Menu
13 Kasım 2017

Polonya’dan Tazminat Talebi

2.Dünya Savaşı’nda 6 milyon vatandaşını kaybeden ve tüm sanayisi yerle bir olan Polonya 70 yıl sonra Almanya’dan tazminat talep ediyor.


AYKIRI AKADEMİ – HABER (DÜNYA)

Polonya'da iktidarda bulunan Hak ve Adalet Partisi'nin lideri Jaroslaw Kaczynski, 2. Dünya Savaşı'nda Nazi ordularının neden olduğu kayıplar nedeniyle, ülkesinin  Almanya'dan tazminat talep edeceğini açıkladı.

Kaczynski savaştaki kayıplar nedeniyle Fransızlara ve Yahudilere tazminat verilirken bir tek Polonya'nın mağdur olduğunu belirtti ve Almanya’nın kayıpların sorumluluğunu üstlenmesini talep etti.

Tazminat konusu daha önce Polonya Parlamentosu'nda ele alınmış, Polonyalı uzmanların yaptıkları hesaplara göre, Almanya'nın Polonya'ya savaş tazminatı olarak 48.5 milyar dolar ödemesi gerektiği açıklanmıştı.

Polonya'da Tazminat Talebine ilişkin afişler


2.Dünya Savaşı’nda süresince Polonya ulusu; savaşlarda ve toplama kamplarında 6 milyon vatandaşını kaybetmiş, ülkenin tüm sanayisi yerle bir olmuştu.

Almanya 2. Dünya Savaşı'ndaki maddi tazminatlar konusunun artık gündemde olmadığını ve bu konuların uluslararası antlaşmalarla çoktan düzenlendiğini belirtiyor
 

Polonya hukuken böyle bir tazminat talebinde bulunabilir mi?

Ancak uluslararası hukuk normları Polonya'nın talebinin ele alınabileceğine işaret ediyor.

II. Dünya Savaşı'nın son yıllarında Müttefik Devletler, savaş sonrası olası yeni düzenlemelerle ilgili hususları 1943 Tahran, 1945 Yalta ve 1945 Postdam zirvelerinde ele almışlardı. Bu konferanslarda Nazilere karşı ittifak yapan ülkelerin tazminat almaları gerektiği konusunda mutabakata varılmış, o tarihte ödenmesi gereken toplam tazminatın da 20 milyar dolar olması gerektiği konusunda anlaşılmıştı. 1945 yılındaki anlaşmalara göre bu miktarın yarısının savaş sonrasında Sovyetler Birliği'ne ve Polonya'ya ödenmesi gerekiyordu.

1945 yılının 20 milyar doları, FED 2014 rakamlarına göre yaklaşık 345 milyar dolara denk geliyor.

Ancak savaş sonrası ortaya çıkan Soğuk Savaş hesapları altüst etmiş; Batılı ülkeler Federal Almanya'nın (Batı Almanya) tazminat ödemesinden feragat edince, Sovyetler Birliği de Demokratik Almanya'nın (Doğu Almanya'nın) tazminat ödemesine gerek olmadığına karar vermişti.

Savaşın üzerinden geçen 70 yıldan sonra Polonya, o yıllarda ulusal egemenliğine sahip olmadığını belirtiyor ve Demokratik Almanya'nın bugün artık bir devlet olarak mevcudiyetini yitirmesi sebebiyle hukuken mirasçı olarak da Almanya'yı muhatap olarak kabul ediyor.

Almanya tazminat konusunu duymak istemese de, Polonya bu konunun peşini bırakacak gibi gözükmüyor. Zira Kaczynski'ye göre bu konu Polonya ulusu için bir onur meselesi.

 

Bombardıman öncesi Alman uçağının kokpitinden görünen şehir, (Polonya/1939) Henüz hasar görmemiş… İşgal esnasında, sadece bir tek günde – 25 Eylül 1939 - şehrin üzerine 550 ton yüksek patlayıcı bomba bırakıldığı belirtiliyor.

 

Varşova’da bir çocuk hava saldırısı sonrasında evinin yıkıntıları üzerinde oturuyor, Eylül 1939 – Alman saldırıları 28 Eylül’e kadar devam etti.

 

1 Eylül 1939, Gazete Manşetleri, “Bombs Rain On Warsaw”

 

Varşova’da Ordynacka Caddesindeki yıkımın görüntüsü, 6 Mart 1940


 

Kaynak/Alıntı: BBC Turkçe

Fotoğraflar: www.theatlantic.com

 


Herkes bilsin