Menu

Çocuklar Duysun, Belki Utanırsınız!


AYKIRI AKADEMİ – Ayrıntıdaki Şeytan

Ekranların artık hepimizi usandıran izlencesi Çocuklar Duymasın, son günlerde,  dizi olmaktan öte bir işlev görmeye başladı.

Çocuklar Duymasın’ın çocukları bugün yirmili yaşlara geldi ve onu izleyenler de bir devrin kapanıp, bir devrin nasıl yeniden başladığını gördüler. Lafa bakarsanız, Çocuklar Duymasın modern Türk ailesinin bir göstergesi. Yani; laik, kadının çalıştığı, kadınla erkeğin eşit olduğu, çocukların yanında kavga edilmeyen, çocukların laik eğitim aldığı, orta sınıf bir Türk burjuva ailesi. Bu aileyi insanlar farklı sebeplerden dolayı sevdiler. Az ya da çok kendilerine yakın buldular.

Çocuklar Duymasın AKP döneminde kılıktan kılığa girmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde, FETÖ adlı örgütün (eskiden AKP ile koalisyon yapmış olan örgütün) sızdırdığı görüntüler bir anda yayınlandı. Ardından dizinin yapımcısı Birol Güven, “bize aptal deyin, salak deyin; ama FETÖcü demeyin!” şeklinde açıklamaları ile gündeme geldi.

O günden sonra Çocuklar Duymasın’da tuhaf şeyler olmaya başladı. Hani çocuklar duymasın diye anne ile baba kavgalarını mutfakta ediyorlar ya, onun gibi bir hal oldu. İzleyicilere modern aile imajı veren Çocuklar Duymasın ailesi, bir anda Erdoğan’ın talimatı ile kaldırılan TEOG’u kutlayan bir kılığa büründü. Nasıl oldu? Çocuklar; TEOG un kaldırıldığını duyunca sevinçten dans etmeye başladı durup dururken. TEOG elbet pek matah bir buluş değildi. Lakin fırsat eşitliği açısında, yurdun dört yanında yaşayan çocuklara kağıt üzerinde bile olsa eşitlik imkanı verecekti. İyi okullarda okumak hani herkesin hakkıydı? Bu duyarlılık nereden geliyordu Çocuklar Duymasın ekibine? Mesela o güne dek; neden her yanın imam hatipleşmesini dert etmedi bu duyarlı yapımcı ve oyuncular?

Bitmedi, ardından dizinin ‘Taş Fırın Erkeği’ Tamer Karadağlı, Recep Tayyip Erdoğan’dan ‘etkilendiğini’ söyledi. Hadi Karadağlı Ankaralı, o yüzden belediye başkanlığı dönemini kenara koyalım; Erdoğan on beş yıldır iktidarda, nereden çıktı bu sevda? Hani eniştem beni niye öptü diye sorarlar ya durup dururken...

Son olarak Volkan Severcan karşımıza çıktı ve  İstanbul’un AKM’sinin yıkılmasının tam da yerinde bir karar olduğunu, yerine yapılacak binanın dünya çapında bir mimariye sahip olduğunu ve bunu yapanlara teşekkür etmemiz gerektiğini söyledi. Acaba orada ilk operayı Volkan Severcan yönetecek ve baş rolleri de Fatih Ürek, Hande Yener, Cengiz Kurdoğlu falan mı paylaşacak? Nerden çıktı bu sevda?

Birol Güven haklı kendisi için yaptığı tarifte galiba. Biz de buraya not düşelim; ÇOCUKLAR DUYSUN tüm yaptıklarınızı... Duysun, BELKİ UTANIRSINIZ...

 

 

 

 

 


Herkes bilsin