Menu

Nâzım Hikmet'i Nâzım Hikmet yapan şeyler nelerdir?

Cansu Fırıncı

 

O komünist şair Nâzım Hikmet'tir. Komünistliği ile şairliği ayrılamaz birbirinden. Deneyen çok oldu. Her seferinde Nâzım'ın havaya kalkmış, sıkılı sağ yumruğuyla, kafasına geçirdiği kızıl kalpağıyla karşılaştı.

Sermaye sınıfı Nâzım’ı asla düzen için ‘zararsız' bir aşk şairine dönüştüremedi, onu ehlileştiremedi.

Vatan haini damgasıyla damgalanmak istendi. Oysa ki o katıksız bir yurtseverdi. Bu çamur en koyu karanlık zamanlarda bile Nâzım'ın üzerinde tutunamadı, aktı gitti, süpürüldü delikten aşağıya.

Bu o kadar öyle ki, faşist partinin başı da memlekete olan bağlılığını ispat için okudu bir Nâzım şiiri, gerici partinin başkanı da. Hatta ‘o’ bile okudu. Namzet... Padişah...

Nâzım her yurtsever gibi enternasyonaldi. Yarısı buradaysa kalbinin yarısı Çin'deydi. Küba'nın saman sarısı da, inci dişli Afrikalılar da dile geliyordu dizelerinde.

Ve elbette Nâzım her yurtsever gibi, her enternasyonalist gibi anti-emperyalistti. Kore’ye emperyalizmin çıkarı için ölmeye ve öldürmeye gönderilen kardeşlerine “teslim ol” diyebilecek kadar hem de.

Nâzım tepeden tırnağa sevda olduğu kadar tepeden tırnağa aydınlanmaydı. Gericilikle, yobazlıkla kavga, bilimle dostluktu Nâzım.

Nâzım sosyalist devrimde inat, emperyalizmle amansız mücadele, sonuna kadar sınıfsal bir memleket sevgisi, aydınlanmacılık, bilimsem bakış açısıydı.

Kısaca Nâzım, partisiydi. Türkiye Komünist Partisi.

Ve elbetteki, Türkçe'nin ve tüm dillerin en devrimci, en büyük şairlerinden biri...

Nâzım Hikmet, insanlığın eşitlik-özgürlük mücadelesinin en gür, en güzel sesi olarak hep var olacak. İnsanlık var olduğu sürece.

 

 

Nâzım Hikmet'in bugün 116. doğumgünü!

Sol Portal bugün Nâzım Hikmet'in Sovyet arşivlerinde yer alan bir radyo programından görüntüleri paylaştı. Programda şair şiirlerini okuyor...

 

Herkes bilsin