Menu

Cumhuriyeti kuranlara, özgürlük için savaşanlara selam olsun!


AYKIRI AKADEMİ – Orhan Gökdemir

Yarın cumhuriyetiminiz kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü. O saygıyla anıyoruz. Bunun ötesinde cumhuriyeti kuran yolda görev alanların hepsini de saygıyla anıyoruz. Cumhuriyeti kurmak çok önemli bir iş.

İttihat Terakki geçtiğimiz on yıl içinde gerici yazar çizerlerce karalanmaya çalışıldı. Daha önce yazmıştım,  Abide-i Hürriyet’te yatan kim varsa – ilk anayasamızı yapan, özgürlük için dağa çıkan, vuran, vuruşan kim varsa, - hepsini  saygıyla anıyoruz. Hepsi, bizim içindir.

Doğan Avcıoğlu’nu 4 Kasımda dostları ve arkadaşlarıyla andık. Büyük bir devrimciydi. İttihat Terakki’den ve Mustafa Kemal’den gelen çizgiyi bir şekilde doğrultmak, ayakta tutmak istiyordu. Dolayısıyla, Doğan Avcıoğlu’nu da Kemalist bir cumhuriyetçi olarak saygıyla anıyoruz.

Onlar başka bir iş yapıyordu. Biz onların bıraktığı yerden başka türlü bir iş yapmak istiyoruz. Ama referanslarımızın ‘onlara’ olduğunun farkındayız. Türkiye’de, bundan sonra, cumhuriyet kurmak isteyen her kim olursa olsun; bir ayağını Mustafa Kemal’e, bir ayağını da 1908’deki şanlı devrimi yapanlara basmak zorunda. Dolayısıyla sosyalist devrim yapmak isteyenler de, bu tarihin devrimcileriyle bir şekilde barışmak zorunda.

Yarın,10 kasım. Hakikaten saygı duyacağımız bir insanın ölüm yıldönümü. Hiç öyle lafı kıvırmaya falan gerek yok.

Cumhuriyeti kuranlara, özgürlük için savaşanlara selam olsun!

 

 


Herkes bilsin