Menu
2 Ocak 2018

Mudanya Belediyesi’nden örnek proje!


Türkiye zeytinde ithalatı tartışırken, Bursa’nın Mudanya ilçesinde park ve yol kenarlarındaki zeytin ağaçlarından zeytinleri toplatan Belediye, yağını sıkarak dar gelirli vatandaşlara dağıtıyor.


AYKIRI AKADEMİ - HABER

Önce zeytinlikleri yapılaşmaya açması planlanan reform paketi, ardında da zeytinyağı ithalatı haberi... Sahip olduğu 170 milyon zeytin ağacı ile İspanya’dan sonra dünyada ikinci sırada bulunan Türkiye’de zeytin ağaçları maalesef plansız tarım politikalarının kurbanı...

‘Zeytinyağı ithalatı yapma kararı’ kamuoyu tarafından sert bir dille eleştirilirken, önemli zeytin üretim adresi Mudanya’da Belediye, diğer tüm belediyelere de ilham vermesini umduğumuz, örnek bir projeyi hayata geçirdi.

Bursa’nın Mudanya ilçesinde belediyeye ait alanlarla park ve yol kenarlarındaki ağaçlarda yetişen zeytinler, Mudanya Belediyesi ekiplerince toplanarak önce zeytinyağı haline getirildi, ardından da dar gelirli vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı. Mudanya Belediyesi’nin Fen İşleri Müdürlüğü Park ve Bahçeler Birimi ekipleri tarafından toplanan zeytinler, işlenmek üzere zeytinyağı üretim tesislerine gönderildi. Üretilen zeytinyağı, belediyenin sosyal sorumluluk projesi Zeytin Dalı ekibi tarafından Mudanya’daki ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıldı.
 

Tek bir zeytin tanesi bile ziyan edilmiyor

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Zeytin yoksa hayat da yok. Birlikte üretecek, birlikte sürdüreceğiz” dedi.

Türkiye’de 4 milyona yakın kişinin geçim kaynağı olan zeytinin Mudanyalılar için kutsal olduğunu dile getiren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, tek bir zeytin tanesinin ziyan edilmesine dahi tahammüllerinin olmadığını belirtti. Yaklaşık 2 bin zeytin ağacından çıkarılacak zeytinlerden elde edilen zeytinyağını halkla paylaşmayı sürdüreceklerini kaydeden Başkan Türkyılmaz, “Toprakta kendi kendine yetişen, Mudanya’nın simgesi zeytinlerimiz ziyan olmasın dedik ve topladığımız mahsulleri halkımızla, Mudanyalılarla paylaşalım istedik. Zeytin yoksa hayat da yok. Bu toprağın ürünlerini bu toprağın sahipleriyle paylaşmaya devam edeceğiz. Birlikte üretecek, birlikte sürdüreceğiz” dedi.

Mudanya’da göreve geldiği günden bu yana bir karış toprağı imara açmadıklarını vurgulayan Türkyılmaz, kentin tarımsal değerlerini de koruduklarını dile getirdi. Mudanya’nın üç karası adını verdikleri Tirilye tipi siyah zeytin, siyah incir ve kara üzümün önemli bir tarımsal değer olduğunu belirten belediye başkanı, tarım ürünlerinin tanıtılması ve geliştirilmesine katkı sağlamanın yanı sıra toprağın bereketini halkla paylaşmak istediklerini söyledi. 

 

 

 

 

 

 


Herkes bilsin