Sebla Kutsal - NÖBETÇİ MEDYA

Kadınların dayanışma ve mücadele günü olarak kutladığı 8 Mart, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük hak savaşının sembolik tarihi… Kutlama; takvimde bir sayfa. Kadınların canı pahasına verdiği savaş ise yılın 365 günü devam ediyor…

Devamı →

301'de sıra Aysever'de!

22 Şubat 2017

BirGün gazetesinde yayımlanan bir yazısından dolayı TCK’nın 301’inci maddesinden yargılanan muhalif gazeteci-yazar Enver Aysever, kararın açıklanacağı duruşma için yarın tekrar hâkim karşısına çıkıyor. Duruşma, 10.30’da Çağlayan Adliyesi'nde…

Devamı →

Türkiye’deki insan hakları ihlallerine dikkat çektiği için ülkemizin “Her muhalif bir gün yayın yasağını tadacaktır” şiarından payına düşeni alan İtalyan karikatürist Gianluca Costantini, Gırgır dergisinin kapatılması hakkında düşüncelerini paylaştı.

Devamı →

Şimdiye dek, belki de hiçbir zaman bu kadar net bölünmemiştik. Hem de “birlik, beraberlik” ninnileri eşliğinde…

Devamı →

ABD Başkanı Donald Trump’ın mültecilerin ülkeye kabulünü sınırlandıran ve göçmen vizelerine katı güvenlik prosedürleri getiren başkanlık kararnamesini imzalamasının yankıları hala sürüyor.

Devamı →

The Telegraph’ta yer alan habere göre, İngiltere Ulusal Güvenlik Bakanı Ben Wallace, IŞİD’in İngiltere’de kitlesel bir saldırı düzenlemek istediğini ve kimyasal silah kullanmasının önünde “ahlaki açıdan bir engel” olmadığını açıkladı.

Devamı →

Hayatımız, insanlarla kurduğunuz ilişkilerden mi ibaret? Şöyle bir düşünün; gün içinde ruh halinizi en çok ne dalgalandırıyor? En mutlu anınıza bomba gibi düşen haberlerin kaynağı ne? Homurdanarak “Türkiye!” dediğinizi duyar gibiyim…

Devamı →

2016 yılını sevgi ve özlemle anmak için herhangi bir neden bulmakta güçlük çekiyoruz. Ardımızda kalan günler boyunca, sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyada farklı coğrafyaların kan, gözyaşı, sefalet ve acıya doyduğunu söylemek yanlış olmaz...

Devamı →

Suriye’de Esad rejiminin düşüp düşmemesi açısından büyük önem arz eden Halep’in tamamen Suriye ordusunun eline geçmesiyle, bir anda Batı ve Türk basınında "Halep’te ordu sivilleri katlediyor" minvalinde yüzlerce haber görmeye başladık.

Devamı →

Türkiye’nin "en kanlı" yıllarından biri olarak hatırlayacağımız 2016'yı geride bırakmaya çok az zaman kaldı. 10 Aralık akşamı gerçekleştirilen iki terör saldırısının da bilançoya eklenmesiyle, neye üzüleceğimizi şaşırdığımız korkunç bir sene yaşadık.

Devamı →

Kültür-sanat denince akla ilk gelen başarılı isimlerden olan ve birden çok alanda başarılı işlere imza atan Yekta Kopan’ın yeni kitabı “Sakın Oraya Gitme” kısa bir süre önce okurla buluştu.

Devamı →

İnsana insan muamelesi yapmayan bir devletin, sebep olduğu ölümleri saymakla bitiremeyeceğimiz bir kültürün onlara atfettiği değer bu kadar az olduğu müddetçe, yetkililer her katliamın içinden "kader" diyerek kolayca sıyrılabilecek.

Devamı →

Küba'nın 90 yaşındaki Eski Devlet Başkanı ve Komünist devrimin lideri Fidel Castro bugün TSİ 06.29'da aramızdan ayrılarak, yol arkadaşı Che'nin yanına gitti.

Devamı →

Geçen hafta yana yakıla konuştuğumuz ‘cinsel istismar önergesi’ kısa süre önce geri çekildi. Hemencecik sular duruldu, galeyana gelen kitleler sakinleşti. Peki, ya önümüzde dev bir utanç anıtı gibi duran toplumsal gerçekler ne olacak?

