Zamana Karşı

Şöyle bir hayal edin bakalım şimdi, internet üzerinden kaynak oluşturma tarihinde en fazla maddi destek alan özgün kitabın iki yazarından birinin siz olduğunu... Güzel bir hissi var değil mi?

Devamı →

Afife adına verilen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri 2016-2017 adayları basın toplantısı ile açıklandı.

Devamı →

Björk ve Fazıl…

03 Nisan 2017

Björk İzlandalı, Fazıl Anadoluludur ve her ikisi de hem dünyalılığı hem yörelerini içerirler. Evren'e hitap edebilirler ama aynı zamanda endemiktirler.

Devamı →

Ben dahil ortalık ödüllü fotoğrafçılardan geçilmiyor. Ödüller, sergilemeler sağanak olmuş yağıyor gökten adeta. Bu hafta Reha Bilir ile Fotoğraf Yarışmaları üzerine konuştuk

Devamı →

Referandum öncesi ‘sen ne dersen de dünya dönüyor’ demek için festival sloganıyla ‘Kaldır kafanı!’ diyor ve herkesi sinemaya sığınmaya davet ediyorum...

Devamı →

Mercan’ın hikâyesi

27 Mart 2017

Mercan'ın hikâyesini okuyor annem. Bitirmek üzere. Dünyanın en güzel şehirlerinden birinde, Seray Şahiner'in "Kul" adlı kitabını okuyor ve sürekli bana ne olacak diye soruyor. Ama ben söylemiyorum...

Devamı →

Şairler Parkı VIII

22 Mart 2017

...

Devamı →

Enver Aysever’in Nâzım Hikmet için yazdığı müzikli gösteri “Memleketim Nâzım Hikmet” 24 Mart Cuma akşamı Caddebostan Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. Yazar gösteri sonrası yeni çıkan romanı "Gece Bekçisinin Rüyası"nın ilk imzasını gerçekleştirecek.

Devamı →

Bazı yazarlar öyle bir yazıyor ki, beyaz gömleğinin ucu rüzgarla sallanan bir çocuğun peşinden dünyanın etrafını bin kere yürüyebilirmişsiniz, buna gücünüz yetermiş gibi hissettiriyorlar.

Devamı →

Başka biçimde olmayı açıkça ya da kodlarla, şifrelerle arzulamamızı kaçınılmaz kılan yeni bir yaşam tarzı olarak ilan edildi, küreselleşme…

Devamı →

Taşra Kabare, hikayesi, hayalleri ve yaptıklarıyla ruha çok iyi gelenlerden...

Devamı →

Kimi söyleşilerde keşke yanımızda bir de kamera olsaydı diye geçiriyorum içimden, az sonra okuyacağınız bu söyleşide olduğu gibi… İbrahim Selim’i tanıyanlar, takip edenler ve izleyenler bunu neden söylediğimi hemen anlayacaklardır.

Devamı →

Şair Neruda’nın tatlı edepsiz hedonist yaşamı ile devrimci senatör Neruda’nın komünist yaşamı, Apollonian and Dionysian ikili karşıtlığının bütünleşmiş bir portresi olarak karşımıza çıkıyor.

Devamı →

Kadınların dayanışma ve mücadele günü olarak kutladığı 8 Mart, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük hak savaşının sembolik tarihi… Kutlama; takvimde bir sayfa. Kadınların canı pahasına verdiği savaş ise yılın 365 günü devam ediyor…

Devamı →

Sindire sindire okuyacağınız bir kitap ''Kabuk''. İsmi gibi güzel, ismi kadar kapalı. Acele ederseniz koparırsınız, acıtır.

Devamı →

Fotoğraf sanatı üzerine düşünmeye devam ediyoruz. Sevgili Reha Bilir ile bu kez de Gezi fotoğrafçılığı üzerine konuştuk.

Devamı →

Bence bütün filmler tek bir cümlenin altını biraz daha koyu çizmek için yazılıyor, çekiliyor, kurgulanıyor.

Devamı →

Paterson filmi küçük şeyleri takdir etmek ve hayatın küçük detaylarına değer vermek ile ilgili. Ve en önemlisi de sanatsal üretim ve arayışta hayatın anlamının ancak kişisel ilişkiler aracılığı ile elde edilebileceği ile ilgili.

Devamı →

Derin yoksulluk yaşayan Romanların istihdam, barınma, eğitim, sağlık ve ayrımcılık konularında ki problemleri ancak strateji eylem planının doğru uygulanması ve bu sorunun siyasetler üstü bir politika ile giderilmesine bağlıdır.

Devamı →

NASA, insanlığı çok yakından ilgilendiren 22 Şubat tarihli açıklamasıyla büyük bir heyecana sebep oldu.

Devamı →

Ayartmak

23 Şubat 2017

Kişileri korkularından yakalayıp, kendine doğru dönüştüren yönetimler tehlikelidir. Korkan insan herşeyi yapar, çünkü...

Devamı →

Türk gericisinin, faşistinin tarihi, matbaa makinelerinin üzerinde tepinmenin, rotatiflerini tekmelemenin, kağıt bobinlerini dişlemenin, tiyatro binalarını kundaklamanın, elektrik kontaklamanın, sanatçılara yapılan işkencenin tarihidir.

Devamı →

301'de sıra Aysever'de!

22 Şubat 2017

BirGün gazetesinde yayımlanan bir yazısından dolayı TCK’nın 301’inci maddesinden yargılanan muhalif gazeteci-yazar Enver Aysever, kararın açıklanacağı duruşma için yarın tekrar hâkim karşısına çıkıyor. Duruşma, 10.30’da Çağlayan Adliyesi'nde…

Devamı →

İflah olmaz bir romantik olarak okumaya başladığım bu kitap, ilişkilere, kendime, aşka, özleme, mükemmelliğe duyduğum ilginin ahmaklığına dair bana yol haritası oluyor...

Devamı →

Türkiye’deki insan hakları ihlallerine dikkat çektiği için ülkemizin “Her muhalif bir gün yayın yasağını tadacaktır” şiarından payına düşeni alan İtalyan karikatürist Gianluca Costantini, Gırgır dergisinin kapatılması hakkında düşüncelerini paylaştı.

Devamı →

‘Patronsuz’ programıyla Mahmut Tali Öngören Televizyon Programı ödülünü hak eden Ünsal Ünlü’yü tebrik ediyor, havuz medyasından alternatif medyaya, Erdoğan’ın başkanlık yarışından ‘Hayır’ cephesine; Ünlü’nün gündeme ilişkin yorumlarını dinliyoruz

Devamı →

Certain Women ve Hooligan Sparrow filmlerini özellikle kadın seyircinin kaçırmamasını isterim.

Devamı →

“Ömrün yazının emrinde” diyen bir şair Arife Kalender. Yaşamını şiire ve şairleri incelemeye adamış. Onlarca şiir kitabı ve incelemeleri var. “Dört İsmail Bir Leyla”, Tekin Yayınevi’nden çıkmış ilk öykü kitabı.

Devamı →

Enver Aysever, Mırıldandıklarım Haykırdıklarım adlı etkileşimli gösterisiyle 18 Şubat Cumartesi saat 20.30’da Kozyatağı Kültür Merkezi’nde (Kozzy) yeniden izleyicisiyle buluşacak...

Devamı →

Şimdiye dek, belki de hiçbir zaman bu kadar net bölünmemiştik. Hem de “birlik, beraberlik” ninnileri eşliğinde…

Devamı →

Karanlıkta kalan, aydınlatmaya çekindiğimiz, bize ezber edilen cümlelerimizden kurtulmanın tam zamanı. ''Satıcı'' bu umudun filmi.

Devamı →

Einstein ve Eduard arasındaki uzaklık sadece mesafeyle açıklanabilecek türden değildir. Bunun ikisi de farkındadır. Oğul hayatı boyunca babası için ne ifade ettiğini anlamaya çalışır.

Devamı →

Vincent Willem Van Gogh, kısaca Van Gogh diye anarız. 37 yıllık kısa ömrünün 4-5 yılında yaptığı resimlerle ölümsüzleşmiş Van Gogh’un bulunabilen 980 çizimi şimdi internet aleminde, hem de yüksek çözünürlükte.

Devamı →

Evrimin Işığında...

12 Şubat 2017

Darwin’in doğum gününde, Evrim Teorisi'nin müfredattan çıkarılması üzerine tepkiler sürerken sorduk; “Müfredattan çıkarılmamış halinde evrim teorisi öğreniliyor/öğretiliyor muydu gerçekten? Bundan sonra ne olacak?”

Devamı →

Kırmızı Kedi’ye yapılan saldırı, birçok kesimden insanın tepkisini çekti. Sosyal medya üzerinden birçok akademisyen, sanatçı ve yayınevi, Kırmızı Kedi’ye sahip çıkarak, saldırıyı kınadı.

Devamı →

Yayın hayatına 30 yıl önce başlayan Ayrıntı, yaş gününü 1001’inci kitabıyla kutluyor. Ayrıntı Yayınları, serüvenini kutlamak için, 30’uncu yıla özel olarak hazırlanmış 3 kitabı okuruna sundu.

Devamı →

Türk fotoğraf sanatına katkıları tartışmasız çok büyük olan Reha Bilir hocamla birlikte fotoğraf sanatı üzerine düşünüp, konuşacağımız yazı dizimizin ilk konusu ‘Türk fotoğrafının dünyadaki yeri’

Devamı →

Kırlangıç Uşakları

09 Şubat 2017

-Bana şartsız, biçimsiz ve sonsuz bakışını gördüm ve aklımı (bu dünyadan) kaçırdım, köpek dostum Asmin için-

Devamı →

Şiddet ve tecavüz sahneleri bizi politik ve etik olarak sarstıktan sonra üstü kapalı bir gönderme ile tüm bunların kabul görülemez davranışlar olduğunu ima etmeli veya okuyucuyu olayı sorgulamaya yönlendirmelidir.

Devamı →

“Kirpiklerimin Gölgesi” bittiğinde tanıklık ettiğiniz kötülüklerle artık rahat uykulara dalamaz oluyorsunuz. Edebiyat böylelikle en önemli görevini yerini getiriyor; acıları, kötülükleri tüm çıplaklığı ile bize gösterip vicdanımızın yerini bulduruyor

Devamı →

Cem Karaca aramızdan ayrıldığından bu yana 13 sene geçti ama sahneden hâlânselam göndermeye devam ediyor: “Merhaba gençler ve her zaman genç kalanlar!”

Devamı →

Bence kitaplar insanların karşısına ihtiyaç duydukları için çıkıyor, pat diye. Okuma sıralaması bile yapsanız, bazen kitaplar; önce beni oku diyor; raftan düşüyor, tavsiye ile size geliyor, hediye ediliyor, bir şekilde avuç içlerinize geliyorlar.

Devamı →

Siz o okuduğunuz kitapların basımlarından izlediğiniz tiyatrolara, dinlediğiniz müziklerden gördüğünüz afişlere kadar her şeyin bir anda, saf sanat aşkıyla (!) mı yapıldığını sanıyorsunuz? O ödüller sanata mı veriliyor?

Devamı →

ABD Başkanı Donald Trump’ın mültecilerin ülkeye kabulünü sınırlandıran ve göçmen vizelerine katı güvenlik prosedürleri getiren başkanlık kararnamesini imzalamasının yankıları hala sürüyor.

Devamı →

Atmosfer, karakter, oyunculuk ve diyalogların gücü ile ilgili olan film kalpte asla iyileşmeyecek bir deliğin derinlerine inerek etkin bir deneyim yaşamak isteyenlere göre.

Devamı →

Bugün, her 1 Şubat’ta olduğu gibi özlemle anılıyor Manço. Biz de Manço’ya atfen yapılan ve Behance.net sitesinde yer alan illüstrasyonlarla birlikte sanatçının pek bilinmeyen 10 yönünü sizler için derledik...

Devamı →

“Kozluköy Deresinde bre Hasan, silah patladı. (Te be) koşun bakın, Debreli Hasan kimi hakladı."

Devamı →

Fotoğrafçı Oliver Curtis dört yıl boyunca dünyanın en çok turist ağırlayan mekanlarını gezerek fotoğraflar çekti. Ancak Curtis’in çektiği fotoğraflar diğer turistik fotoğraflardan biraz farklı.

Devamı →

Bir gün bir kız bir ağacın tepesine çıkar ve orada yaşamaya, oradan aşağıya hiç inmemeye karar verirse ne olur?

Devamı →

Ufuk Turu

30 Ocak 2017

Louis Althusser, “Tanrı’nın insanlara ihtiyacı vardır, Özne’nin öznelere ihtiyacı vardır; tıpkı insanların da Tanrı’ya kutsal biçimde ihtiyaç duyduğu gibi, öznelerin de Özne’ye ihtiyacı vardır.” , demişti. Onun Özne’si düşünmek ve yazmak olmuştur.

Devamı →

Yabancı Dilde En İyi Film adaylarından olan film yaşanan bir trajedinin ardından karı koca ilişkisini kendi coğrafyasını aşarak inceliyor Puan: 65

Devamı →

Şiirli Bahçe - VII

26 Ocak 2017

Başını kaldırdı, gözleri uzakları tarayan, Nympeler’in özlem dolu şarkılarıyla gönlünü hoş eden, KOLLARI BAĞLI ODYSSEUS’la karşılaştı.

Devamı →

Mısır asıllı İngiliz yazar Ahmed Osman, Yusuf Peygamber olarak bildiğimiz Eski Ahit şahsiyetinin gerçekte Vezir Yuya olduğunu iddia ediyor. Din adamı Yusuf ile Krallar Vadisi’ndeki bu yabancı aynı kişi olabilir mi?

Devamı →

Avrupa’da kütüphanelerde ve eğitim kurumlarında unutulmuş yüz binlerce kayıt Europeana Radio sayesinde dinleyicilerle buluştu.

