Menu
25 Temmuz 2017

Bodrum Kalesi’nde Zorba…

AYKIRI AKADEMİ - HABER

Uluslararası Bodrum Bale Festivali, Nikos Kazancakis'in dünyaca ünlü başyapıtı 'Zorba'dan uyarlanan ve aynı adı taşıyan temsil ile başladı.

 

15'inci Uluslararası Bodrum Bale Festivali, Nikos Kazancakis'in aynı adlı başyapıtından Mikis Theodorakis'in müzikleri ile Türkiye prömiyeri gerçekleştirilen 'Zorba' eseri ile başladı. Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği'nde düzenlenen festivale sanatseverler büyük ilgi gösterdi.

Nikos Kazancakis'in aynı ismi taşıyan başyapıtı 'Zorba'nın Mikis Theodorakis'in müzikleri ile Türkiye prömiyeri gerçekleştirilen gösteride, 30 dansçı sahne aldı. Taşkın karakterli ve esrarengiz Aleksi Zorba'nın yardımı ile eski hayatından kaçıp kurtulma cüretini gösteren genç bir Yunanlı'nın öyküsünü anlatan Zorba,  ünlü İtalyan koreograf Lorca Massine yorumuyla sahnelendi. Zorba balesi için; Lorca Massine “Kültürler arasında bir köprü...” tanımlamasını yapmıştı.

Zorba; Kazancakis, Theodorakis ve Quinn...

1964 yılında Michael Cacoyannis tarafından beyazperdeye uyarlanan ve başrollerini Anthony Quinn, Alan Bates, Irene Papas ve Lila Kedrova'nın oynadığı ‘‘Zorba'', ünlü Yunan besteci Mikis Theodorakis'in unutulmaz müziğiyle hafızalarda yer etmişti. Film, Anthony Quinn'in performansı, Theodorakis'in müziği ve konusuyla dünya çapında ün kazanmıştı.

Avrupa, Yunan ve Girit müziğinin bir birleşimi olan Zorba Balesi’nin müziği Theodorakis’i besteci olarak biçimlendirmiştir. Film ve bale müziğinin ortak noktalarının üç-dört müzikal motif ve Zorba'nın kendine özgü kişiliği olduğunu belirten Theodorakis; bu eserini kendisini en iyi simgeleyen yapıt olarak değerlendirir.

Bodrum kalesinin Zorba’nın ezgileriyle canlandığı bu günlerde, esere hayat veren Kazancakis, Theodorakis ve Quinn’i anmadan geçmeyelim.

Mikis Theodorakis ve Anthony Quinn 29 Temmuz 1995’te, Münih/Koenigsplatz’da, Zorba Balesi’nin Konser Performansı sonrasında karşılıklı dans ederken

 

Bodrum Bale Festivali’nde başka neler izleyeceğiz?

24 Temmuz - 12 Ağustos 2017 tarihleri arasında, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen 15. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, Bodrum Kalesi’nin tarihi atmosferinde, Küba, İspanya, Kazakistan ve Rusya’dan katılan ünlü dans topluluklarını ağırlayacak.

28-29 Temmuz 2017 Cuma, Cumartesi Bodrumlu sanatseverler iki gece Küba rüzgarına kapılacak. Kübalı sanatçı ve koreograf Lizt Alfonso tarafından kurulan “Lizt Alfonso Dans Küba” topluluğu; habanera, danzon, caz, tango, flamenko dans gösterileri ile festivalde yer alacak.

1 Ağustos’ta İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Rus balesi Uyuyan Güzel'i Çaykovski’nin eşsiz müzikleri eşliğinde sahneliyor. Uyuyan Güzel'i İstanbul Operası başkoreografı Ayşem Sunal Savaşkurt, Marius Petipa koreografisi ile sahneye uyarladı.

4 Ağustos akşamı ise Kazakistan Astana Balesi sahne alıyor. Koreograf Ricardo Amarante’nin Gaya ve A Fuego Lento adlı iki eseri ile sahnede olacak.

Rusya’dan katılan ünlü Balşoy Balesi baş dansçılarından Svetlana Zakharov’un kurduğu “Svetlana Zakharov Solo Dans Projesi” isimli topluluk; 7 Ağustos akşamı, üç farklı eserden oluşan Amore adlı performanslarıyla sahnede olacak. İlk eser; Dante’nin İlahi Komedyası’ndaki Francesca ve Paolo’nun trajik aşk hikayesinden esinlenen koreograf Yuri Possokhov’un dünya müzik tarihinin en romantik eseri olarak tanımladığı Çaykovski’nin aynı adlı senfonik şiiri üzerine kurduğu Francesca da Rimini. İkinci eser ise The Rain before It Falls.  Gecenin son performansı koreograf Marguerite Donlon’un Strokes through the Tail eseri olacak.

15. Uluslararası Bodrum Bale Festivali 12 Ağustos 2017 Cumartesi akşamı, tanınmış İspanyol dans topluluğu “Los Vivancos” kardeşlerin performansları ile kapanacak.

 

 

 


Herkes bilsin