Menu
24 Ocak 2018

Türk sinemasının unutulmazları dijitalde!

 

1930'lu yıllardan bugüne kadar uzanan Türkiye'nin en önemli sinema ve müzik arşivi, dijital ortama aktararak koruma altına alıyor.
 

AYKIRI AKADEMİ - HABER

Kültür ve Turizm Bakanlığınca başlatılan proje ile , aralarında "Hababam Sınıfı", ‘’Susuz Yaz’’, Malkoçoğlu" ,’’Yılanların Öcü’’gibi Türk sinemasının unutulmaz filmleri ile "Zeki Müren", "Müzeyyen Senar", "Barış Manço" gibi duayen sanatçıların seslendirdiği eserlerin yer aldığı toplam 400 bin sinema ve müzik eseri, dijital ortama aktarılarak korunacak.

Söz konusu dokümanlar arasında 1932'den itibaren sinema ve müzik eserlerine ait kayıt tescil belgeleri, sansür belgelerini içeren "karar belgeleri" ile eserler için verilen bandrollere ait belgeler ile Türk sinemasının önemli yapıtlarının afişleri de yer alıyor.

Bu yıl içerisinde toplam 65 bin materyalin dijital ortama aktarılması sağlanacak.

Dijitale aktarılan ve aktif olarak kullanıma açılan en eski belge ise 1932 Yılı yapımı ‘Düğün Gecesi’ filmi.

Proje ile sinema ve müzik alanına ait önemli belgelerin korunmasının yanı sıra sektöre ilişkin istatistiki verilere erişim, sinema ve müzik yapımlarına ait rakamlar ve hak sahiplerine ilişkin bilgilerin sağlıklı bir şekilde kayıt altına alınması da sağlanıyor.

 

 


Herkes bilsin