Menu
27 Kasım 2017

“Hayatımızdan da, mücadelemizden de vazgeçmiyoruz”

“Hayatımızı çerçeveleyen, olağanlaştırılmaya çalışılan erkek şiddetine, OHAL’le kadın düşmanlığının dozajını arttıran devlet şiddetine, faşizmin her türlü uygulamasına karşı, susmamaya, itaat etmemeye devam ediyoruz. Kadınlar burada.”

 

AYKIRI AKADEMİ – HABER

Son anda gelen yasağa rağmen Cumartesi akşamı binlerce kadın Beyoğlu Tünel Meydanı’nda toplandı. Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde düzenlenen “25 Kasım Kadın Platformu” tarafından organize edilen eylemde, hemen her sosyal kesim ve siyasi görüşten kadın örgütleri ve bireyler vardı.

Kortejin en önündeki pankartta şu sözler yazılıydı: "Erkek-devlet şiddetine itaat etmiyoruz. Hayatımızdan da, mücadelemizden de vazgeçmiyoruz."

Eylemde geçen yıl 25 Temmuz’daki askeri darbe girişimi sonrasında ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) de protesto edildi. KHK ile işlerinden ihraç edilen kamu görevlilerinden 263 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen, hem dövizlerde, hem sloganlardaydı.

Gösteri nedeniyle yüzlerce polis de Tünel meydanındaydı! Meydanın ortası, metal barikatlarla çevrildi. Yürüyüş, Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasağı gerekçesiyle, polisle yapılan müzakerelerin ardından başladı.

Yürüyüş, polisin izin verilen yerin sonuna gelindiği ve dağılmamaları durumunda müdahale edileceği uyarısının ardından yapılan basın açıklamasıyla sona erdi.

Açıklamada, OHAL gerekçesiyle bazı kadın örgütlerinin kapatılması, müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesi, kadın emeğine yönelik ucuz istihdam politikaları, eğitim, basın ve sosyal hayattaki cinsiyetçi ayrımcılığın protesto edildiği belirtildi.

(Haber: Deutsche Welle Türkçe)


Fotoğraf: Hakan Bintepe

 

 

 

 


Herkes bilsin