Menu
27 Kasım 2017

New York Times: Zarrab davasının Erdoğan için siyasi sonuçları olabilir


NBC’den sonra New York Times da Zarrab Davası’yla ilgili iddialarda bulundu.
 

AYKIRI AKADEMİ – HABER

Reza Zarrab'ın yargılandığı ve jüri heyeti seçimi bugün başlayacak olan dava, ABD basınının da gündeminde.

16 Kasım'da yapılan son ön duruşması sonrasında, Amerikan medya kuruluşu NBC, Zarrab'ın New York'ta yargılandığı davada savcılıkla iş birliğine başladığını iddia etmişti.

New York Times (NYT) ise dava ile ilgili olarak “Zarrab tanıklık eder ve ABD olaya karıştığı belirlenen Türk bankalarına karşı adım atarsa, bunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için siyasi sonuçları olabileceğini” yazdı.

NYT’deki yazıda ayrıca; Zarrab'ın son ön duruşmaya katılmaması ardından, 'Türk hükümet yetkililerinin ABD'den Zarrab'ın nerede olduğu bilgisini istediğine ve Türk bakanların yabancı basın kuruluşlarına konuşarak Zarrab'ın olası tanıklığını önemsiz göstermeye çalıştığına’ da değiniliyor.

Haberde, Jüri seçiminin 'Zarrab'ın savcılıkla iş birliğine başlamış olabileceği ve yüksek yerlerdeki yolsuzluk ve rüşvete dair zarar verici kanıtlar sunabileceği spekülasyonları arasında yapılacağı belirtilirken; "Aşağı Manhattan'da bir mahkeme salonunda görülecek olan dava Türkiye'de hükümet yetkililerinin, televizyonların hatta kahve sohbetlerinin konusu" deniliyor.

19 Mart 2016'dan bu yana hapishanede bulunan Zarrab, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları yasa dışı yollarla delmek, ABD kurumlarını aldatmak ve kara para aklamakla suçlanıyor.

(Haber: BBC Türkçe)

 

 

 

 

 


Herkes bilsin