Menu

"Burası bizim çiftliğimiz, ne yapsak yanımıza kar kalır" rahatlığı…

 

5 Ocak 2015…

17 Aralık soruşturması kapsamında “rüşvet, görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma ve kaçakçılık suçlarını işlediği” iddiasıyla hakkında soruşturma açılan bakanlar; Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar'ın Yüce Divan'a gönderilip gönderilmemesiyle ilgili oylama Meclis'te yapılıyor...


Egemen Bağış başta olmak üzere, ne suçlanan bakanların ne de oy kullanan AKP'li vekillerin aklından adaletin tecelli etme olasılığı geçiyor. "Burası bizim çiftliğimiz, ne yapsak yanımıza kar kalır" rahatlığı… Belli ki, ana rahminden bile daha konforlu, daha korunaklı dayandıkları müesses nizam.

Oysaki Bayraktar hariç suçlanan isimlerin hepsi Rıza Sarraf ile münasebetleri nedeniyle zan altında.


Dört bakana yöneltilen suçlamalar arasında; Sarraf’ın İran’a altın ihracatı yapması işlerinde imtiyaz sağlamak, Sarraf’a koruma polisi vermek, onunla birlikte gözaltına alınan şüphelileri yasaya aykırı olarak Türk vatandaşlığına geçirmek, Sarraf ile ilgili soruşturma olup olmadığı yönünde araştırma yaptırtmak, Sarraf’ın usulsüzlükleri hakkında basında çıkacak haberleri engelletmek gibi maddeler bulunuyor.


Kasım 2017…

Bu sefer, 5 Ocak oylamasında zarf atma şovu akıllara kazınan Egemen Bağış'ın KKTC vatandaşı olduğunu öğreniyoruz, Yurttaşlık Yasası’nın dokuzuncu maddesinin birinci fıkrası C bendi uyarınca; yani "yurttaşlığa alınması Bakanlar Kurulu’nca zorunlu görülenler" arasında. Zorunluluk oluşturan durum ne acaba?

Zorunluluğun ne olduğunu, ABD'deki Sarraf davasının adı değişip Atilla davası olunca anlıyoruz; bir zamanlar Bakan Güler’in “önüne yatarım” dediği Sarraf artık itirafçı, sanık koltuğundan tanık koltuğuna geçmiş, üç eski bakanla yaşanmış hoş anılarını aşikâr edecek.


Kandil sebebiyle, dün Twitter'da paylaşmış Egemen Bağış; "Allah tüm dualarınızı kabul etsin, gönlünüze göre versin, ülkemizi korusun."

"Ülkemiz" derken Türkiye'den mi söz ediyor sizce, yoksa uluslararası hukuk kapsamında olmadığı için, adaletten kaçan suçluların sığınağı haline dönüşen KKTC'den mi?


Adalara meylimiz malum, bence KKTC’dir.

 

 


Herkes bilsin