Menu

“İran’da yaşananlara nasıl bakmalı?”

fotoğraf: AFP

"Emperyalizm olgusunu ihlal ederek bir meseleye bakmak nasıl bir eksiklikse, her gelişmeyi dış odaklara dayandırmak da yanıltıcı olur."

Birgün Gazetesi Yazarı İbrahim Varlı’ya sorduk… “İran’da yaşananlara nasıl bakmalı?”

 

"Toplumsal, siyasal olayları peşinen etiketleyip reddetmek de, koşulsuz bir şekilde savunmak da doğru değil. Toplumsal meseleleri dakikasında emperyalizme bağlama hatasına düşmeden, ama emperyalizmin etkisini de unutmadan değerlendirmekte fayda var. Emperyalizm olgusunu ihlal ederek bir meseleye bakmak nasıl bir eksiklikse, her gelişmeyi dış odaklara dayandırmak da yanıltıcı olur. Hele ki söz konusu Ortadoğu’ysa emperyal merkezlerin niyetlerini bilerek, ama aynı zamanda bölge halklarının on yıllardır otoriter, baskıcı, teokratik, İslamcı rejimler altındaki yaşantısını da hatırlayarak gelişmelere yaklaşmak bir zorunluluk.

İran’daki olaylara da bu çerçevede yaklaşılmalı. Katı bir teokratik rejimin hüküm sürdüğü molla rejiminin ekonomik, siyasi sorunları rejimin ABD karşıtlığı üzerinden temize çıkarılamaz. İran muhalefetine yönelik her yıl milyonlarca dolar yatırım yaptığı bilinen ABD’nin de sokağa dökülen kitlelere sunduğu destek görmezden gelinemez."

 

 

 

 


Herkes bilsin