Menu

İlber Ortaylı’nın zor sınavı

Bu yıl İlber Ortaylı Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri'nden birinin sahibi oldu. Hal böyle olunca da bir tartışma bugün itibariyle başladı: İlber Ortaylı saraya gidecek mi? İlber Ortaylı saraya giderse ne tür bir konuşma yapacak?
 

AYKIRI AKADEMİ – Ayrıntıdaki Şeytan

Her yıl 29 Ekim'de, Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen Kültür Sanat Büyük Ödülleri açıklandı. Kuşkusuz bazı çevreleri fevkalade önemsediği bu ödüllerin her sene kim tarafından alınacağı da ayrı bir merak konusu. Ödülü almak kadar, ödülü almaya gitmek de ayrı bir tartışmaya neden oluyor çünkü.

Bu yıl İlber Ortaylı büyük ödüllerden birinin sahibi oldu. Hal böyle olunca da bir tartışma bugün itibariyle başladı: İlber Ortaylı saraya gidecek mi? İlber Ortaylı saraya giderse ne tür bir konuşma yapacak?

Bildiğiniz gibi İlber Ortaylı hem Osmanlı’ya getirdiği yorum, hem de cumhuriyet felsefesine katkılarından dolayı Türkiye’de özellikle laik kesimin büyük sevgisini kazanmış bir isim.

Şimdi kafalarda ciddi soru işaretleri var. Örneğin, iki genç insanın haklarını savunmak için yaptığı açlık grevinde ölüm günbegün yaklaşırken; İlber Ortaylı, saraya gidip bun gündeme getirecek mi?Yoksa ödülü reddedip örneğin, bu gerekçeyi bu biçimde dile getirecek mi? Ya da bunca gazeteci hapisteyken, İlber Ortaylı ödülü alıp vaziyeti mi idare edecek? Yoksa saraya gidip, ifade özgürlüğünün olmadığı bir yerde cumhuriyetten mi söz edecek? İlber Hoca’nın zor sınavı…

 

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin bu yılki sahipleri belli oldu
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Dr. M. Mücahit Küçükyılmaz, Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş, Cumhurbaşkanlığı Danışmanı H. Hümeyra Şahin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ile Yazar Alev Alatlı ve Yazar Rasim Özdenören’den oluşan Değerlendirme Kurulu’nun önerisi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2017 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'nin;Prof. Dr. İlber Ortaylı, Göksel Baktagir, Yavuz Turgul, Ali Toy, Selahattin Kara ve Nurettin Topçu’ya verilmesini uygun buldu.
Ödülün “Tarihini bilmeyen milletlerin geleceğini de inşa edemeyeceği hakikatinden hareketle, tarihimizin derinlikli biçimde araştırılıp aktarılması, geniş halk kitlelerine sevdirilmesi, yurt içinde ve yurt dışında, başta akademik platformlar ve medya ortamı olmak üzere tüm kesimlerle paylaşılmasındaki değerli katkıları münasebetiyle Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya,” verilmesi uygun bulunduğu açıklandı. (Kaynak: www.ntv.com.tr)

 

 

 


Herkes bilsin