Menu
12 Aralık 2017

Fatih Akın "Aus dem Nichts' ile Altın Küre adayları arasında

fotoğraf: Borde-Jacovides-Moreau/Bestimage

Fatih Akın'ın son filmi “Aus dem Nichts” (Solgun) Yabancı Dilde En İyi Film dalında Altın Küre ödülüne aday gösterildi.

 

AYKIRI AKADEMİ – HABER

Bu sene 75'incisi düzenlenecek olan Altın Küre Ödülleri'nin adayları Kaliforniya'da bu düzenlenen bir toplantıda açıklandı. Fatih Akın'ın "Aus Dem Nichts" isimli filmi Almanya’dan Altın Küre Ödülleri'nde Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde yarışacak filmler arasında aday gösterildi.

Alman Haber Ajansı'na (DPA) yaptığı açıklamada kendisi açısından oldukça kişisel bir önemi olan filmin aday gösteriliyor olmasından duyduğu mutluluğu ifade eden Akın; En İyi Yabancı Film kategorisinde yarışan diğer filmleri göz önünde bulundurarak "bu seneki yarışın oldukça zorlu geçeceğini" belirtti.
 


Aus Dem Nichts - Filmden bir sahne


Neonaziler tarafından düzenlenen bir terör saldırısında Kürt eşini ve oğlunu kaybeden Alman bir kadının hikayesinin anlatıldığı filmde; Almanya'da 8'i Türk 10 kişinin ölümünden sorumlu tutulan aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresi ekseninde yaşanan skandal var. Ailesini kaybeden Katja’nın yas tutma sürecine ve hayatını değiştiren bu olayın sorumlularından almak istediği intikama odaklanan  filmin oyuncu kadrosunda Numan Acar, Ulrich Tukur, Johannes Krisch, Denis Moschitto ve Samia Chancrin gibi isimler yer alıyor. Katja'yı başarılı oyuncu Diane Kruger canlandırıyor.

Dünya prömiyeri 26 Mayıs'ta Cannes Film Festivali'nde yapılan film, Diane Kruger'e festivalin en iyi kadın oyuncusu ödülünü kazandırdı.
 


Aus Dem Nichts Türkçe alt yazılı fragman


Alman Die Zeit’de yayımlanan röportajda 'iyi film Bruce Lee'nin yumruğu gibi olmalıdır' diyen Fatih Akın, NSU cinayetleri hakkında kurgusal bir film yapma kararını şöyle açıklamıştı: (*)

“Filmin olay dizisi anlatan bir belgesel olmasını istemedim. Öte yandan NSU davası hâlihazırda devam ediyor. Yani gerçek hikâye henüz sonuçlanmadı ve bundan sonra da nasıl ilerleyeceğine dair hiçbir fikrimiz yok. Örneğin benim filmimde Anayasa Koruma Dairesi’nin olay örgüsünde nasıl bir yeri olduğuna hiçbir biçimde değinilmiyor. Şayet gerçek hikâyeyi anlatmış olsaydım, film çekiciliğini yitirebilirdi. Ben bu filmde özellikle cinayetlere kurban giden kişilerin ailelerine odaklanmak istedim. Bu nedenle “Solgun” bütünüyle politik bir film olarak nitelenemez. Benim için bu filmde önemli olan olgu, cinayet kurbanı yakınlarının çektikleri acının faklı basamaklarını işlemekti. Bu acı ilk anda sizi donduran bir baygınlıkla ortaya çıkıyor; sonra öfkeye ve nihayetinde şiddet çıkarma hissine dönüşüyor. Las Vegas’da yaşanan terör saldırısında 52 kişi hayatını kaybetti. Terör saldırısından hemen sonra herkes bu korkunç saldırının failini veya faillerini merak etti ve ölenlerin yakınları hakkında pek bir haber yapılmadı. Bu nedenle filmimi terör saldırılarında ölenlerin yakınlarına ithaf etmek istedim.”

 

Altın Küre’de bu yıl

Hollywood Yabancı Basın Birliği tarafından her yıl televizyon ve sinema dünyasının başarılı filmlerinin ödüllendirildiği yarışmada, yerli ve yabancı olmak üzere, toplamda 25 kategoride ödül veriliyor.

Altın Küre Ödülleri'nde En İyi Drama Film kategorisinde bu sene "Dunkirk", "The Post", "Call Me By Your Name", "Shape of Water" ve "Three Billboards" filmleri yarışıyor. Bu senenin favorisi 7 dalda Altın Küre adaylığı ile Guillermo del Toro'nun "Shape of Water" filmi.

Aus Dem Nichts'in bulunduğu Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde yarışacak diğer filmler arasında İsveç, Alman ve Fransız ortak yapımı olan The Square (Kare) isimli film de bulunuyor. Mayıs ayında düzenlenen Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazanan The Square, Avrupa Film Akademisi tarafından bu sene verilen ödüllerde 6 kategoride başarı elde etti. Ayrıca bu sene düzenlenecek 90. Akademi Ödülleri'nde Oscar alabilecek favori aday olarak görülüyor.

Bu seneki ödül töreni, Harvey Weinstein domino etkisiyle başlayan ve Hollywood'u sarsan cinsel taciz ve tecavüz skandalları gölgesinde gerçekleşecek.

(Haber: Deutsche Welle Türkçe)

 

 


(*) Alman Die Zeit’de yayımlanan röportajın tamamı ilerihaber.org adresinde bulunmaktadır. Alıntı bu bu adresten yapılmıştır

 

 

 


Herkes bilsin