Menu
25 Ekim 2017

‘Tarihin Mekaniği’

Akrobat sanatçı Yoann Bourgeois’nın Panthéon’da sergilediği "The Mechanics of History" performansı sosyal medya aracılığıyla dünya çapında ses getirdi.

 

AYKIRI AKADEMİ – SOSYAL MEDYA DEDEKTÖRÜ

İzleyicilerini akrobatik ve şiirsel bir yolculuğa çıkaran Yoann Bourgeois istisnai performans serisini bu sezon, Pantheon’da gerçekleştirdi.

Théâtre de la Ville iş birliğiyle gerçekleştirilen Tarihin Mekaniği (La Mecanique de l’Histoire) adlı performans, Panthéon’un kubbesi altına yerleştirilen bir platform merdiven ve trambolin eşliğinde ilerliyor. Aralarında Yoann Bourgeois’in de bulunduğu 4 dansçı (Emilien Janneteau, Damien Droin ve Lucas Struna) dönmekte olan merdivenin basamaklarına çıkıp ardından kendilerini tramboline bırakıyor ve bu hareket tekrarlanarak şiirsel bir döngü oluşturuluyor.

Performansın gerçekleştiği kubbe 1851’de fizikçi Leon Foucault’nun inşa ettiği 67 metrelik sarkaca ev sahipliğini yapmış. Foucault bu sarkaçla Dünya’nın dönüşünün simülasyonunu sergilemiş.

 

Yoann Bourgeois bir akrobat, aktör, jonglör ve dansçı.  Angers Çağdaş Dans Merkezi ile dönüşümlü olarak Chalons-en-Champagne Ulusal Sirk Sanatları Merkezinden mezun olan genç Fransız sanatçının performansları oldukça ilgi çekici.

Sanatçının ilgi çeken çalışmalarından örnekler;

Yoann Bourgeois ile yapılan bir söyleşi;

Interview Cie Yoann Bourgeois from Les Subsistances on Vimeo.


Herkes bilsin