Menu

Merkez sağ hortlar mı dersiniz?

Genç nesilleri ARI Hareketi'nde purolarını tüttüren bu kesimin bir kısmı MHP'ye, daha az Türkçü daha çok paracı kısmı AKP'ye, hatta bir bölümü de CHP'ye yönelmişti.  Şimdi de İYİ Parti'ye yönelirler mı dersiniz?
 

AYKIRI AKADEMİ – Sebla Kutsal

Meral Akşener'in kurduğu İYİ Parti tutar mı tutmaz mı, kimler yanaşır, kimler oy verir diye düşünürken, aklıma Lut Kavmi gibi bir anda ortadan yok olan bir kesim geldi; etine dolgun merkez sağ!

Genç nesilleri ARI Hareketi'nde purolarını tüttüren bu kesimin bir kısmı MHP'ye, daha az Türkçü daha çok paracı kısmı AKP'ye, hatta bir bölümü de CHP'ye yönelmişti.  Şimdi de İYİ Parti'ye yönelirler ve yeni bir merkez sağ doğar mı dersiniz?

Çevremde Akşener'in Partisi'ne yatkın olduğunu belli eden, bir dönemin etine dolgun merkez sağcılarını görüyorum. Eski günleri yad ederek, bir umut ışığı görerek sevinç içinde olduklarını gözlemliyorum. Nostaljik bir irkilmeyle, Özal sonrası yükselen o kesimi anımsıyorum; "bir biçimde" zengin olmuş, parasını göstermeyi seven, Batılı görünen ama Batı'nın en gerekli değerlerini içselleştiremeyen, neyi muhafaza ettiği bilinmezken "muhafazakarım ben" diyen, viskisini yudumlamaya besleme çekerek başlayan, mesleği ne olursa olsun "işini bilen", Türk kültürünü tanımaz hatta Türkçe yazmayı bile başaramazken milliyetçiliğiyle övünen...

Önce Menderesçi, sonra Özalcı (ve zengin olmasa bile zenginliği seven), daha sonra Demirelci ve onun sarışın kızı... Ana akım ne olursa olsun, içinde bulunan ve oradan beslenmeyi bilen, pragmatizm neferi, vicdansız ve kurnaz, ayrıca "Atatürkçüyüm" demekte de beis görmeyen...

Bu merkez sağ senelerce böyle sürdü gitti (Türkiye'nin İYİ seneleri deniyor!) sonra AKP'nin ezici hâkimiyeti bunların çoğunu Umre'ye falan gönderdi. Erkekleri cuma namazına gitmeye başladı. Kadınları allı morlu örtündü. "Dindar" oldular. İYİ Parti tutarsa, AKP'den kopup başlarını açıp, içkilerini daha rahat içip oraya kayacaklar. Emekçi Türkleri asfalta yapıştırarak ilerledikleri servet yolunda "Ne mutlu Türk'üm diyene!" diye haykırarak ilerleyecekler. 

Yukarıda tarif ettiğim kitlenin, bugünlere gelmemizde bence çok önemli bir payı var. Önceki nesilleri, çıkarları doğrultusunda İYİ-KÖTÜ demeden her sisteme dolgu malzemesi oldu, çocukları da aynen devam edecek. Kendine "solcu" diyenler arasında da var böyleleri. Türkiye -aslında evrensel olan- bu profilden kurtulmadıkça, suçlu ama güçlüler kazanmaya devam edecektir.

 

 

 


Herkes bilsin