Menu
7 Kasım 2017

“Faşizmle ince bir alay, gelecek için umut!”

Oyun Sandalı tarafından Nâzım Hikmet'in "Taranta Babu'ya Mektuplar" adlı eserinden uyarlanan "Taranta Babu"  Kadıköy'de sahneleniyor


AYKIRI AKADEMİ

Nazım Hikmet’in harikulade bir kurgu içerisinde politik yönü çok kuvvetli bir anlatı sunan metni ‘Taranta Babu’ya Mektuplar’; Harun Güzeloğlu yönetmenliğinde Cansu Fırıncı’nın tek kişilik performansı ile sahneye taşındı.

“İtalya’ya resim okumaya geldiğini söyleyen Gallalı bir genç, faşizmin baskısı altındaki sosyal ve politik yaşamı karısı Taranta Babu’ya yazdığı mektup-şiirlerle anlatmaya çalışır. Bu mektuplar daha aynı odayı kiralayan bir yazarın eline geçecektir. Çünkü Gallalı genç mektupları gönderememiş, kiralık odasındaki bir komodinin çekmecesine saklamıştır. Yazarın, İtalyan bir dostuyla birlikte çevirilerini yaptığı bu mektuplar günün birinde bir clown’un eline geçecektir.”

Biçimsel olarak pandomime, fiziksel ve deneysel tiyatroya yakın duran oyunda; yönetmen mektupların sıralamasında yaptığı ufak bir değişiklikle izleyiciyi ‘güçlü’ bir finale taşıyor.

‘Taranta Babu’, Nazım Hikmet’in ölümsüz eserinin sahne üzerindeki tezahürünü ve Cansu Fırıncı’nın tek kişilik performansını görmek için mutlaka izlenmesi gereken bir oyun...Oyunun Kasım Ayı Programı:

8 Kasım Çarşamba 20.30  - Nâzım Hikmet Kültür Merkezi- Kadıköy
17 Kasım Cuma 20.30  -  Altkat Sanat-Kadıköy
24 Kasım Cuma 20.30  - AltkatSanat-Kadıköy
28 Kasım Salı 20.30  -  İkinci Kat-Karaköy
 
 

 


Herkes bilsin