Menu
2 Ocak 2018

Süre Doldu! (Time’s Up!)

fotoğraf: Getty Images

2017 yılında büyük ses getiren #Meetoo kampanyasının ardından, cinsel tacize karşı yeni bir kampanya başladı.


AYKIRI AKADEMİ – HABER

ABD'de sinema sektöründe yer alan 300'den fazla kadın oyuncu, yazar ve yönetmen, Hollywood ve diğer sektörlerdeki cinsel tacize karşı yeni bir kampanya başlattı.

New York gazetesinde tam sayfa ilan vererek taleplerini duyuran Time's Up (Süre Doldu) adlı inisiyatif; "İşyerinde cinsel istismar, taciz ve eşitsizlik konusunda süre doldu. Şimdi, bununla ilgili bir şey yapma vakti” açıklamasıyla yola koyuldu.


Kampanyada toplanacak yardımlarla öncelikli olarak, tarım sektöründe, fabrikalarda çalışan, bakıcılık ya da garsonluk yapan ve kendini savunmak için yeterli maddi kaynağı bulunmayan kurbanlara destek amaçlanıyor.

Nathalie Portman, Reese Witherspoon, Cate Blancheet, Eva Longoria ve Emma Staone gibi isimlerin de aralarında yer aldığı isimlerin desteklediği kampanyada şimdiden 13 milyon doların üzerinde yardım toplandı. Hedef ise 15 milyon.

Hollywood, geçtiğimiz aylarda ünlü yapımcı Harvey Weinstein hakkındaki taciz ve tecavüz iddialarıyla çalkalanmış, daha sonra sosyal medyada "#MeToo" (Ben de) etiketiyle bir sosyal kampanya yayılmıştı. Bu etiket, Ekim ve Kasım 2017'de Twitter ve Facebook'ta altı milyon fazla kez kullanılmıştı. Amerikan TIME dergisi bu yıl cinsel taciz ve tecavüzlere karşı ayaklanan kadınları 'Yılın Kişisi' seçmişti.

Dergi, kendi hikayelerini anlatarak tacize uğrayan diğer kadınlara da cesaret veren bu harekete katılanlara 'Sessizliği Bozanlar' adını vermişti.

(Kaynak: BBC Turkce)

 

TIME, 2017 'Yılın Kişisi' unvanına ‘Sessizliği Bozanlar'ı layık gördü.

#MeToo (#Ben de) hashtagı sosyal medyada hızla yayılıyor

 

 

 


Herkes bilsin