Menu

AKP’nin içki kültürüne yaptığı katkı inkar edilemez

AKP uyguladığı politikalarla Türkiye’de Osmanlı tarihinden bu yana ilk defa içkiyi bir kültür haline getirmeyi başaracak gibi görünüyor. Artık Türkler sadece içki içmiyor, aynı zamanda içtiği içkiyi yapıyor.

 

AYKIRI AKADEMİ – ANALİZ – Orhan Gökdemir

Sonunda uluslararası basında da haber oldu. Uluslararası bir basın ajansı artık marketten rakı alamayan Türk halkının milli içkisini evlerde yapmaya başladığını söyledi.

Peki, gerçekten de ilginç bir gelişme. Eskiden bazı bölgelerde, örneğin Antakya’da ev rakısı yapılıyor idi. Ama bir süredir, evlerde şarap ve rakı üretimi hakikaten belirgin bir hal almaya başladı. Şimdi marketten rakı almak hakikaten fiyatı sebebi ile mümkün değil ama, etil alkol almak mümkün. Alıyorsunuz, biraz su ve şeker katıyorsunuz; anason katıyorsunuz, rakı yapıyorsunuz. Makul bir fiyata rakı içme şansınız oluyor.

Bu gelişmenin şöyle hoş bir tarafı var. Türkler taa Osmanlı İmparatorluğundan beri bir şekilde içki içer. Sarayda padişahların şarapçılığı meşhurdur. Yasaklarlar, ama kendileri içerler. Ama Osmanlı’dan bu yana meyhane kültürü, rakı-şarap kültürü özellikle azınlıkların yaptığı, yürüttüğü bir iştir. Osmanlı’da Ermeniler Rumlar yapardı. Dini olarak da onların yapması gayet makul, mantıklıydı. Cumhuriyet döneminde de pek çok ünlü meyhaneyi Ermeni ve Rumlar çekip, çevirdi, yönetti. Meze kültürümüzü onlara borçluyuz. Türkler sadece gidip içerdi, hatta, eski Türk filmlerine bakılırsa görülür, çok kötü içerdi. Belki de içkiyle aramızın pek hoş olmaması dini gerekçelerden çok bu kötü içki kültüründen kaynaklanan bir şeydi.

AKP uyguladığı politikalarla Türkiye’de Osmanlı tarihinden bu yana ilk defa içkiyi bir kültür haline getirmeyi başaracak gibi görünüyor. Artık Türkler sadece içki içmiyor, aynı zamanda içtiği içkiyi yapıyor. İçkinin bir kültür haline gelmesinin ilk şartı bu. İyi içki yapılan, iyi içki içilen yerlerde aynı zamanda içki yapımı artık çok kitlesel bir hale gelmiş. Örneğin Gürcistan’da bir tören halinde içiyorlar ama kimse sarhoş olmuyor. Her lokantanın neredeyse bir içkisi var, birası var, şarabı var. Her kilisenin manastırın bir bağ koleksiyonu var. Şahane şaraplar yapıyorlar. Çünkü bu kültür haline gelmiş.

Hoş Türkiye hakikaten ilginç bir yere geldi. Tüm uygulamalara rağmen, bundan sonra daha iyi rakılar ve şaraplar içeceğiz gibi görünüyor. Teşekkürler AKP!

 

 

 

 


Herkes bilsin