Menu
14 Ekim 2017

Bu filmin finalinde oynamak ister misiniz?

Yönetmenliğini Mustafa Kenan Aybastı'nın yaptığı, Bağımsız Sinema Merkezi (BSM) tarafından çekimlerine devam edilen "Ev Kira Semt Bizim" filminin final sahnesi için bir çağrı metni yayınladı. 


AYKIRI AKADEMİ - HABER

Sınıfına karşı sorumlu sinema emekçilerinin bir araya gelerek kurduğu ve  "Lenin", "Red", "Devrimden Sonra", "Yolculuk" gibi Türkiye'nin gündemine oturan çok sayıda başarılı işe imza atan BSM şimdi yeni bir filmle takipçileri karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Filmin çekimleri neredeyse bitti. Bir tek final sahnesi kaldı. BSM de bu noktada bir çağrı yaparak, "Haydi, filmimizi birlikte tamamlayalım" dedi. 

BSM tarafından yapılan ve "Bu 'bizim' sinemacıların piyasaya meydan okumasıdır. Ama her zaman olduğu gibi ancak hep beraber başarabiliriz. Sınıfın sinemacıları sınıfıyla birlikte mücadele ederek kazanabilir" ifadelerinin yer aldığı çağrıda "15 Ekim Pazar saat 11.00'de Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde buluşalım ve filmimizi hep birlikte tamamlayalım" denildi. 

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

Sınıfın Sinemacıları Sınıfı Çağırıyor!

Evlerimiz, mahallerimiz, semtlerimiz rant hırsıyla yerle bir edilip yerlerine çirkin yapılar dikilirken, çocuklarımızın oynayacakları parklara beton dökülürken, ağaçlarımız iş makineleriyle bir bir sökülürken, toprağımız, derelerimiz para babalarına peşkeş çekilip kurutulurken ve sinema salonlarını sulu zırtlak, bayağı, içeriksiz ucuz güldürüler doldururken, gözümüzü ve kameralarımızı yaşananlara kapatamazdık.

Benden sonrası tufan deyip parayı verenin düdüğü çaldığı piyasada sermayenin borazanı olamazdık. Çünkü bizler sınıfın sanatçılarıyız!

Pespaye, ticari filmlerin salonları kapladığı ve gişe rekorları kırdığı dönemde komedi ciddi bir iştir dedik. Ve bir avuç sinemacı kolları sıvadık. Astronomik bütçelerimiz yoktu, karavanlarımız, bizi sete getirip götürecek arabalarımız da yoktu. Ama sınıfımıza olan inancımız ve inadımız vardı!

İnat ettik, sinemayı da salonları da sermayeye terk edemezdik...

Ev Kira Semt Bizim, dedik ve kameraları sınıfımızın gözüyle, kentsel dönüşüm yağmasıyla yerle bir edilen mahallerimize çevirdik.

Bu 'bizim' sinemacıların piyasaya meydan okumasıdır. Ama her zaman olduğu gibi ancak hep beraber başarabiliriz. Sınıfın sinemacıları sınıfıyla birlikte mücadele ederek kazanabilir.
Gelin, mücadelemizi birlikte taçlandıralım. 

15 Ekim Pazar saat 11.00'de Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde buluşalım ve filmimizi hep birlikte tamamlayalım.


Herkes bilsin