Menu

Bu racon kimi keser belli olmaz!

Tek adam rejimini desteklerken AKP’liler, rejimin kılıcının sürekli rejime muhalif olanları keseceğini  hesaplamışlardı. Ama...
 

AYKIRI AKADEMİ – Orhan Gökdemir

Kadir Toptaş ve Melih Gökçek’ten sonra, Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğurlu da istifa etti.  Fakat Ahmet Edip Uğurlu, diğerlerinden farklı olarak, giderayak çok ilginç iddialar ileri sürdü. Ağlayarak giderken, “beni ve ailemi evime gelerek, tehdit ettiler’ dedi.

Bu tehdit meselesi ilginç. Belli ki, istifasını kim istiyorsa, istifa etmemek için kime direniyorsa, tehdit edenler de o adresten gelmişlerdi. Bu olayın, Edip Yüksel’in istifasının ötesinde, şöyle bir önemi var: Bu olay Türkiye’de devletin nasıl bir yapıya kavuştuğunun en önemli delillerinden biri.

Bu arada Balıkesir Belediye Başkanı’nın sosyal medya hesabında daha önce, kendisini istifaya zorlayan makamla ilgili “raconu keserse o keser” diye tweet attığını öğrendik. Ve racon kesildi. Kesilince, ve bunu onaylamışsan eğer, giderayak ağlamanın da, hiçbir faydası yok.

Tek adam rejimini desteklerken AKP’liler, rejimin kılıcının sürekli rejime muhalif olanları keseceğini  hesaplamışlardı, planlamışlardı. Şu anda ise tam tersi olmakta.  Rejimin kılıcı, muhalifleri kesmesinin yanında, bu rejimin içindeki aktörlere de zaman zaman yöneliyor.  

Anlaşılan o ki, önümüzdeki dönemde çok ilginç simalar bu racon kesmenin kurbanı olacak. Bunlardan birisinin meclis başkanı olacağı iddia ediliyor. Laikliğe ve cumhuriyete ‘ağır’ düşmanlığını belli eden ama o cumhuriyetin en tepesine oturan kişilerden biri.

Bu tarihin tuhaf bir usulü, yöntemi var: Bazen size muhalifleri alaşağı eder, bazen de muhaliflere kalmadan sizi alaşağı ederler, hem de kendi yoldaşlarınız, arkadaşlarınız alaşağı eder. Onun için biraz tarih öğrenmek, tarihe bakmak doğrudan dersler çıkarmak, onun nasıl işlediği hakkında bilgi sahibi olmak lazım. Bu cehalet rejimini daha fazla sürdürmek, mümkün olmayacak. Öyle bir sistem ki, tepetaklak yuvarlanıyor. Yuvarlanırken; kimi ezeceği, kime dokunacağı artık hesaplanamaz bir halde. Ne diyelim, AKP’lilere geçmiş olsun. Şimdilik!

 

 

 

 


Herkes bilsin