Menu

Saray soytarılarının son entrikası


Ünlü TV programcısı önce kovuldu, sonra işine geri döndü. Komplonun arkasından ilginç isimler çıktı.

 

AYKIRI AKADEMİ - Sebla Kutsal

Ana akım medyanın nasıl bir cadı kazanı olduğu anlatılmaz, yaşanır. Yine de, bazen olan bitenler hakkında biraz kulak kabartmak bile midenizin kalkmanıza yeter de artar. Şirin Payzın'ın başına gelenler, buna güzel bir örnek.

CNN Türk'te program yapan ve son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlarından Mehmut Uçum'u bu programa konuk alan Payzın, "özgür basın"ın en gözde kanalından önce kovuldu, sonra işe geri döndü. Nasıl mı?

Geçen hafta Oda TV'de yayınlanan bir haberde, CNN Türk’de 'Şirin Payzın ile Ne Oluyor' programına Erdoğan'ın bir danışmanı konuk olarak katıldıktan sonra programın Erdoğan tarafından beğenilmediği ifade edilerek Payzın'ın işten çıkartıldığı iddia edilmişti.

Sözcü yazarı Can Ataklı, bu habere ilişkin önemli bir iddiayı kaleme alarak, Saray soytarılarının Payzın'a kurduğu komployu açıklığa kavuşturdu. Bana gayet olası geldi. Hem güce tapanların ne kadar çirkinleşebileceği hem de Türkiye'de ana akım medyanın ne kadar "özgür ve bağımsız" olduğu herkesin malumu. İbret verici bir hikaye, almak isteyene...

İşte kraldan çok kralcıların kurguladığı oyunu ve başroldekileri aşikar eden o satırlar:

"Anlatacaklarım bazı internet haber sitelerinde kısmen yayınlandı. Ama önemli olan bu olayın kahramanları. Ankaralı kaynağım ardından ayrıntıları anlatmaya başladı; 'Şirin Payzın'ı biliyorsun, CNN'in başarılı haber programcılarından. Yüzü pek gülmeyen sert üslubuyla iktidardan gelenleri bile sıkıştıran bir tavrı var. Şirin Hanım her salı akşamı Ne Oluyor programını yapıyor. Bu programa 16 Ocak Salı akşamı Erdoğan'ın danışmanlarından Mehmut Uçum katıldı. Payzın Uçum'a pek çok soru sorduğu gibi Anayasa Mahkemesi'nin bazı gazeteciler hakkında verdiği 'hak gaspına uğramışlardır' kararını da sordu. Uçum tüm sorulara olabildiğince akıllı ve mantıklı cevaplar verdi.' Araya girdim, 'Eee' dedim, 'Çok mu önemli yani? Gazeteci soru sormayacak mı?' Kaynağım gülerek 'Asıl pandomima ondan sonra koptu, biraz sabret' dedikten sonra anlatmaya devam etti.

Programdan iki gün sonra CNN Genel Müdürü Erdoğan Aktaş Şirin Payzın'ı yanına çağırmış. 'Mehmet Uçum'a Mehmet Altanları sorman Cumhurbaşkanını çok rahatsız etmiş. Aydın Bey istemeyerek de olsa seninle ara vermemizi istedi, üzülüyorum ama artık çalışamayacağız' demiş. Tabii Payzın'ın başından aşağı kaynar sular dökülmüş. Ama ortamı da biliyor, yapacak bir şey yok, buna rağmen soluğu Aydın Doğan'ın yanında almış. Aydın Doğan üzüntülü biçimde durumu anlatmış, 'Benim halimi de biliyorsun' demiş. Şirin Payzın Aydın Doğan'a veda edip çıkacakken birden dönmüş ve 'Aydın Bey çok özür dilerim, ama sizi Cumhurbaşkanı mı aradı?' diye sormuş. Aydın Doğan 'Hayır' demiş, 'Erdoğan (Aktaş) söyledi. Onu da Cumhurbaşkanlığı'ndan aramışlar, Sayın Cumhurbaşkanımızın ateş püskürdüğünü söylemişler.'

Aydın Doğan'ın bu sözleri Şirin Payzın'ı kuşkulandırmış. Odadan çıkar çıkmaz İbrahim Kalın'ı aramış, durumu anlatmış. Kalın duyduklarına çok şaşırarak, 'Bizden kimsenin aradığını bilmiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız da aramış olamaz. Ama senin hatırın için kendisine bir soracağım' demiş. Gerçekten bir süre sonra İbrahim Kalın Payzın'ı tekrar arayarak, 'Sayın Cumhurbaşkanı böyle bir konudan hiç haberdar olmadığını ayrıca işinize son verilmesine de şiddetle üzüldüğünü söyledi' demiş. Bunun üzerine Payzın, Kalın'a 'O halde bunu kanıtlamama yardım edin' dedikten sonra, 'Bana yapılana bir cevap olarak da eğer işe dönebilirsem ilk programda konuk olur musunuz?' diye sormuş. Kalın da onay verince Şirin Payzın tekrar Erdoğan Aktaş'a gitmiş. 'Ne Erdoğan'ın ne de danışmanların bundan haberi yok, size kim söyledi?' diye sormuş. Aktaş'ın muhtemelen yüzü kızarmıştır. Ama sonunda iki isim söylemiş ve 'Bana onlar söyleyince konuyu ciddiye alıp Aydın Bey'e aktardım, o da, 'O halde işine son verelim de üzerimize gelmesinler' demiş. Erdoğan Aktaş'ın adını verdiği iki kişiden kadın olanı H.F. Aydın Doğan'ın prensesi olarak tanınıyor. Saraya çok yakın bir isim. Diğeri H.Ç. ise erkek o da iktidara çok yakın isimlerden. Öyle anlaşılıyor ki Doğan Grubu'nda Saraya yaranma ve kurum içinde daha da yükselme mücadelesi çok çirkinleşmiş. İşte Saraya yakın kaynağımın anlattıkları bunlar. Son olarak şunu söyledi; 'Dikkatini çekmiştir, Şirin Payzın son programını İbrahim Kalın'la yaptı.' Benden de bir ekleme; Hande Fırat da İbrahim Kalın'dan 'atlatma' bir haber çıkardı dün. Belli ki Doğan grubunda işler yine rayına girmiş."

 

 

 


Herkes bilsin