Menu

Türkiye’nin ilk totemi: “Miras”


Türkiye’de yaşayan Alaskalı Jno Didrickson’ın ‘Miras’ isimli 4 metre uzunluğundaki totemi Burhaniye’de sergilenecek...


AYKIRI AKADEMİ - HABER

Türkiye’nin ilk totemi Alaskalı Jno Didrickson tarafından Burhaniye’de yapılıyor. 

Gerçekleri çarpıtan Hollywood filmleri yerlilerin totemlere taptığı yönünde bir kanı oluşmasına sebep olmuştur. Ancak bu doğru değildir. Totemler, tarihsel olayların ve kültürel öykülerin anlatılması; ölenlerin küllerinin saklanması, sözünü tutmayanların utandırılması gibi amaçlarla yapılmaktadır. Totem yapan kabileler de çadırlarda değil, ağaç evlerde yaşamıştır.

Yine popüler görüşün aksine totemler sadece Tlingit, Haida ve Tsimshian gibi Kuzeybatı Pasifik Sahilinde yaşayan bazı kabileler tarafından yapılmaktadır. Jno Didrickson da Kuzgun klanından bir Tlingit yerlisidir.

Didrickson’un bitirmek üzere olduğu “Miras” isimli totemin üzerinde 3 figür bulunuyor:  En altta, bilgiyi temsil eden bir kutu taşıyan yaşlı, önemli bir adam; onun üzerinde geleceği temsil eden çocukları tutan yaşlı, önemli bir kadın; en üstte ise bir kuzgun figürü...

Tlingitler için nesilden nesile aktarılan bilgi çok önemli. Totemin üzerinde yer alan yaşlı adam ve yaşlı kadın, servet ve zenginlik olarak görülen bu bilgilerin toplumun büyükleri tarafından yeni nesillere aktarılmasını temsil ediyor.

Jno Didrickson toteminin halka açık bir yerde sergilenmesinin, totemlerle ilgili yanlış inanışların düzeltilmesini sağlayacağını da düşünüyor.

4 metrelik totemin nereye dikileceği henüz belli değil. Jno Didrickson totemin, eşinin de memleketi olan Burhaniye’ye dikilmesini arzuluyor. Didrickson, Türkiye’de bir ilk olduğu için halkın büyük ilgisini çekeceğine inandığı toteminin Burhaniye’de sergilenmesini istiyor ve  kültür ve sanata önem veren başka şehirlerden gelecek davetlere de sıcak bakıyor.

 

 


Herkes bilsin