Menu

Beyazperdede Nürnberg Mahkemeleri...

 

AYKIRI AKADEMİ

Dünya tarihine damgasını vuran en önemli davalardan biri olarak kabul edilen Nürnberg Mahkemeleri'ni konu alan çeşitli filmler yapılmıştır.


Nürnberg Duruşması - Judgment at Nuremberg (1961)

Filmde Nazi rejimi döneminde yaptıkları insanlık suçlarından ötürü dört hakimin Nürnberg Mahkemeleri’nde yargılanmaları anlatılmaktadır. Son derece başarılı bir mahkeme filmi olan yapıt, özellikle oyuncu kadrosunun kusursuzluğuyla dikkat çekmektedir. Usta yönetmen Stanley Kramer tarafından yönetilen film en iyi uyarlama ve senaryo olmak üzere iki dalda Oscar kazanmıştır. Filmde Mahkeme hakimi Haywood rolünde Spencer Tracy, sanık hakim Ernst Janning rolünde Burt Lancaster, Savcı Hans Rolfe rolünde Maximilian Schell, Nazi Generalinin Dul Eşi rolünde Marlene Dietrich,  İdealistik ABD Ordusu Subayı rolünde William Shatner ve tanık Irene Wallner rolünde Judy Garland oynamıştır. Film, sinema tarihinin klasikleri arasında yer almıştır.
 


Nürnberg – Nuremberg 2000

Müttefik savcılarının başındaki Robert H. Jackson’ın 21 Nazi sanığın karşısındaki adalet arayışını izleyeceğiniz filmin yönetmeni Yves Simoneau. TNT Minseries tarafından yayınlanan filmde Robert Jackson rolünde Alec Baldwin, Hermann Goering rolünde Brian Cox, İngiliz savcı Sir David Maxwell-Fyfe rolünde Christopher Plummer var.  Filmin toplam süresinin 240 dakika olduğunu hatırlatalım.
 

 

Nürnberg : Goering ‘in Son Bekleyişi - Nuremberg: Goering's Last Stand 2006

Peter Nicholson tarafından yazılan ve yönetilen film; Goering ile ‘kimliği belirsiz soykırım kurbanlarını kollayan’ gardiyanlar arasında oynanan tehlikeli bir zihin oyunu üzerine kurgulanmış.  Başrolde Hannes Hellmann bulunuyor. Film ile ilgili belgesele ekli linkten ulaşabilirsiniz.

 

 

 


Herkes bilsin