Menu
29 Temmuz 2017

Eleştirmenlerin ‘Kültürel Fenomen’ olarak tanımladıkları Çinli sanatçı Ai Weiwei Sabancı Müzesinde…

AYKIRI AKADEMİ - HABER

Önümüzdeki sonbaharda Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi,  Ai Weiwei’nin Türkiye’deki ilk sergisine ev sahipliği yapacak. 

 

Akbank’ın desteğiyle gerçekleşecek sergi, 12 Eylül tarihinde açılacak. Sergide, sanatçının hali hazırdaki çalışmalarından oluşan geniş bir seçkiye, yeni işleri de eşlik edecek. Sergi sanatçının porselen çalışmalarına odaklanacak.

Ai Weiwei, heykel, büyük ölçekli yerleştirmeler, film ve mimarlık dahil çok geniş bir yelpazedeki disiplinlerde çalışıyor.

Ai WeiWei, geçtiğimiz mayıs ayında Sabancı Müzesi direktörü Nazan Ölçer ile görüşmek üzere geldiği İstanbul’da, Sabancı Müzesi’nde, Heinz Mack sergisini gezmişti. Ayrıca mültecilerle ilgili yapacağı çalışmanın İstanbul ayağı için görüşmelerine devam etmiş, İstiklal caddesinde bombanın patladığı yeri de ziyaret etmişti. İstiklal caddesinden çektiği pek çok film ve fotoğrafı instagram hesabından da paylaşmıştı.

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer sergi ile ilgili olarak şunları söyledi;

“Akbank, her iki yılda bir Sakıp Sabancı Müzesi'nde büyük bir sergiye destek sağlama geleneğini gururla devam ettiriyor. Sakıp Sabancı Müzesi bu sene, çağdaş sanatın en önemli temsilcilerinden dünyaca ünlü sanatçı Ai Weiwei'i İstanbul'da ağırlamakta karar kıldı. Kurulduğu günden beri sanatı destekleyen Akbank için bu sergiye destek olmak gerçekten onur verici. Sakıp Sabancı Müzesi'yle birlikte gerçekleştirdiğimiz ZERO, Rodin, Dali ve Anish Kapoor sergilerini heyecanla karşılayan, kapılarında aylarca kuyruk olan Türk sanatseverlerin Ai Weiwei'e de ilgisinin büyük olacağına inanıyoruz. Bu sergi vesilesiyle İstanbul'un ve ülkemizin yurtdışında doğru ve iyi tanıtımını yapmaktan da özellikle gurur duyuyoruz.”

 

Ai Weiwei'nin Hayatından Notlar...

Günümüzün çağdaş sanat alanında Çin'de yetişen en etkili kişilerden biri olan Ai Weiwei; eylemciliği, aktivizmi, baskıcı rejime direnmeyi, sanat yapmaktan ayrı görmeyen birisi. Politik ve sosyal süreçleri inatla kayda geçirmek, belgesel haline getirmek, Ai Weiwei’nin sanatında çok önemli yer tutuyor. Bu durumu “Benim çalışmalarım, daima politik oldu, çünkü Çin’de sanatçı olmaya karar vermekle, zaten politik bir seçim yapmış oluyorsunuz.” şeklinde ifade ediyor.

Ai Wewei Çin hükümetinin demokrasi ve insan hakları konularında duruşunu eserlerinde açık bir dille eleştiriyor. Ancak politik tavrı sadece Çin ile sınırlı değil. Eserleri tüm dünyadaki insan hakları ihlalleri ve güç dengesizliği üzerine yoğun mesajlar içeriyor.

Ai Weiwei'nin Çalışmalarından Örnekler...

 

 


Herkes bilsin