Devamı →

"Sanatçı" sıfatı taşıyan insanın ne gibi donanımlara ve yeteneklere sahip olması konusunda çıtayı fazlaca yükselten Mercury; bugün hâlâ bilim insanları tarafından incelenen bir sese sahip.

Devamı →

"Biz çocuklarımızı sevgiyle iyilikle büyüttük" diyen annesinin dileği Ali İsmail'in düşlerini gerçeğe dönüştürmek, çocuklara, gençlere imkânlar yaratmak. Bunun için koşuyor ve bağış topluyor.

Devamı →

Ergenekon, Balyoz derken; kurusu yaşı ayırt edilmeden yakılan insanların kokusu henüz atmosferden uçup gitmemişken, şimdi de kimin, neden, nasıl yaptığını bilmediğimiz 15 Temmuz "darbe" girişiminin post travmatik cadı avını yaşıyoruz.

Devamı →

ABD’nin başkanlık seçimlerinde artık sona gelindi. Tüm dünya nefesini tutmuş, TSİ çarşamba sabaha karşı gelmeye başlayacak olan sonuçları bekliyor.

Devamı →

Moskova'nın Suriye'ye müdahalesi Batılı ülkelerce "Terörist grupları imha etmekten çok, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a yardım" olarak nitelendiriliyor.

Devamı →

28 Ekim, Ahmet Kaya'nın doğum günü. Onu timsah gözyaşlarıyla ananlara maruz kalacağız yine. Onun bunun sahte kederine aldanmadan önce... Hatırlayalım...

Devamı →

Sol Gazetesi’nin yayımlandığı süre boyunca dış haberler editörlüğünü yapan Ali Örnek, Musul Operasyonu’nu Aykırı Akademi için yorumladı.

Devamı →

Öne sürülen tezler günümüzde insanların hayvanları neden insandan daha üstün bir yerde konumlandırdığına ve “yegâne dostları” olarak gördüğüne dair yeterli cevabı sunabiliyor mu?

Devamı →

HABER : Dünya Sağlık Örgütü’nce bu yılki teması “psikolojik ilk yardım” olarak belirlenen 10 Ekim Dünya Akıl Sağlığı Günü (*) Türkiye dahil pek çok ülkede kutlanıyor.

Devamı →

ANALİZ & GÖRÜŞ: Gazeteciliğin içinde bulunduğu bataklığı görmek ve oraya nasıl düşüldüğünü anlamak için sadece geçmişi bilmek, bugünü kavrayabilmek açısından yeterli.

Devamı →

Sinemalar, tiyatrolar, gösteri mekânları, kısacası özgür ve yaratıcı aklın tadına baktığımız sahneler yerle bir ediliyor, kadrolar dağıtılıp, sanatçılar aşağılanıyor. Kişisel tarihimizin tanığı olan yerleri bir bir yitiriyoruz. (Sebla Kutsal)

Devamı →

Nice sanatçı, aydın ve gazetecinin seyirci karşısına çıktığı son sahne olmuştu Muhsin Ertuğrul; ancak böyle bir izdiham uzun zamandır yaşanmamıştı. (Yazan: Sebla Kutsal)

Devamı →

Yetmez Ama Hayır!

11 Eylül 2016

HABER - ANALİZ: Böyle ilginç gözaltı nedenleriyle karşılaşınca, hele de gözaltına alınan Ahmet Altan olunca insanın aklına ister istemez Taraf gazetesi ve onun 5N1K dâhil olmak üzere gazetecilik ve etikle bağdaşmayan haberleri geliyor.

Devamı →

Bir idamın kara safrası

19 Ağustos 2016

EDEBİYAT - KİTAP: Son aylarda Fransa’daki kitapçıların ‘en çok satanlar’ listesinde yer alan bir biyografi; kadının başka bir kadına, yazarın idam mahkûmuna tanıklığı. (Yazar: Sebla Kutsal)

Devamı →

Neden Hep Fransa?

15 Temmuz 2016

HABER - ANALİZ: IŞİD tarafından düzenlenen Charlie Hebdo saldırısı, Bataclan konser salonu başta olmak üzere birden çok yerinde gerçekleştirilen saldırılar ve Nice’de yaşanan vahşet, "Avrupa ülkeleri arasında neden hep Fransa?" diye sordurtuyor.

Devamı →

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri