Aytuna Tosunoğlu - ..

Başka biçimde olmayı açıkça ya da kodlarla, şifrelerle arzulamamızı kaçınılmaz kılan yeni bir yaşam tarzı olarak ilan edildi, küreselleşme…

Devamı →

Ayartmak

23 Şubat 2017

Kişileri korkularından yakalayıp, kendine doğru dönüştüren yönetimler tehlikelidir. Korkan insan herşeyi yapar, çünkü...

Devamı →

Ufuk Turu

30 Ocak 2017

Louis Althusser, “Tanrı’nın insanlara ihtiyacı vardır, Özne’nin öznelere ihtiyacı vardır; tıpkı insanların da Tanrı’ya kutsal biçimde ihtiyaç duyduğu gibi, öznelerin de Özne’ye ihtiyacı vardır.” , demişti. Onun Özne’si düşünmek ve yazmak olmuştur.

Devamı →

New York Modern Sanatlar Müzesi’ne (MOMA) eserleriyle giren ilk kadın ünvanına sahip heykel sanatçısı Louise Bourgeois, 31 Mayıs 2010 tarihinde kalp yetmezliğinden öldüğünde 99 yaşındaydı.

Devamı →

Sır Saklanmaz Artık...

26 Aralık 2016

Mahremiyet dediğimiz şey nerede... Mahremiyetin olmadığı bir yüzyıl mı, bu? Herkes her zaman gözetime açıksa, sorunun cevabı kendiliğinden ortaya çıkıyor.

Devamı →

Erkeklere özgür kentte köle gibi yaşayan kadınlar gittikçe daha durgun zekalı, konuşmaktan aciz hale gelip, efendilerinin ona vereceği işleri yapmaya başlar, elbet.

Devamı →

İyi bir biyografik film (yaşamöyküsü filmi) tıpkı kaynağı olan biyografik çalışma gibi metinsellik de taşıyabilen bir eserdir. Film yönetmeninden beklenen, film kişisinin yönetmeni teslim alması değil, önüne geçebilmesidir.

Devamı →

Mahreme Sızan Otorite

03 Kasım 2016

Yaşamdaki toplumsal varlığını eylem üzerine kuran insanın yerini suskun izleyiciye, ardından dikizleyiciye bırakmıştır. Kamusal davranış bir gözlem, pasif bir katılım ve bir çeşit röntgencilik halini almıştır.

Devamı →

Reddeden Bedenler

20 Ekim 2016

Amerikalı bir sanatçıdan bahis açarak reddetmenin, karşı durmanın evrenselliğini vurgulamak arzusundayım. Eric Drooker genç bir adam. Kendi söylemiyle üçüncü nesil bir New Yorklu. Ülkesinde tanınmış bir resim sanatçısı, bir illustratör.

Devamı →

Şiddet sorunu – ya da kötülük hakkındaki sorun demek gerekir – temelinde acı çekme sorunuyla ya da acı çekme hakkındaki şaşkınlıkla aynı türdendir.

Devamı →

Tatil Dönüşü Kent

21 Eylül 2016

KENT: Çok ev, çok apartman kule, çok yaşam tarzı vaadi ile karşı karşıyayız. Daha önce yazıldığı gibi; tanrı/yaratan göklerde değil artık, yere indi ve alacağımız rezidansın 38inci katında vaat ettikleri ile bizi bekliyor. (Yazan: Aytuna Tosunoğlu)

Devamı →

SİNEMA - Amerikan macera türü sinema filmleri tanrının gözünden “görmemizi” olanaklı kılar. Peki, görürüz de bunun insandaki karşılığı ne olur... (Yazar: Aytuna Tosunoğlu

Devamı →

Hazır, kalabalıklar “isteriz de isteriz” diye bağırmakta iken, sultan da “siz isterseniz olur” diyerek olumlarken yazarınıza bu durum karşısında yapabileceği tek şey olan yazmak ve bir tür bellek tazelemek kaldı. (Yazar: Aytuna TOSUNOĞLU)

Devamı →

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri