Menu
21 Ekim 2017

#MeToo (#Ben de) hashtagı sosyal medyada hızla yayılıyor

#MeToo kampanyasına yoğun katılım, cinsel tacizin ne kadar yaygın olduğunu ve Holywood da dahil olmak üzere iş yerlerinin kadınlar için nasıl risk oluşturduğunu göster önüne seriyor.

AYKIRI AKADEMİ - HABER

Alyssa Milano'nun sosyal medya’da “eğer cinsel tacize veya saldırıya uğramış kadınlar ‘Me Too’/‘Ben de’ diye yazarsa, insanların problemin büyüklüğünü anlamalarını sağlayabiliriz” yazması üzerine;  kadınlar, #MeToo hashtag'ı ile birlikte kendi yaşadıkları cinsel taciz olaylarını paylaşmaya başladılar.

Guardian’ın haberine göre; 68,000 kişinin Milano’nun tweetine cevap verdiği, #Me Too Hastag’ı ABD, Avrupa, Orta Asya’dan yayılarak  1 milyon kez kullanıldı. Fransızların #balancetonporc, İspanyolların #YoTambien arap ülkelerinde ise وأنا_كمان# and ‏وانا_ايضا# Hastaglarini öne çıkardığı görüldü.

Facebook ise ilk 24 saat içinde, 4.7 milyon insanın #MeToo konusuna katıldığını, 12 milyon üzerinde ileti,yorum ve cevap verildiğini belirtti.

Bu hareketi tetikleyen olay New York Times'taki Harvey Weinstein haberi. Geçtiğimiz hafta Harvey Weinstein'a bir çok cinsel taciz, istismar ve tecavüz suçlaması yapıldı. Angelina Jolie, Cara Delevigne, Kate Winslet, Asia Argento ve Gwyneth Paltrow gibi oyuncuların ABD’li film yapımcısı Harvey Weinstein tarafından tacize uğradıklarını açıklayanlar arasında.

#MeToo kampanyasına yoğun katılım, cinsel tacizin ne kadar yaygın olduğunu ve Holywood da dahil olmak üzere iş yerlerinin kadınlar için nasıl risk oluşturduğunu göster önüne seriyor.

Geçtiğimiz hafta, Rose McGowan Twitter'da Holywood'daki cinsel taciz deneyimlerini anlatmaya başlayınca, hesabı Twitter tarafından geçici olarak sınırladı. Ardından tekrar açıldı ama Twitter'ın cinsel taciz konusundaki davranışı ağır eleştirilere maruz kalmasına ve #WomenBoycottTwitter hashtag'ının ortaya çıkmasına neden oldu. İngiltere İşçi Partisi Milletvekili Stella Creasy ve İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström de kampanyaya katılanlar arasında. İsveçli bakan, mesajını Facebook’tan paylaştı.

 

Kaynak: Hürriyet, Guardian


Herkes bilsin