Menu
3 Ağustos 2007

Dilek Uyar, National Geographic Fotoğraf Yarışmasında Birincilik Kazanan İlk Türk Kadın Fotoğrafçı oldu...

fotoğraf: F. Dilek Uyar

AYKIRI AKADEMİ - HABER

National Geographic 2017 Yılın En İyi Seyahat Fotoğrafçısı yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu. 'İnsanlar' Kategorisinin Birincisi bir Türk kadın fotoğrafçı: F.Dilek Uyar!

 

Dünyanın en prestijli fotoğraf yarışmalarından biri olan National Geographic 2017 Yılın En İyi Seyahat Fotoğrafçısı yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu. Bu yılın Büyük Ödülü'nü (Grand Prize) kazanan fotoğraf Doğa kategorisinde sunduğu fotoğrafla Sergio Tapiro Velasco oldu. Velasco’nun 'The Power of Nature' ismini verdiği kare, 13 Aralık 2015’te Meksika’daki Colima yanardağının fotoğrafı.

Türk Fotoğrafçı F. Dilek Yurdakul Uyar, yarışmanın "insan" kategorisinde birinci olarak, ödülü kazanan ilk Türk kadın fotoğrafçı oldu. Uyar, aynı zamanda bu yarışmada ödül kazanan üçüncü türk fotoğrafçı. (2006 Yılında Erdal Kınacı bu fotoğrafla National Geographic Fotoğraf Yarışmasının aynı kategorisinde birinci olmuştu.) Sanatçı, ödül kazanan çalışmasında Konya - Sile'de, tarihi mekanda sema eden bir semazen'i fotoğraflamış. Deliklerden sızan ışıklar karanlığı  'şiirsel' bir şekilde aydınlatıyor.

 

Ödül Kazanan Fotoğraflardan Örnekler

GALERİ: National Geographic 2017 Yılın En İyi Seyahat Fotoğrafları - Ödül Kazanan Fotoğraflar

 

 

 


Herkes bilsin