Menu
22 Kasım 2017

Zehirleniyoruz!

Şehirdeki hava kirliliği yüzünden bir günde kaç sigara içmek zorunda kaldığınızı biliyor musunuz?


AYKIRI AKADEMİ - HABER

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 3 bin şehri inceleyerek ve Berkeley Earth'ün (*) hesaplamasını kullanarak hava kirliliğini ortaya seren "dünya sigara haritasını" ortaya çıkardı. Dünyada 693 yer zararlı eşiğin üzerinde bir hava kirliliği tehlikesiyle karşı karşıya. WHO’nun listesine göre İran'ın Zabol kenti günde 10 sigarayla hava kirliliği açısından en tehlikeli şehir. Hindistan ve Çin hava kirliliği açısından en kötü koşullara sahip ülkeler arasında.

 

Bu hesaplamalara göre Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de görülen son hava kirliliği seviyesi yüzünden 19 milyon kişi günde 44 sigara içmiş oldu. (Fotoğraf: AFP)

 

Peki Türkiye'de Durum Nedir?

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin son bir yıllık hava kirliliği sonuçlarını açıklayan Türk Toraks Derneği,  2017 yılında Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği oranlara göre Türkiye’de havası tek temiz kentin Rize olduğunu açıklamıştı. Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Osman Elbek, “Türkiye’nin sınır değeri dikkate alınsa dahi yeterli ölçüm yapılan 80 ilin 53’ünün yani yüzde 66’sının havasının kirli” olduğunu belirtmişti. İstanbul, Ankara ve İzmir illerinin ilçe düzeyinde kirlilik haritasının da açıklandığı toplantıda en kirli noktalar İstanbul’da Göztepe, Esenyurt ve Aksaray; Ankara’da Sıhhiye ve Kayaş; İzmir’de ise Bornova ve Bayraklı.

Berkeley’in hesaplarına göre Türkiye'de hava kirliliği açısından en yoğun olan üç şehri Batman, Hakkari ve Gaziantep. Bu 3 kentte yaşayanlar günde 3 sigaradan fazla içiyor. Listede İstanbul 46'ncı sırada yer alıyor. Buna göre İstanbul'da yaşayanlar günde ortalama 1,51 sigara içiyor.Zehirleniyoruz!

Dünya Sağlık Örgütü Çevre Bilimleri bölümünden Dr. Annette Prüss’ün açıklamalarına göre dünyada her yıl hayatını kaybeden 7 milyon insandan 3 milyonu hava kirliliği nedeniyle ölüyor. Türk Toraks Derneği Sempozyumunda konuşan Yrd. Doç. Dr. Nilüfer Aykaç hava kirliliğine yol açan fosil yakıtların kullanılmasına bağlı olarak Türkiye’de 2.876 erken ölümün, 4.311 hastaneye yatışın ve yılda 3 milyar avroyu aşan bir sağlık harcamasının gerçekleştiğini belirtti.

 

 


Kaynak / Alıntı: BBC Tükçe, Birgün

(*)ABD'nin California eyaletinde yer alan ve iklim bilimi üzerine çalışan Berkeley Earth, şehirlerdeki hava kirliliğinin bir günde insanların kaç sigara içmesine yol açtığını hesaplıyor. 

 

 

 


Herkes bilsin