Menu
30 Ekim 2017

“Alacağınız ürünü ben yaptım, ama paramı alamadım”

Paralarını alamayan Bravo işçileri seslerini duyurmak için İstanbul’daki Zara mağazalarına giderek ürünlere kendi etiketlerini yerleştirdiler.


AYKIRI AKADEMİ – HABER

Zara, Next ve Mango’ya üretim yapan Bravo ve BRV fabrikalarında çalışan işçiler son üç aylık maaşlarını ve tazminatlarını alamadan fabrika battı ve patronlar ortadan kayboldu. İşçiler hukuki yoldan alacaklarını icra yoluyla talep ettiler ancak diğer alacaklılar, işçiler daha fabrikadayken bir gecede şirkete ait her şeyi talan ettiler. Sonrasında 2016 yılının Ağustos ayından beri işçilerin sendikası olan DİSK Tekstil, Temiz Giysi Kampanyası ve IndustriAll Küresel Sendikası’nın desteği ile söz konusu markalarla görüşmeler yürütüldü.

Markalardan Zara/Inditex grubunun uluslararası küresel sendika ile yaptığı sözleşmede kendi tedarik zincirlerinde kendilerine üretim yapan işçilerin alacaklarından sorumlu olduklarını resmi olarak kabul ettiği belirtiliyor. Ancak işçiler henüz paralarını alamadılar. Temizisci.org’un haberine göre; İşçilerin istediği paranın Inditex grubunun sadece 2017 ilk çeyreğindeki gelirinin %0.01 ne denk geliyor.

Bravo işçileri seslerini duyurmak için İstanbul’daki Zara mağazalarına giderek ürünlere o ürünleri ürettiklerine dair etiket yerleştirdiler.

İşçiler tüketicilere şu sözlerle seslendi:

ALACAĞINIZ ÜRÜNÜ BEN YAPTIM AMA PARAMI ALAMADIM!
Biz, aldığınız ürünü üreten Bravo fabrikasının işçileriyiz. Yıllarca Zara için üretim yaptık. Son 3 aylık maaşlarımızı ve kıdem tazminatımızı almadan, fabrika bir gecede kapandı. Lütfen Zara’ya söyleyin paramızı ödesin!
İmza kampanyamıza www.change.org/p/bravoiscileri adresi üzerinden imza atarak ödemelerimizin yapılması konusunda bize destek olabilirsiniz.
Ya da bu etiketin fotoğrafını çekerek #BravoİşçileriİçinAdalet hashtagi ile sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

 

Kaynak: www.temizgiysi.org

 

 

 


Herkes bilsin