Menu

“Türkiye, Rusya için de İran için de güvenilir değil.”

Reza Zarrab ABD’de konuştukça, Türkiye’de kıyamet kopuyor.
ABD’nin amacı ne, yargılanan kimdir? Sorun yerli ve milli midir? Türkiye Rusya yakınlığının bedelini mi ödüyor? Emperyalist bir saldırı altında mı? Bundan sonra ne olur, iktisadi sorun derinleşir ve Türkiye bir kriz yaşar mı?
Gazeteci Mustafa Kemal Erdemol yorumladı....
 

"AKP iktidarı zamanında Rıza Zarrab’ı İran ambargosunu kırmak için kullandı, bu biliniyor. Bunun ABD ile yarattığı bir kriz var öteden beri.  ABD’nin Fethullah Gülen’i koruyup kollaması, Suriye’de Kürtlerle  işbirliği yapması gibi nedenlerle Türkiye’nin Rusya’ya yakınlaşması sonrası bu kriz “özellikle” derinleştirildi ABD tarafından. Şimdi AKP iktidarı bu krizi içeride aşabilmek için Zarrab davasını milli dava gibi göstermeye çalışıyor. Burada bir duruma açıklık getirmek gerekir. Bakın AKP “biz İran’a yapılan ambargo haksızdı bunu deldik “diye bir savunma yapamıyor farkındaysanız. Oysa diyebilmeliydi, “İran bizim komşumuz batılı ülkeler el altından İran’la ambargolara rağmen ticaret yaparken biz neden yapamayalım diyebilmeliydi”. Ama diyemiyor.  Ambargoyu delmek asla suç değildir çünkü. Ama AKP iktidarının deldiği ambargo ülke yararına olmadı, bir avuç rantiyeciyi, paragözü zengin etti. Bu nedenle asla ve asla milli dava olarak yutturulamaz. Bu davanın sonunda Türkiye ekonomisi zarar görür mü çok emin değilim, ama Türkiye “ekonomik zarar” ile yolsuzluğa bulaşmış kadrolar arasına sıkıştırılamaz. Temel ölçü, “zarar”ı göze alıp arsızdan uğursuzdan kurtulup hesap sorabilmektir.

Şu atlanıyor, Türkiye’nin İran’a tavır alması için ABD komplosuna ihtiyacı yok. Ülkemizde mezhepçi bir iktidar var, İran’a “karşı” olduğunu hiç saklamıyor. Daha birkaç ay önce AKP Genel Başkanı Erdoğan “İran Pers milliyetçiliği yapıyor” demişti, anımsayalım. Pers milliyetçiliğiyle suçlaması İran’ı artık iyice İslamdışı gördüğünün kanıtı. Türkiye bugün ABD ile mevcut sorunları aşar aşmaz yeniden Batı eksenine yanaşacak, İran karşıtı konumuna dönecek.  İran-Türkiye ilişkileri  diken üstünde şu an. Türkiye Rusya-İran eksenine “eklenmiş” durumda, orada bir partner değil. Bölgede ağırlığını arttırıp ABD planlarını gerileten güçler Rusya-İran. Bu şimdilik Türkiye’nin işine geliyor, ama yarın bu eksenden kopabilir Türkiye. Kimse hayal kurup “Türkiye Avrasya’ya kaydı vs” deyip durmasın. Yok öyle bir şey.  Türkiye, Rusya için de İran için de güvenilir değil.

AKP hükümeti Rusya’ya yanaşmıyor, mecburen yanında duruyor. Türkiye’deki sağcı iktidarlar ABD’den uzaklaşmazlar.  Çıkarları onlarla birlikte olmayı gerektirir. AKP ile Rusya arasında yaşanan kriz, AKP’nin vereceği tavizlerle yerini bahar havasına bırakacak. Bekleyin göreceksiniz."

 

 

 


Herkes bilsin