Menu
24 Temmuz 2017

HIV taşıyıcısı çocuk yıllardır ilaçsız yaşıyor

AYKIRI AKADEMİ - YAŞAM - HABER

Doğduğundan beri HIV taşıyıcısı olduğu halde yaşamını sağlıklı bir biçimde sürdüren dokuz yaşındaki çocuk, bilim insanlarının ilgi odağı oldu.

 

Güney Afrika'da dünyaya gelen ve yaşamını orada sürdüren dokuz yaşındaki HIV pozitif bir çocuk, Paris'te düzenlenen uluslararası AIDS araştırmaları konferansında umut verici bir vaka olarak sunuldu.

Doğduğundan beri İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü (HIV) taşıdığı halde hastalanmayan çocuğun AIDS ile mücadelede bilimsel araştırmalara ilham kaynağı olacağı düşünülüyor.

Henüz bir aylıkken HIV pozitif teşhisi konan ve anti-HIV tedavisine başlanan Güney Afrikalı çocuğun dokuz yaşına kadar hastalanmadan gelmesi umut verici bir gelişme olarak nitelendiriliyor. 

Süt çocuklarında antiretroviral ilaç tedavisi

Şu an herhangi bir tedavi almayan çocuğun sağlık durumunun sergilediği olumlu tablo, HIV pozitif doğan bebeklerin emzirildikleri dönemde kısa süreli olarak tedavi edilmesinin uzun süreli koruma sağladığı hipotezini güçlendiriyor.

Söz konusu antiretroviral ilaç tedavisinin henüz süt emme çağında olan enfekte bebeklere 40 ila 96 ay müddetince uygulanması gerekiyor. Konferansta vaka olarak sunulan dokuz yaşındaki çocuk ise, Güney Afrika’da bu erken tedavinin uygulandığı 143 bebekten biri. Gelişmeler umut verici olsa da, bilim insanları bu alanda daha derinlikli ve uzun süreli araştırmaların yapılması gerektiğini belirtiliyor.

 

 


Herkes bilsin