Menu

Yapı Kredi’den Beyoğlu’na Yakışır Bir Sanat Merkezi

AYKIRI AKADEMİ - HABER

Beyoğlu’nda sanat mekanları bir bir kapılarını kapatırken; Galatasaray’daki Yapı Kredi Kültür Sanat, yaklaşık iki yıllık renovasyonun ardından sanatseverlerle buluşmaya hazır!

 

İstiklal Caddesi’nde 1964 yılından bu yana faaliyet gösteren Yapı Kredi Kültür Sanat, yapılan renovasyonun ardından yeniden açıldı. ‘Galatasaray Meydanı’nı camdan bir cepheyle kucaklayan binada’; kitabevi, müze, sergi, kütüphane, etkinlik alanları mevcut. Binanın şeffaf cephesi sayesinde Galatasaray Meydanı’ndan geçenler, kültür sanat merkezinin içindeki etkinliklere tanık olacaklar.

Giriş Katında YKY’nın tüm kitaplarının bulunduğu modern kitabevi

Binanın giriş katında, yine, YKY’nin tüm Kitaplarının bulunduğu kitabevine ev sahipliği yapmaya devam edecek; yüksek tavanlı, şık bir kitabevi bulunuyor. Asma katında bir okuma bölümü bulunan kitabevinde,  çocuk kitapları ve çocuk etkinlikleri için özel alanlar da yer alıyor.

İlhan Koman’ın ünlü “Akdeniz” heykelinin yeni ev sahibi Yapı Kredi Kültür Sanat binası...

Galatasaray Lisesi’ne dönük tarafı tamamen şeffaf camlarla kaplanan binanın üçüncü katına, caddeden görülebilecek bir konumda İlhan Koman’ın ünlü ‘Akdeniz’ heykeli bulunuyor.

İlhan Koman’ın “İnsanın kucaklaşması, sevgisi anlatılırken Akdeniz aklıma geldi; Akdeniz büyüktü, bizden bir denizdi. Kucak açmayı bu adla anlatmak istedim” sözleriyle açıkladığı heykel, binanın üçüncü katından İstiklal Caddesi sakinlerini selamlıyor.

80 bin kitaplık Kütüphane

Yapı Kredi Kültür Sanat binasının beşinci katında, denize bakan okuma noktalarıyla dikkat çeken bir kütüphane bulunuyor. 4.000’i nadir eser olmak üzere yaklaşık 80.000’i aşkın kitaba erişilebilecek olan bu kütüphane, İstiklal Caddesi’nin hareketliliğinden uzak, dingin bir alan arayan kitapseverleri heyecanlandıracak. Araştırmacılar ise randevu ile kütüphanede çalışabilecek.

İlk Sergi “Sarmal” yıl sonuna kadar gezilebilecek

Yapı Kredi Kültür Sanat binasının açılış sergisi “Sarmal” 13 Eylül’den yıl sonuna kadar gezilebilecek.  Küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in, tasarımını Yeşim Demir’in üstlendiği, tamamı Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan oluşan sergide; sikke, heykel, resim, fotoğraf, video art gibi farklı eserlerden oluşan toplam 403 parça sergileniyor.

Karagöz koleksiyonundan antik sikkelere, modern resimden güncel sanata  eserlerin yer aldığı sergide, ilk kez sergilenecek eserler de bulunuyor. İlk Türk kadın ressam Mihri Müşfik’in otoportresi ve 3. Selim’in müzik defteri bunlardan bazıları. Estergon Kalesi’nin sancağı, Selahattin Giz arşivinden fotoğraflar ve İstiklal Caddesi’nin sesinin üç boyutlu halinin görülebileceği eserler de sergilenenler arasında.

Mihri Müşrik, Otoportre

 


Fotoğraflar; www.sanat.ykykultur.com, Hürriyet Gazetesi, Can Öz Twitter Hesabı (@ccanozz)

Kaynak/Alıntı; www.sanat.ykykultur.com “Yapı Kredi Koleksiyonlarından Bir Seçki”


Herkes bilsin