Menu

Zenginler İmam Hatip İster

Bu dağı taşı imam hatip yapma halinin; inançların, dinlerin, cumhuriyeti yıkmanın ötesinde; biat etmiş kalabalıklar, biat etmiş alt sınıflar yaratmayla çok yakından ilgisi var.


AYKIRI AKADEMİ – Orhan Gökdemir

İki haber takıldı bugün gözüme. Bir tanesi imam hatiplerle ilgili. Dağ taş imam hatip olmasına rağmen, imam hatipli öğrenci sayısı %10 düşüş göstermiş(*)

Çok ilginç bir veri bu.

İkinci haberse Türkiye’nin 100 zengininin açıklanması.(**) Listede çok büyük değişiklik yok. Yine Koç Ailesi 1. Sırada.  Sabancı Ailesi 2.,3.,4 ve hatta 5. sırada! Aile dağılmış, ama servetleri büyümüş.  Listedeki şirketlerin çoğu bildiğimiz ‘Eski Türkiye’ zenginleri. Araya girmiş bir takım ‘Yeni Türkiye’ zenginleri var. Bunların çoğu AVM yaparak büyüyen inşaat şirketleri. Aslında durum bildiğiniz gibi....

Bu iki haberin bir şekilde birbirine bağlı olduğunu düşünüyorum. Bu dağı taşı imam hatip yapma halinin; inançların, dinlerin, cumhuriyeti yıkmanın ötesinde; biat etmiş kalabalıklar, biat etmiş alt sınıflar yaratmayla çok yakından ilgisi var.

İmam hatiplerin arttığı bu dönemin; grevlerin neredeyse sıfıra yaklaştığı, hiçbir yerde hiçbir direnişin olmadığı bir dönem olması rastlantı değil.

Daha itaatkar bir alt sınıf  yaratmanın en ucuz ve en doğrudan yolarından bir tanesi de toplumu dinselleştirmektir.  İşçiyle işveren arasındaki, burjuvayla proletarya arasındaki sınırı silikleştiren bir durumdur bu. İrrasyonalizm girdiği her yeri çürütür, her yeri paramparça eder. Patronların bu düzende bu kadar mutlu, bu kadar karlı bir hayat sürmeleri de aslında bu tahlilin doğasına uygun. Onlar için durum şahane gidiyor gibi görünüyor. Hatta bu Olağanüstü Hal düzeni altında da çok rahat bir sömürü mekanizmasını kullanıyorlar, sürdürüyorlar.

Ancak, imam hatiplerde olduğu gibi burada da bir sınıra doğu yaklaşıyoruz.

Türkiye gelir dağılımının en bozuk olduğu ülkelerden birisi. 100-150 tane aile neredeyse ülkenin bütün kaynaklarını yiyip bitiriyor. Geri kalanına da çer çöp kalıyor, sofranın artıkları kalıyor.  

Bu düzen böyle gitmeyeceği belli. Nasıl değişecek, o da ayrı bir soru: ya biz değiştireceğiz, ya da başkaları gelip değiştirecek.  Bu sebeple cumhuriyet etrafındaki tartışmaları sürdürmenin, eskisini kurmaya çalışmanın bir anlamı yok. Çünkü bugünün 100 zengini, o eski Türkiye’nin 100 zengini. Bugünün imam hatipleri, oradan bakiye imam hatipler...  Eşitlikçi, özgür cumhuriyetten başka bir çaremiz yok.

 

 

(*) Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilgiyi artırmak için yaptığı yoğun çalışmalara ve sağlanan tüm fiziki imkanlara rağmen imam hatiplerin öğrenci sayısı son iki yılda yüzde 9.34 oranında düştü.
Cumhuriyet'in haberine göre, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) imam hatip okullarına ilişkin sorduğu sorulara yanıt olarak verilen resmi rakamlar üzerinden bir rapor hazırladı. Rapora göre; imam hatip lisesi sayısı 2006-2015 yılları arasında 3.2 katına, öğrenci sayısı da 4.6 katına çıktı. İmam hatip lisesi sayısı son iki yılda da yüzde 26.36 artarak 2017-2018 öğretim yılında 1452'ye yükseldi ancak son iki yılda imam hatip öğrencisi sayısı yüzde 9.34 azaldı.  Altay, raporuna şu notları düştü:
"Bu azalış imam hatip liselerinin akademik anlamda başarısının düşüklüğü ile doğrudan ilintilidir. 2017 LYS lise türlerine göre TM (Türkçe-Matematik) puanı ortalamalarına bakıldığında fen lisesi öğrencilerinin 340, sosyal bilimler lisesi 318, özel lise 241, Anadolu lisesi 234, Sağlık meslek lisesi 199, imam hatip lisesi öğrencilerinin ise 180 ortalama puan aldıkları ortaya çıkmıştır. Bir diğer neden ise dini eğitim diye çıkılan yolda eğitim dinselleştirilmiş, görüleceği üzere toplum bunu reddetmiştir. Bu durum; sosyologlara araştırma konusu, AKP'ye ise ders olmalıdır."

 

(**) Ekonomist dergisinin Türkiye’nin en zengin kişi ve ailelerinin listelendiği ‘En Zengin 100 Araştırması’nın bu yıl 14’üncüsü yapıldı. İlk üç aile yine değişmedi. Koç Ailesi Türkiye'nin en zengin ailesi oldu. Koç Ailesi, Şahenk Ailesi ve Şevket Sabancı Ailesi ilk üçteki yerlerini korumaya devam etti. Bu yıl listenin yeni isimleri ise; Altınmarka Grubu'nun patronu Altınkılıç Ailesi ile son yıllarda inşaat sektöründe büyük bir atılım yapan Tahincioğlu Ailesi oldu. İlk 10 şu şekilde;

8 MİLYAR DOLAR ÜSTÜ  
1-Koç Ailesi—Koç Holding
7 – 8 MİLYAR DOLAR    
   
2-Şahenk Ailesi—Doğuş Holding
3-Şevket Sabancı ve Ailesi—Esas Holding
6 – 7 MİLYAR DOLAR
4-Erol Sabancı ve Ailesi—Sabancı Holding
5-Türkan Sabancı ve Ailesi—S. Sabancı Holding
5 – 6 MİLYAR DOLAR
6-Murat Ülker—Kökler Holding
7-Özokur Ailesi— Üs Holding
8-Tara Ailesi—Enka Holding
9-Eczacıbaşı Ailesi—Eczacıbaşı Holding
4 – 5 MİLYAR DOLAR
10-Yazıcı Ailesi—Anadolu Grubu

 

 

 

 

 


Herkes bilsin