Menu
3 Kasım 2017

'Rota tipi' büyüyen Türkiye

Manisa’da 800 askerin zehirlenmesine ilişkin soruşturmada tutuklanan Rota Yemekçilik’in genel müdürü Ahmet Türkmen ile iki şirket çalışanı tahliye edildi.


AYKIRI AKADEMİ – Sebla Kutsal

Türkiye'de alım gücü her yıl azalıyor, enflasyon son dokuz yılın rekorunu kırdı, işsizliğin bize gösterilen kadarı bile ürkütücü boyutta. Ama kimilerine göre "büyüyor" Türkiye!

Evet Türkiye büyüyor, tıpkı Rota Yemekçilik’in dört yılda 70 kat büyüdüğü gibi...

Sözüm ona devletimiz, milletimiz için çok değerli olan Türk askerlerine, sokak hayvanına bile verilmeyecek yiyecekleri vererek Manisa'da 800 askeri zehirleyen, bunun üstüne bol sıfırlı kazançlar sağlayan Rota Yemekçilik’in genel müdürü Ahmet Türkmen ile iki şirket çalışanı, sessiz sedasız tahliye edildi bugün.

 

Ne Olmuştu?
Manisa’da 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda birkaç hafta arayla sekizyüzü aşkın asker zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılmış, bir asker hayatını kaybetmişti. 48 kişi gözaltına alınmış, şirket genel müdürü dahil dokuz kişi hakkında tutuklama talep edilmişti.

Askerlere yemek veren şirketin aşçısı askeriyedeki suyun lağım koktuğunu söylerken, şirketin başka bir çalışanıysa zehirlenmelerin nedeninin çöpe atılması gereken malzemelerin tekrar kullanılması olduğunu söylemişti.

Haberi CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer twitter’dan duyurdu;
“Manisa'da 1 askerin ölümü, binlercesinin zehirlenmesinden sorumlu ROTA'nın tutuklu genel müdürü Ahmet Türkmen sessiz sedasız tahliye edildi. ROTA'nın baş gıda mühendisi Veysel Ahmet Gürcün ve satın alma sorumlusu da salıverildi. Böylece ROTA'dan üst düzeyde tutuklu kimse kalmadı.”

 

Hükümete yakın olduğu öne sürülen Rota Yemekçilik’in dört yılda 70 kat büyüdüğü bildirilmişti.

Hukuk küçüldükçe "büyüyor" Türkiye, adalet eksildikçe artıyor kimilerinin rızkı. Ülkede en ucuz şey insan canı olunca; çalışanın, emek verenin canını çıkara çıkara katlanıyor kimilerinin servetleri. Gelir adaletsizliğinde, işçi cinayetlerinde dünya markasıyız artık.

301 madencinin öldüğü Soma katliamının yargı süreci üç senedir sonlanamadı, 800 askere ölüm kalım mücadelesi verdiren zehirlenme skandalının sorumluları da belli ki bedel ödemeyecek.

Evet Türkiye büyüyor, tıpkı Rota Yemekçilik’in dört yılda 70 kat büyüdüğü gibi... Türkiye "büyürken" bir yandan da öfke büyüyor, çaresizlik hissiyle beslenen kin büyüyor, endişe büyüyor...

 

 


Herkes bilsin