Menu

Ünlülerin beyin ölümü nasıl gerçekleşir?

 

Kameraların önünde olma, gündemi değiştirme, beleş yiyip içip gezme, her gidilen yerde yalandan da olsa ilgi görme, işaret parmağını sallayarak ona buna ayar verme özellikleriyle tanınan erişkin Türkiyeli ünlüler, bitki örtüsü çoraklaşıp, iklim elverişsizleşip, kader ibresi "ölümü" gösterince, türe özgü bazı ilginç tepkiler verir. Burada ölümden kasıt elbette "ünlüler ekosistemindeki varlığın sona ermesi"dir.

Kaçınılmaz son ilk emarelerini vermeye başlayınca, öncelikle "beyin ve vicdan ölümü" gerçekleşir. İlk olarak; ballı bir gelecek umudunu yitiren her şuursuz insan gibi "hala ünlü veya makbul" olanlara yalakalık evresi yaşanır. Bu evrenin sanatı, köpek gibi itaat ve şirinlik çabalarıdır. Bunlar sonuç vermezse, ikinci evreye geçilir. Bir kez açığa çıkmış olan "hayvan" iyice köşeye sıkıştığını hisseder ve "hala ünlü veya makbul" olanlara saldırı dönemi başlar bu sefer. Tehdit etmeler, hedef göstermeler, hırlamalar... Ayrıca, canhıraş biçimde yandaş arayışında olunduğundan, popülizmin dibine vurulur ve saldırıya uygun bahane olarak her türlü devletçilik (bkz. Saray sanatçıları), ümmetçilik, milliyetçilik söylemleri kullanılır.

Beyin ölümü gerçekleşen ama fişi çekilmesin diye kapı kapı dolanan kimi vakalar, bağzı kurum ve kuruluşlarca sahiplenilir bazen. Biraz yem ve suyla; bir eşiğe bekçi, göbeğine bastırınca aynı sözü tekrar eden oyuncak bebek falan olurlar. Bu kadar şanslı olmayanlar arasında bir sahil kasabasına çekilip yaşamını, "muhteşem kariyerini" kaleme almaya yönelenler çoktur. Yaşam koçu, guru falan olanlara da rastlanır. Umre turlarına gidip "doğru yolu buldum" demeçleri verenler de azımsanamayacak sayıdadır. Kimileri "seri" işine girer; seri estetik ameliyatlar, seri eş değişimleri, seri saçmalamalar... Hiçbirini yapamayanlar da, bir köşeye çekilip beden ölümünü bekler işte...

Okura ödüllü soru: Bir zamanların pek ünlü köşe yazarı Ahmet Hakan Coşkun belli ki şu aralar ikinci evrede. Peki, bundan sonra yoluna nasıl devam edecek dersiniz?

(Ödül: Köşe yastığı)

 


Herkes bilsin