Cansu Fırıncı - ŞARLO'NUN ŞAPKASI

Türk gericisinin, faşistinin tarihi, matbaa makinelerinin üzerinde tepinmenin, rotatiflerini tekmelemenin, kağıt bobinlerini dişlemenin, tiyatro binalarını kundaklamanın, elektrik kontaklamanın, sanatçılara yapılan işkencenin tarihidir.

Devamı →

Bazı insanlar böyledir, tek başına tiyatrodur, sığmaz kabına. “Kim bilir belki bir gün sadece yakışıklı ya da sadece güzel değil de gerçekten iyi oyuncular izlemek istersiniz.” Onur Alagöz’ü Joker’de izleyin.

Devamı →

Sahneden esen samimiyet sayesinde sıcak koltuklarımızda oyunu izlerken, esen dondurucu soğuğun Akakiyeviç’in incecik paltosundan geçerek yarattığı ürpertiyi iliklerimizde hissediyoruz...

Devamı →

Ayağındaki çivisi

03 Aralık 2016

Ne şöhretle, ne ünle, ne de popüler kültürle tanımlayabileceğimiz ama sessiz sedasız hepimizin hafızasında, anılarında yer eden bir oyuncunun üzerine ölüm, barikattan fırlayarak çöktü.

Devamı →

Elli Yılın Delisi

29 Kasım 2016

Genco Erkal yarım asır önce sahneye çıkardığı deliyi sanki aradan yarım asır geçmemişçesine taşıyor sahnede. Ne temposundan düşürüyor, ne jestinden ne mimiğinden.

Devamı →

Komünist şair ve soL portal yazarı Nihat Behram, Doğu Perinçek tarafından kendisine açılan hakaret davasında 5 ay 25 gün hapis cezası aldı. Yazısı ve hapis cezası sebebiyle Aykırı Akademi yazarı ve oyuncu Cansu Fırıncı Nihat Behram’la görüştü.

Devamı →

Mayakovski’nin Pantolonlu Bulut’unun sevdalanmış hali gibi bir masal bu… Yahut Nâzım Hikmet’in Sevdalı Bulut’unu Mayakovski sahneye uyarlamış gibi.

Devamı →

SÖYLEŞİ: Faşizm karşısında sessiz kalanlardan, Berkin Elvan’a, Ali İsmail’e sahip çıktığını unutturmak isteyenlerden, tiyatronun kara gömleklilerinden, içimizdeki İngilizler’den bahsetti bize. İrlandalılar’a laf etmedi nedense.

Devamı →

Sıcacık, samimi, derdi reji numaraları, ışık oyunları, gözbağcılığı çekmek değil, yüzlerce yılın içinden süzülüp gelen tiyatro geleneklerimize yaslanarak memleket hikâyeleri anlatmak isteyen bir oyun bu.

Devamı →

Nihat Behram’ın söylediğine göre seri ‘şimdilik 10 kitaptan oluşacak’. Bu seriyi yazmaya başladığı günden bu yana 3 kitap baskıya hazır ve TÜYAP öncesinde okurla buluşmuş olacak.

Devamı →

Moda’da bir pasajda 4 yıldır tiyatro üreten Alt Kat Sanat, yeni sezona iki yeni oyunla merhaba diyor. Biri Nâzım Hikmet’in masalı Sevdalı Bulut, diğeri farsa kaçan yönleriyle bir politik kara komedi olan Mutlu Aile Fotoğrafımızın Perde Arkası.

Devamı →

Tek bir muhalif tiyatrocu kalmasa bile, hatta tiyatrocuların hepsi zabıta yapılsa bile tiyatro ele geçirilemez çünkü tiyatronun kendisidir muhalif olan. Soruyorum bir kez daha Carl Valentin Valentin, tiyatroyu ele geçirmek kime nasip olmuştur?

Devamı →

Oyunda iş dünyası ve kirli ilişkileri, beyaz yakalılık kavramı, sınıf atlama özlemi, kısa yoldan köşeyi dönmecilik, tüketim kültürü, marka bağımlılığı, kadın bedenini meta olarak gören uçkur düşkünlüğü, kısacası kapitalizm sanık kürsüsüne çıkarılıyor

Devamı →

TİYATRO: Kadıköy Tiyatro Şenliği'nin açılışı için Mehmet Ayvalıtaş Meydanı'ndayız. Çok kalabalık değil meydan ama boş da sayılmaz. Malum, OHAL günlerindeyiz. Açılış konuşmasını yapmak üzere mikrofon Mert Fırat'ın elinde.

Devamı →

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri