Menu
8 Aralık 2017

Dünyanın En Pahalı Sanat Eseri Suudi Prens'in...

fotoğraf: Drew Angerer/Getty Images

Leonardo da Vinci'nin ‘Salvador Mundi’ isimli tablosu 450 milyon dolara satın alan ‘gizli alıcı’nın Suudi Prens Muhammed Bin Salman olduğu ortaya çıktı. Dünyanın En Pahalı Sanat Eseri Ünvanını alan tablo Abu Dabi Louvre’a gönderildi.


AYKIRI AKADEMİ - HABER

16. yüzyılda yaşamış olan ünlü İtalyan ressam ve bilim insanı Leonardo da Vinci'nin Salvador Mundi (Dünyanın Kurtarıcısı) adlı İsa Peygamber tablosu, ABD'nin New York kentinde düzenlenen bir müzayedede 450,3 milyon dolara satılarak rekor kırmış; 20 Dakika süren açık arttırmaya  telefonla katılan alıcının kimliği açıklanmamıştı.

Ancak ABD gizli servisi tarafından yapılan açıklamada tablonun yeni sahibinin Suudi Prens Muhammed bin Salman olduğu belirtildi.

ABD gizli servisinin yaptığı bu açıklama Abu Dabi Louvre tarafından hafta başında yapılan açıklama ile çelişiyor. Abu Dabi Louvre twitterdan paylaştığı mesajda tablonun BAE’nin mülkiyetinde olduğunu ve kendileri tarafından sergileneceğini duyurmuştu.

450,3 milyon dolarlık satış tutarı, bugüne kadar açık artırmada bir sanat eseri için ödenen en yüksek tutar. Bu satış sonrasında, ‘Dünyanın Kurtarıcısı’ adlı tablo; Da Vinci’nin şahış elinde (özel mülkiyette) bulunan tek eseri oldu.

Bu hafta Suudi Arabistan’da 159 iş adamının göz altına alındığı ve banka hesaplarının dondurulduğu yetkililer tarafından açıklanmıştı. Da Vinci’nin eserine ödenen yüksek tutarın Prensi zor duruma düşüreceği ve eleştiri oklarının hedefi haline getirebileceği düşünülüyor.


Fotoğraf: Reuters


Leonardo da Vinci’nin 20’den az eseri günümüze ulaşabildi. Sanatçının 'Dünyanın Kurtarıcısı' tablosunu 1505 yılından sonra yaptığı biliniyor.

 

(Kaynak: BBC Türkçe  & Guardian UK)

 

 

 

 


Herkes bilsin