Selnur Aysever - abcde

NASA, insanlığı çok yakından ilgilendiren 22 Şubat tarihli açıklamasıyla büyük bir heyecana sebep oldu.

Devamı →

“Ömrün yazının emrinde” diyen bir şair Arife Kalender. Yaşamını şiire ve şairleri incelemeye adamış. Onlarca şiir kitabı ve incelemeleri var. “Dört İsmail Bir Leyla”, Tekin Yayınevi’nden çıkmış ilk öykü kitabı.

Devamı →

Evrimin Işığında...

12 Şubat 2017

Darwin’in doğum gününde, Evrim Teorisi'nin müfredattan çıkarılması üzerine tepkiler sürerken sorduk; “Müfredattan çıkarılmamış halinde evrim teorisi öğreniliyor/öğretiliyor muydu gerçekten? Bundan sonra ne olacak?”

Devamı →

Aykırı Akademi olarak yayınevlerine sorduk: “2016’nın göz bebeği olan beş kitabınız hangileridir?”

Devamı →

“Ben muharririm… O unvan benim yegâne servetim, biricik iftiharım ve ekmeğimdir” der, yazar Suat Derviş. Bu sözü, “TKP’nin Genel Sekreteri Reşat Fuat Baraner’in eşi olarak” tanıtılmasından sonra söylemiştir.

Devamı →

Memlekette saat başına ortalama kaç son dakika haberi düştüğünü bilmezken, geçtiğimiz hafta Kültür Bakanı Nabi Avcı bir açıklama yaptı: “AKM yıkılacak” dedi.

Devamı →

Bu yılki edebiyat ödülünün Bob Dylan’a verilmiş olması tartışmalara sebep olurken, kendisine uzun süre ulaşılamamış olması beraberinde akıllara ödülü reddedenleri de getirdi.

Devamı →

Bir Bilene Sorduk: NASA’da görevli Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız yanıtladı…

Devamı →

BİR BİLENE SORDUK Shiaparelli’nin Mars'a inerken parçalanması sonrası Mars yolculuğuna dair beklentiler üzerine Dr.SelçukTopal ile görüştük.

Devamı →

İklim Tamkan ve Senem Demircioğlu, iki genç kadın. İkisi de pek çok yabancı ülkede değer gören, sanatları ilgiyle izlenen, yetenekleriyle hayranlık uyandıran sanatçılar.

Devamı →

Prof. Dr. İbrahim Kaya ve Doç Dr. Şehriban Kaya ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin II.Bölümü

Devamı →

SÖYLEŞİ: Prof. Dr. İbrahim Kaya, Yeni Türkiye’ye farklı alanlarda ve eleştirel gözle bakan akademisyenlerin makalelerini derleyerek, kitaplaştırdı.

Devamı →

SÖYLEŞİ - Dr.Selçuk Topal ile söyleşimiz devam ediyor.

Devamı →

#gelecekuzayda!

04 Ekim 2016

SÖYLEŞİ: Selçuk Topal, bir astrofizikçi. “Uzaya gidecek ilk Türk” olmak için yarışmış bir bilim insanı. “Hâlâ dünyanın düz olduğuna inananlar var ve bunun için her yerde astronomi anlatmaya çalışıyorum” diyen bir bilim insanı aynı zamanda.

Devamı →

HABER: Geçtiğimiz günlerde Başbakanlık emriyle pek çok radyo ve televizyon kanalı kapatıldı. Süreç işlemeye devam ederken, kapatılan kanallardan İMÇ TV’ye ve Hayatın Sesi Televizyonu’na sorularımızı yönelttik.

Devamı →

Europa, bir süredir NASA'nın araştırmalarının odağında. Atmosferik özellikleri son derece soğuk olan uydunun yüzeyi kilometrelerce kalınlığında buzlarla kaplı. Ancak NASA, kalın buz tabakalarından altında devasa bir okyanus olduğuna inanıyor.

Devamı →

SÖYLEŞİ: Geçtiğimiz günlerde Emrah Cilasun’un “Fırtınalı Yıllarda İbrahim Kaypakkaya” isimli kitabı yayımlandı. Tekin Yayınevi, İbrahim Kaypakkaya’nın 43.ölüm yıldönümü nedeniyle yeniden bastı kitabı.

Devamı →

SÖYLEŞİ - EDEBİYAT: BirGün’deki köşe yazıları zevkle okunan ve takip edilen Ali Murat İrat’ın geçtiğimiz aylarda “Yalnızlığa Övgü” isimli kitabı çıktı. Kitabın bir de alt başlığı var: Bililtizami Burukluklar Külliyatı…

Devamı →

SÖYLEŞİ: Orhan Bursalı'yla “Herkese Bilim ve Teknoloji” portalını ve dergisini, Cumhuriyet Gazetesi’nde olup bitenleri, bilim ve aydınlanmanın akademik boyutunu, dergi yayıncılığını konuştuk.

Devamı →

SÖYLEŞİ - MÜZİK: Dolunay Obruk, profesyonel grafik tasarımcı, söz yazarı, besteci ve caz yorumcusu. 6.Kadıköy Caz Günleri kapsamında vereceği konser öncesi kendisiyle caz üzerine söyleştik.

Devamı →

SÖYLEŞİ - MÜZİK: Sanatçı 6.Kadıköy Caz Günleri’nde “Şirin Soysal Kurt Weill Söylüyor” sloganıyla konser verecek. Konser öncesinde Şirin Soysal ile aykiriakademi.com için söyleştik.

Devamı →

SÖYLEŞİ - EDEBİYAT: Bibliyofil kimdir? Her kitap seven bibliyofil olabilir mi? Bibliyofil olmak için hangi kitapları almak gerekir? Kendisi de bir bibliyofil olan Selçuk Altun’dan bibliyofillik üzerine notlar...

Devamı →

SÖYLEŞİ - Gökçer Tahincioğlu'nun kitabının çıkacağını duyar duymaz röportaj için harekete geçtim. Devlet Dersi adlı kitabın konusu, çocukların devlet eliyle uğradığı hukuksuzluklar...

Devamı →

Ev sahipliğini Komünist Parti’nin yaptığı 17.Uluslararası Komünist ve İşçi Partileri Toplantısı seçimin arifesinde İstanbul’da toplandı. Söyleşi - Selnur Aysever

Devamı →

"Anarşik Kızlar"

08 Ekim 2015

EDEBİYAT - KİTAP: Her şey gazeteci, yazar Aysel Sağır’ın künyesinde “Sağmalcılar 72” yazan siyah beyaz fotoğrafın peşine düşmesiyle başlıyor.

Devamı →

En son Berkin Elvan’ın cenazesinde, basın açıklamasını dinlemek üzere gitmiştim DİSK binasına. Bu kez Arzu Çerkezoğlu ile görüşecek ve 1 Mayıs’ı konuşacaktık. Söyleşi - Selnur Aysever

Devamı →

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri