Menu
8 Kasım 2017

''İran, Filistin ve Çin’in aksine Türkiye'deki durum öngörülebilir değil''

Schaubühne Tiyatrosu tarafından İstanbul'da sergilenmesi planlanan ve biletleri haftalar öncesinden tükenen Shakespeare'in III. Richard adlı oyununun iptal edildiği açıklandı.

 

AYKIRI AKADEMİ – HABER

Almanya'nın en önemli tiyatrolarından Berlin'deki Schaubühne 21'inci İstanbul Tiyatro Festivali'ne katılmaktan son anda vazgeçti.  Schaubühne tiyatro topluluğu, İstanbul Tiyatro Festivali’ne katılımını 'topluluk üyelerinin kişisel güvenliklerinin garanti altına alınamamasını'' gerekçe göstererek son anda iptal etti.

21. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında 17-18 Kasım tarihlerinde 13 ayrı sahnede sergilenmesi planlanan oyunun biletleri haftalar öncesinden tükenmişti.

Oyunun yönetmeni  Thomas Ostermeier’in açıklamalarında en dikkat çekici bölüm kuşkusuz, ‘siyasi açıdan zorlu’ bölgelerde sahneye çıkmaktan çekinmediklerini ancak İran, Filistin ve Çin’in aksine Türkiye’deki durumun ‘öngörülemez’ olduğunu belirttiği bölüm olsa gerek.  Ostermeier “bu ülkelerde (İran, Filistin,Çin) kurallara uyulduğu sürece sürpriz bir tehlikeli durumla karşılaşılmadığını, Türkiye'deki durumun ise  ‘öngürülebilir olmadığını' söylüyor. Durumumuz bu!

Oyun Hakkında...

Sheakspeare’ın cani kralı III. Richard’dan bir punk yıldızı ve sivri dilli bir komedyen yaratan Thomas Ostermeier’in tüm dünyada ses getiren oyunu, bu yılki Tiyatro Festivalinin en önemli oyunlarından biriydi.

Çarpık bacakları, kambur sırtı, tellerle kaplı dişleriyle içinde bulunduğu toplumun aşağılamalarına karşı büyük bir yıkımın planlarını yapan III. Richard’ı sahneye, etkileyici performansıyla Alman tiyatro ve sinema yıldızı Lars Eidinger taşıyor.

Çağdaş tiyatronun en heyecan verici yönetmenleri arasında kabul edilen Thomas Ostermeier İstanbul Festivaline daha önce Nora - Bir Bebek Evi, Bir Halk Düşmanı ve Hamlet oyunlarıyla konuk olmuş, 2012 senesinde İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülü’ne layık görülmüştü.

 

 


Kaynak: Deutsche Welle Türkçe / Tiyatro Online

 

 

 


Herkes bilsin