Menu

Her dönemin oyuncağı TOPAÇ sergisi İstanbul’da…


Yazar ve ressam Remzi Karabulut, uzun yıllar biriktirdiği topaçlarını İstanbullular için sergiliyor.

 

AYKIRI AKADEMİ

Çocukluk tutkusu topacın peşinden giden Remzi Karabulut, hem oynadığı hem de kendisinin yaptığı topaçları, çocukluk düşlerinin peşinden gidenlerle buluşturuyor.

Alalı, Angırşak, Arşak, Cicoz, Çini, Bozanak, Bireyme, Deleme, Dönbaba, Fırıldak, Fırdöndü, Kaytan, Tutturamanço, Vızırdak, Yanardöner isimleri topaçlara verilen isimlerden bazıları. Çeşit çeşit topaçlar, topaç heykelleri, kısa filmleri ve öykü kitabıyla neredeyse benzersiz bir sergi…

Remzi Karabulut, “Kaytansız Dünya” için şunları dile getiriyor: “Kayıt altına alınmış yazılı bir tarihçesi yok ne yazık ki. Büyük olasılıkla erkek çocukların sokağa çıkıp oynamasıyla başlıyordur topacın tarihi. Daha çok Asya, Avrupa, Antik Yunan, Roma ve Çin oyuncağı olduğunu biliyoruz yalnızca. Benim için dünya oyuncağı olmasının ötesinde, her yaşta insanın ilgisini çekmesi ve sanatsal bir gizilgüce sahip olmasıyla birlikte sınırsız bir düş gücü yaratması önemli. Bu sergiyi daha çok çocukların gözünden bakarak ve onlar gibi oynayarak oluşturmak bana büyük bir mutluluk verdi.”

“Kaytansız Dünya” isimli topaç sergisi 15 Şubat – 3 Mart tarihleri arasında Saint-Michel Lisesi’nin Jeanne d’Arc Sergi Salonu’nda gezilebilir.

 

 

 


Herkes bilsin