Serdar Nâzım Yüce - CEZA SAHASI

‘Patronsuz’ programıyla Mahmut Tali Öngören Televizyon Programı ödülünü hak eden Ünsal Ünlü’yü tebrik ediyor, havuz medyasından alternatif medyaya, Erdoğan’ın başkanlık yarışından ‘Hayır’ cephesine; Ünlü’nün gündeme ilişkin yorumlarını dinliyoruz

Devamı →

“Kozluköy Deresinde bre Hasan, silah patladı. (Te be) koşun bakın, Debreli Hasan kimi hakladı."

Devamı →

Elleri cebinde, sırtını hafif arkaya atmış, uzun saçlı bir adam. Bazen gülümsüyor, bazen sallanıyor, bazen bağırıyor… Keyfi yerinde, rock’n roll yapıyor. Erkut Taçkın. Türkiye’nin ilk rock’n roll’cusu. Ve dahası, hala hayatta olan efsanesi…

Devamı →

Burada yazdıklarımız, Sovyetlerin verdiği insanlık savaşının seyrinden; yani dünyanın kaderinin değiştiği Stalingrad Savaşı’ndan küçük bir anekdot, bir simgesel olay olarak okunabilir. Kurtarıcı olan insanlığın muazzam birikimidir.

Devamı →

Bugün kardeşimin doğum günü, bu vesileyle uçurtma uçuracağız bir kez daha vicdanlarınıza dostlar... kaldıracağız umudu oturduğu yerden...

Devamı →

Bugün Çevre Mühendisleri Odası’nda bir araya gelen Kuzey Ormanları Savunması destekçileri, askeri alanların yapılaşmaya açılmasına tepki gösterdi, ‘Ormandan alınan alanların ormana iade edilmesini’ istedi.

Devamı →

‘Yeşil alan’ kavramına oldukça aşinayız. Nedir yeşil alan? Herkesin vereceği yanıtlar elbette vardır. Ama mesele yanıt vermek değil, yanıtlarımızın da tıpkı kentlerimizdeki yeşil alanlar gibi daralması…

Devamı →

Yıl bitiyor. 2016’yı devirmemizle birlikte yayın kuruluşları “2016’nın en’leri…” şeklinde uzayıp giden listeler sunuyor okuyucularına. Müzik Saati’nde bu hafta biz de bir liste yaptık. Ancak bu liste diğerlerinden biraz farklı…

Devamı →

Yıllardır soL Haber Portalı ve Cumhuriyet gazetesi başta olmak üzere birçok yayında müzik yazıları yazan Murat Beşer’in görüp de anlattığı insân hikayeleri artık bir kitapta ölümsüzleşti.

Devamı →

Son gösteriminin yapıldığı Balıkesir’in ilçesi Burhaniye’de, AKP’li Belediye Başkanı Necdet Uysal tarafından yapılan şikâyetle oyun hakkında soruşturma açıldı. “Üç Kuruşluk Diktatör”ün yönetmeni Gül Göker, savcılığın çağrısıyla ifade verdi.

Devamı →

Müzik Saati’nde bazen unutulanları gün yüzüne çıkartacağız, bazen yeni seslerin peşinde koşacağız. Bu maceralı yolculukta bu hafta Türkiye’nin yavaş yavaş ısındığı bir müzik türü var: Reggae…

Devamı →

Ansızın bir mektup gelir, Vâlâ “beyaz keten pantolon” der. Nâzım Heybeli’yi hatırlar güler, güler. “Damda” olduğunu bile unutur, hem kahkahalara nasıl vurulur ki kilit?

Devamı →

Beraat kararı sonrası Akademi’ye açıklamalarda bulunan Gökdemir bu tür davalarla gericilerin “Yargı da bizim” mesajı verdiklerini söyleyerek “Olabilir. Ama unuttukları şu: o yargı hiç bizim olmadı. O yüzden korkmayız ve geri çekilmeyiz."dedi

Devamı →

Peyk, Türkiye’de Indie müziğin en çıplak temsilcisi. Indie, İngilizce’de “bağımsız” anlamına gelen “Independent” kelimesinden geliyor.

Devamı →

DOSYA - EĞİTİM Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi’nin temsilcileriyle “Zorunlu din derslerine karşı neden mücadele edilmeli” ve “Din eğitimin zorunlu hale getirilmesine karşı hukuki olarak nasıl mücadele edilir” başlıklarında görüştük

Devamı →

Şair Ataol Behramoğlu, RS FM’de program yapan Enver Aysever’in konuğuydu. Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonla ilgili konuşan Şair Behramoğlu, “Bugün Cumhuriyet’e polis saldırısı olsun, gider panzerin önüne yatarım” dedi.

Devamı →

TBMM Genel Kurulunda verilen değişiklik teklifi ile cinsel saldırı failinin mağdurla evlenmesi halinde verilen cezanın ertelenmesi AKP tarafından yasalaştırılmaya çalışılıyor.

Devamı →

Prof. Dr. Raşit Tükel, Enver Aysever’in radyo programına bağlanarak çocuk istismarı yasa teklifine dair açıklamalarda bulundu.

Devamı →

Yeni Şafak yazarı Salih Tuna, bugün Enver Aysever’in RS FM'deki programının konuğuydu. Tuna,15 Temmuz darbe girişiminden ‘FETÖ’ soruşturmalarına kadar pek çok konuda önemli açıklamamalda bulundu.

Devamı →

Zorunlu din dersinin mimarı 12 Eylül’dü. Kenan Evren’den bayrağı AKP devraldı. Bugün dağ taş imam hatip. Ovada ise din dersi zorunlu. Bu noktaya nasıl gelindiğinin hikâyesini sizin için derledik…

Devamı →

Enver Aysever, RS FM’de yayınlanan “Oyuna Devam” programında Adıyaman Gerger’deki cinsel istismar olayını gazeteci Mustafa Hoş’la konuştu.

Devamı →

OHAL süresi boyunca faaliyetleri engellenen 370 dernek arasında bulunan Barış Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi Aydemir Güler, RS FM’de Enver Aysever’in konuğu oldu.

Devamı →

Mustafa Kemal’le ilgili “eleştirileri aşan” söylemlerden bahseden Timur, “Dindar olanların dışında, yani fanatik bakışla hareket edip de Atatürk’e düşmanca saldıranlar dışında iki grup var; biri Kürt siyasal hareketi, ikincisi de liberaller” dedi.

Devamı →

RS FM’de 10 Kasım yayınına bağlanan Prof. Dr. Korkut Boratav, ‘Milli Mücadele’ yıllarının örgütleniş şeklinden Mustafa Kemal Türkiyesi’nin iktisadi yapısına, Türkiye’deki aydınlanma mücadelesine kadar pek çok şey anlattı.

Devamı →

Enver Aysever, RS FM’deki programında, hayatını kaybedişinin yıldönümünde Mustafa Kemal’i andı. Aysever’in ilk konuğu yazar-düşünür Yalçın Küçük’tü.

Devamı →

DOSYA - Gericiliğin ve Piyasacılığın Kıskacında Eğitim (1) İlk bakışta belli sayıda okulu kapsadığı düşünülse de ‘Proje okul’ aslında tüm öğrencileri ilgilendiren, eğitim sisteminde köklü değişikliklerin habercisi bir ‘çılgın’ proje.

Devamı →

Ataköy sahiline yapılması planlanan mega yat limanı projesiyle ilgili olarak Bakırköy Belediyesi tarafından düzenlenen ‘kamuoyu araştırması’ndan projeye ‘evet’ oyu çıktı.

Devamı →

Cumhuriyet gazetesi yazarlarına ve Cumhuriyet Vakfı yöneticilerine yönelik düzenlenen operasyon kapsamında adı gözaltı listesinde olduğu ileri sürülen Nebil Özgentürk, geçtiğimiz günlerde İstanbul’a döndü.

Devamı →

99 yıl önce bugün, Ekim’in öğrencisi kadınlar şimdilerde ayıp sayılan kahkahalarını, yine şimdilerde günah sayılan saçlarını savurarak attı, öyle özgür, öyle eşit...

Devamı →

RS FM’de yayınlanan “Oyuna Devam” programına katılan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan önemli açıklamalarda bulundu.

Devamı →

‘Savaş Günlükleri’ yazı dizisi, Musul tartışmalarının ardından şimdi de Türkiye ile Suriye arasındaki hava sahası gerginliğini konu ediyor. Gazeteci Musa Özuğurlu’yla Suriye hava sahası üzerinde dönen tartışmaları ve Suriye’deki son durumu konuştuk.

Devamı →

Haziran Direnişi’nde Eskişehir’de esnaf ve polislerden oluşan bir grup tarafından darp edilerek öldürülen 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, mezun olup öğretmen çıkmayı hayal eden oğlunun hayallerine koşuyor.

Devamı →

DOSYA: MUSUL

Devamı →

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bartın'ın doğal güzellikleriyle ünlü ilçesi Amasra'da deniz kıyısındaki Çapak koyunda kurulması planlanan termik santralle ilgili, 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu' kararı verdi.

Devamı →

Dönemlerine şan olan, aradan bin sene de geçse unutulmayacak iki aydın; Asım Bezirci ve Ruhi Su. İki aydın ve iki sıkı dost. Bir çırpıda “kader” deyiveriyorlar ya hani, diyenlerin deyişiyle kaderleri de aynı…

Devamı →

Asi Florin’i Galatasaray’ın önünde, tramvay yolunun tam ortasında ya da Süreyya Operası’nın dibinde çalarken dinlemediyseniz, o davudi sesin akışına kendinizi kaptırmadıysanız kentin gürültüsünde boğulmuşsunuz demektir.

Devamı →

HABER: Rize Valiliği, OHAL kanunlarına sığınarak bin yıllık kamusal doğal alan olan Kavrun’a çıkışları yasakladı. İstanbul’daki Fırtına çocukları, 10 Ekim’de yaşanan bu girişime karşı eylemdeydi.

Devamı →

HABER - SÖYLEŞİ: Uğur Erman Karakoç 23 yaşında, İstanbul Üniversitesi’nden sıra arkadaşım. Dersim doğumlu Uğur, Emek Gençliği üyesi. 10 Ekim’deki ikinci bombanın ağır yaralılarından.

Devamı →

HABER: Yıllardır içi boşaltılmaya çalışılan sahaf festivallerinde sona gelindi. Gezi Direnişi’nden beri zaten bir “fişleme” operasyonu sürüyordu ama sahaflara GBT yapılacağı kimsenin aklına gelmemişti!

Devamı →

Bu okuyacağınız, Beyoğlu’nun yeri en doldurulamaz karakterinin, Beyoğlu kültürünün ve hafızasının taşıyıcısı Madam Anahît’in öyküsüdür…

Devamı →

KENT - HABER: Koruma kurulu ve yargının kararları ile halkın tepkileri bir kez daha hiçe sayılıyor; tarihi Haydarpaşa Garı ve yakın çevresi için ‘Kruvaziyer limanı’ yine gündeme geldi.

Devamı →

HABER: Kadıköy tiyatroları büyük bir şenliğe hazırlanıyor. 14 farklı sahnede 28 oyunun oynanacağı Kadıköy Tiyatro Şenliği yarın başlıyor.

Devamı →

Yarın, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik”ten yargılanması gereken Kabataş yalancılarının değil, Kabataş yalancılarına “yalancı” dediği için “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik”ten yargılanan Enver Aysever’in davasının ikinci duruşması görülecek.

Devamı →

AYKIRI AKADEMİ - HABER: “Sertifikalı tecavüz sanığı” ifadesinden nasıl oldu da “Öğrencisiyle ilişki kuran öğretmen” ifadesine geçildi? Davanın tanıkları mahkemede aklandı, peki toplum vicdanında?

Devamı →

HABER - FESTİVAL: Kadıköy Belediyesi bu yıl ilk kez plak festivali düzenledi. İki gün boyunca süren ve binlerce plakseverin buluştuğu etkinlikte sabah saatlerinde söyleşiler, akşam saatlerindeyse konserler vardı. (Serdar Nazım Yüce)

Devamı →

MÜZİK: Bir büyük ozan, Türkiye’nin aydınlığının bas bariton sesi Ruhi Su… Kalkıp göç eyleyeli yıllar yıllar oldu ama sevenleri hiç azalmadı, aksine çoğaldıkça çoğaldı. (Yazan:Serdar Nâzım Yüce)

Devamı →

SAHNE - SÖYLEŞİ: Önce hakkında başlatılan soruşturmalarla, ardından da Şehir Tiyatroları'ndan ihracıyla gündeme gelen Ragıp Yavuz'la hem 12 Eylül'de, hem de 15 Temmuz sonrasında yaşadıklarını konuştuk.

Devamı →

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri