Menu
6 Aralık 2017

TIME, 2017 'Yılın Kişisi' unvanına ‘Sessizliği Bozanlar'ı layık gördü.


TIME dergisi, uğradıkları cinsel tacizleri sosyal medyada #MeToo etiketiyle anlatarak sessizliklerini bozanları ‘yılın kişisi’ seçti.

 

AYKIRI AKADEMİ – HABER

'Sessizliği Bozanlar' sanat ve siyaset dünyasından etkili isimlerin adlarının karıştığı cinsel saldırı ve taciz skandalları sonrası sosyal medyada başlayan #MeToo (Ben de) hareketine katılarak konunun tüm dünyada farkına varılmasını sağlamıştı. ​'Sessizliği Bozanlar' tanımlaması çoğunluğu kadınlardan oluşan geniş bir kesimi kapsıyor.

Hareket spontan olarak ekim ayında aktris-aktivist Alyssa Milano'nun bir arkadaşının tavsiyesi ile Facebook ve Twitter üzerinden yaptığı çağrıyla başlamıştı. Milano "Eğer siz de cinsel tacize ya da cinsel saldırıya uğradıysanız bu tweete 'ben de/me too’ diye yanıt verin" diye yazdı.  Ardından #MeToo etiketi 48 saat içinde 1 milyon kez paylaşılarak sosyal medyada gündem oluşturdu. Aslında 10 yıl önce cinsel şiddet konusunda farkındalık yaratma amacıyla hareketi Twitter'da başlatan asıl kişi aktivist Tarana Burke'ydi.

Kapakta yer alan kadınlar arasında onlarca kadına cinsel taciz ve tecavüzle suçlanan yapımcı Harvey Weinstein aleyhinde ilk açıklamayı yapan aktris Ashley Judd, şarkıcı Taylor Swift, Meksika'dan 42 yaşındaki Isabel Pascual, Sacramento'dan şirket lobicisi Adama Iwu ve  suçlaması ile Uber'in CEO'sunu koltuğundan eden eski Uber mühendisi Susan Fowler bulunuyor.

TIME, 'Yılın Kişisi' sıralamasında ABD Başkanı Donald Trump'ın 2., Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in ise 3. sırada yer aldığını açıkladı. Diğer finalistler ise Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, aktivist atlet Colin Kaepernick, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Trump'ın ekibinin Rusya ile olası bağlarını soruşturan komisyonun başındaki eski FBI Direktörü Robert Mueller ile 'Dreamers' (Hayalperestler) olarak adlandırılan genç yetişkin kayıt dışı göçmenler bulunuyordu.

‘Yılın İnsanı’ unvanı TIME editörleri tarafından 1927 yılından bu yana ‘iyisiyle kötüsüyle’ haberlerde en büyük etkiyi yaratan insanlara veriliyor. Dergi geçen yıl, ‘Amerika Bölünmüş Devletleri Başkanı’ ifadesiyle Donald Trump’ı ‘yılın insanı’ seçmişti.

 

(Kaynak: Sputnik Türkiye)

 

 

 


Herkes bilsin