Menu

Erdoğan'dan AKM ile ilgili son açıklama: "Yıkılacak, yerine 2019’da bir opera binası yapılacak.”

Yıllardır işlevsiz bırakılmasıyla gündemde olan ve dokuz yıldır kullanılamayan AKM’nin yerine ne yapılacağı belirlendi!
 

AYKIRI AKADEMİ – HABER

Geçtiğimiz hafta, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İstanbul’un Taksim semtindeki Atatürk Kültür Merkezi’nin yerine yapılacak projenin tanıtımını önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bizzat yapacağını açıklamıştı. Erdoğan bugün, "AKM yıkılıyor. Yerine 2019'da bir opera binasını İstanbul'a kazandıracağız. Pazartesi lansmanını yapacağım" dedi.

 

Taksim’e Opera, Kışla ve Cami

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) geçtiğimiz aylarda aldığı kararla, mülkiyetinde bulunan AKM’yi çevreleyen dört parselden oluşan 20 bin metrekarelik araziyi iki yıl süreyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bedelsiz olarak tahsis etmişti. AKM’nin bulunduğu parsel, yeni planla yedi kat daha büyütülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan A Haber’de temmuz ayında yayımlanan söyleşisinde kafasındaki son Taksim Meydanı’nı şu şekilde anlatmıştı;

“Şu anda Taksim Kışlası’nın olduğu yer… Burada tarihi bir eser var. Burada muhteşem bir eser var. Bunu oraya diktiğimiz anda onunla ilgili gösteri yapanların hepsi onun önünde resim çektirecek. AKM şu anda bir ucube. Çok güzel mimari çalışmalar yapıldı. Opera binası yapalım. Önünden de trafiği kaldıralım. Taksim Meydanı’nı çok daha huzurlu bir meydan haline getirebiliriz. Bölgede bir cuma mescidi yok. Maksim’in olduğu yere bir cuma mescidi yapalım. Bu üç eserle Taksim Meydanı’nı taçlandıralım. Bu bir şehir müzesi olabilir, tarih müzesi olabilir. Opera binası açığı kapatacaktır. İbadethane de o kalabalıkta açığı kapatır.”

 

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu : “AKM’nin yıkılması hukuken imkânsız”

 

 


Herkes bilsin