Menu
7 Ocak 2018

Norveç'te çevre dostu otomobillerin toplam satışlar içindeki payı yüzde 52’ye ulaştı.

fotoğraf: Carlos Bryant / Flickr

Norveç 2017’de elektrikli otomobil devrimindeki öncülüğünü korudu. İskandinav ülkesinde geçen yıl satılan motorlu araçların yarıdan fazlasını elektrikli ve melez (hibrit) motorlu otomobiller oluşturdu.

 

AYKIRI AKADEMİ – HABER

Norveç'te çevre dostu otomobillerin toplam satışlar içindeki payı yüzde 52'ye dayandı. 2025 yılından itibaren bu ülkede fosil yakıtla çalışan otomobil satılamayacak.

Batı Avrupa'nın en büyük ham petrol üreticisi konumundaki Norveç 2025 yılından itibaren içten yanmalı motorla çalışan otomobil satışlarını sıfıra indirmeyi öngören azimli bir program uyguluyor.

5 milyon 300 bin nüfuslu Norveç'te "yeşil" otomobillerin hızla çoğalmasında devletin tanıdığı teşvik ayrıcalığı önemli rol oynuyor. Benzin ve dizel motorlu otoların vergi oranlarının arttırıldığı bu Kuzey Avrupa ülkesinde çevre dostu otomobillerden ise hemen hiç vergi alınmıyor. Elektrikli otomobili olanlar otoyol, feribot ve otopark ücreti ödemedikleri gibi otobüslere tahsis edilen tercihli yolları da kullanabiliyorlar.

Norveç Başbakanı Erna Solberg, Sarpborg’da elektrikli araba üretecek bir fabrikanın açılışı esnasında bir posta taşıma aracını kullanıyor.


Norveç'te emisyonsuz ve düşük emisyonlu otoların motorlu araç satışlarındaki payı 2017’de (en az) yüzde 10 oranında arttı. Ülkede satılan çevre dostu otomobillerin başında VWGolf,BMWi3, Toyota RAV4 ve Tesla'nın sadece elektrik motoruyla çalışan X modeli geliyor.

Uzmanlar Norveç'teki çevre dostu otomobil alımlarını teşvik programını başka ülkelerde tıpatıp uygulamanın mümkün olmadığı görüşünde. Elektrik üretiminin hemen tamamını hidrolik santrallardan elde eden Norveç petrol satışlarından elde ettiği gelir sayesinde çevre dostu otomobil alanlara bonkör davranabiliyor. Hammadde zengini bu İskandinav ülkesi aynı zamanda hacmi bir trilyon doları bulan sosyal sigorta fonuyla da dünyada rakip tanımıyor.

 

Kaynak/Alıntı: DW Türkçe

 

İlgili Haberler;

Fosil Yakıtlı Araçların Sonu mu Geliyor?

 

 

 

 


Herkes bilsin