Menu
5 Aralık 2017

#HayvanlaraŞiddetSuçtur


AYKIRI AKADEMİ - Sosyal Medya Dedektörü

Neredeyse her gün hayvanlara karşı işlenen bir suçun haberini okuyor ya da videosunu izliyoruz.  Dün Erzincan Orduevi’ndeki bir askerin kediye işkence yaptığı görüntüler sosyal medyayı ayağa kaldırdı.

 

 

Geçtiğimiz ay Tanem Sivar – Edhem Dirvana çiftinin Bozburun’daki evlerinde beslediği Django ve Pamuk isimli iki köpeğin, ‘komşu’ları tarafından zehirlenerek öldürülmesi; daha öncesinde de Eyüp Belediyesinin sokak hayvanlarına yönelik işkence görüntüleri de sosyal medyada büyük tepkiyle karşılanmıştı.

Erzincan’daki olaydan sonra gözaltına alınan ve  sonrasında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan asker, bu akıl almaz şiddetin  sebebi olarak ‘nişanlısından ayrılmasını’ gösterdi.

Şu an TCK’nın 151’inci maddesi, hayvanları öldürme suçunu sadece sahipli hayvanların öldürülmesi ya da sahipli hayvana eziyet edilmesi durumunda ‘haklı bir sebep olmaksızın mala zarar verme’ kapsamında hapisle cezalandırıyor. Sokak hayvanlarının öldürülmesi ya da işkence edilmesiyle ilgili düzenleme bulunmuyor.

Türkiye’de hayvanların haklarını korumaya yönelik 5199 sayılı Hayvan Koruma Kanunu hayvana eziyet, tecavüz ve hayvanı öldürme fiillerini ‘kabahat’ olarak kabul ediyor ve yalnızca idari para cezası uyguluyor. Kanunda ‘hayvanat bahçeleri, pet shop’ gibi hayvanlara kötü muamele yapılan ve  yaşama haklarının gasp edildiği kurumlara yönelik de herhangi bir yaptırım da bulunmuyor.

Bu tür işkence ya da öldürme olaylarının ardından verilen hafif cezalar yeterli ve caydırıcı olmadığı açık.  Hayvanlara karşı suç işleyenler sadece para cezası ödeyip kurtulamamalı! Hayvanları ‘mal’ olarak görmeyen, ‘sahipli’ ya da ‘sahipsiz’ haklarını gerçek anlamda koruyan bir “Hayvan Hakları Yasası”nın gerekliliği ortada.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye Barolar Birliği (TBB) Hayvan Hakları Kurulu; hayvanlara tecavüz, eziyet ve hayvanı öldürme fiillerinin Türk Ceza Kanunu kapsamına alınması için dört maddelik bir yasa taslağını Adalet Bakanlığı’na iletti. Taslakta bulunan maddeler şu şekilde;

Sahipli veya sahipsiz hayvanları her kim kasten öldürürse üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.

Sahipli veya sahipsiz hayvanlara her kim kasıtlı olarak kötü davranır, acımasız ve zalimce işlem yapar, döver, aç ve susuz bırakır, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakır, bakımlarını ihmal eder, fiziksel ve psikolojik acı çektirir, hayvanları, gücünü aştığı açıkça görülen fiillere zorlar, hayvanların kesin olarak öldüğü anlaşılmadan, vücutlarına müdahalelerde bulunur, hayvanlara tecavüz eder, işkence yapar, sağlık nedenleriyle gerekli olmadıkça bir hayvana zor kullanarak yem yedirir, acı, ıstırap ya da zarar veren yiyecekler ile alkollü içki, sigara, uyuşturucu ve bunun gibi bağımlılık yapan yiyecek veya içecekler verirse iki yıldan beş yıla kadar hapisle cezalandırılır.

Hayvanları başka bir canlı hayvanla dövüştürenler iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.

Sahipli veya sahipsiz hayvanların her kim ölümüne yaralanmasına kalıcı olarak beden bütünlüğünün bozulmasına taksirle neden olursa bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.

Hayvanlara karşı yukarıda sayılan suçları işleyen kişiler çocukların bulunduğu ortamda, okul kantini ve servislerinde, hastane ve sağlık kuruluşlarında çalıştırılamaz.

(Kaynak/Alıntı: www.diken.com.tr)

 

 


Herkes bilsin