Menu
24 Ocak 2018

“Yasaklamalar Otoriter Rejimin Tipik Göstergesidir”


Tiyatrocu Barış Atay’ın sahnelediği ‘Sadece Diktatör’ isimli oyunun Ankara’da yasaklanmasına ilişkin Enver Aysever “Sanatsal, düşünsel ürünleri yasaklamak, otoriter rejimin en tipik göstergesidir.” dedi.
 

AYKIRI AKADEMİ - HABER

Tele1 ekranlarında yayınlanan Ayrıntılar programında Barış Atay’ın oynadığı ‘Sadece Diktatör’ isimli oyunun Ankara Valiliği tarafından yasaklanmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Enver Aysever, “Bu yasakçı anlayış Türkiye'yi çok kötü bir yere götürür. Kitapların yasaklanması, oyunların yasaklanması ve nihayetinde öyle bir yere getirir ki insanlar birbiriyle konuşamaz, tartışamaz, bilgi alamaz ve ruhunu sağaltmaz hale gelir. Bu Türkiye açından bir felakettir ,insanlık açısından bir felakettir. Bu kadar cehaletle, bu kadar bayağılıkla,  bu kadar hamasetle hiçbir devlet ayakta kalamaz. “ şeklinde konuştu.

 ‘Sadece Diktatör’ adlı oyun bir sanat yapıtıdır diyen Aysever: “Bu sanat yapıtıyla bugünkü siyasal iktidarın başı hedef alınmıştır deniyorsa bu hicivdir ve ifade özgürlüğü içerisindedir. Hiç kimsenin üzerine alınması gerekmez. Üzerinize alınıyorsanız da ‘ben böyle mi algılanıyorum’ diye eleştiri yapmanız gerekir. Akıllı bir yöneticinin yapması gereken, ben böyle mi görünüyorum, nerede yanlış yaptım diyerek kendisini toparlamaya çalışmasıdır.  Yasaklamaya kalktığınız zaman karşısındakinin doğruyu söylediğini ortaya koymuş olursunuz.

OHAL koşullarında türlü yasakların olduğuna dikkat çeken Aysever “Valilerin çıkıp, şunu da yasakladım bunu da yasakladım tavrı ülkeyi nereye taşır onu tartışmak gerekir.  Ben tiyatro izleyicisine geçmiş olsun diyorum çünkü bir sanat yapıtı yasaklandığı zaman doğrudan seyirci cezalandırılır.” dedi.

 

 

 

 


Herkes bilsin