Devamı →

Kuzey Ormanları Savunması’nın 2016’nın son günlerinde başlattığı ‘2016 Altın Testere Ödülü’ oylaması büyük bir katılımla sonuçlandı. Adayların ‘çılgın projeleri’ ile kıyasıya yarıştığı oylamada Cengiz İnşaat birinci çıktı.

Devamı →

Kesmeşeker grubunun solisti, rock gemisinin ‘Kaptan’ı Cenk Taner sevenlerine yıllardır bekledikleri haberi verdi. Taner “yeni albüm yolda” diye yazdı ama detayları paylaşmadı.

Devamı →

Gazeteci Uğur Mumcu’nun öldürüldüğü 24 Ocak tarihi ile hukukçu Muammer Aksoy’un öldürüldüğü 31 Ocak arasındaki günleri kapsayan Adalet ve Demokrasi Haftası’nın bu yılki başlığı ‘Bu Hesap Sorulmaz mı’ olarak belirlendi.

Devamı →

700’üncü kitabını çıkarmaya hazırlanırken dergileri kapatılan Evrensel Basın Yayın'ın temsilcileri bugün bir basın açıklaması yaptı ve “Evrensel kitap basamaz hale getirildi” dedi.

Devamı →

Tiyatroadam, ‘İvan İvanoviç Var mıydı, Yok muydu?’ oyununun galasını geçtiğimiz haftalarda Ortaköy’deki Afife Jale sahnesinde gerçekleştirdi.

Devamı →

Bir ünlüyü başka bir ünlünün canlandırdığı biyografik filmlerde, filmi izlerken bir noktada oynayan kişi ortadan kaybolur, kaybolmalıdır. Ancak bu filmin hiçbir aşamasında Natalie Portman’ı izliyor olmaktan kurtulamadım.

Devamı →

Tesla Benim Babamdı

20 Ocak 2017

2017’de hakkında bir sinema filminin yapılacağını öğrendiğimiz, Sırbistan’a gidenlerin akın akın adına açılan müzeyi ziyaret ettiği, ismini araştırdığı Tesla neden bu kadar değer kazanmıştır?

Devamı →

Denizleri terk edip Kadıköy Moda’da yaşamaya karar vermiş bir martıyla, martının ‘baba’ olarak seçtiği ihtiyar adamın hikayesi…

Devamı →

Kâr-ı Üstad Muhammed Siyahkalem'in tasvir ettiği bariz ifritlerin yanında tembel ya da hiçbir işe yaramadığının farkında olmayıp baş ifritleri sulayan dolaylı ifritler.

Devamı →

Önce yıldırmaya çalıştılar. Çok uğraştılar. Yollarını kestiler, üstüne gittiler, mahkemelere çağırdılar, makam odalarında üstü kapalı tehdit ettiler. ‘’Eyvallah’’ demedi. Şaşırdılar, öfkelendiler, bilendikçe bilendiler…

Devamı →

İstanbul’un simgelerinden biri de Taksim’deki nostaljik tramvay. Tramvayın 6 ay süreyle çalışmayacağı, bu süre zarfında belediyenin ‘alt yapı’ çalışması yapacağı açıklandı.

Devamı →

Kurulduğu günden bu yana, yaşadığı, nefes aldığı ülkenin farkında olan, her daim sözü olan, derdi olan oyunlara nefes üfleyen Tiyatroadam bir kez daha seyirlik keyfi çok yüksek bir oyunla karşımızda.

Devamı →

Elleri cebinde, sırtını hafif arkaya atmış, uzun saçlı bir adam. Bazen gülümsüyor, bazen sallanıyor, bazen bağırıyor… Keyfi yerinde, rock’n roll yapıyor. Erkut Taçkın. Türkiye’nin ilk rock’n roll’cusu. Ve dahası, hala hayatta olan efsanesi…

Devamı →

‘Cerattepe Geçilmez, Artvin halkı yenilmez’ sloganıyla kenti esir almaya çalışan talan projesine karşı direnmiş ve bu direnişleriyle tüm Türkiye’ye umut olmuşlardı.

Devamı →

Myanmar’dan beri aklımdan çıkmayan yegane şey.

Devamı →

Ünlü İngiliz yönetmen Andrea Arnold’un American Honey filminin ilk akla getirdiği meşhur Amerikan Rüyası tabiri oldu. Nedir bu Amerikan Rüyası?

Devamı →

Makedonya'nın en eski karnavalı olarak kabul edilen Vevçani Karnavalı başladı. Karnavalda, küçük bir köy her yıl bu iki günlük sürede çılgınlar gibi eğleniyor.

Devamı →

Mavi-beyaz evleri, kalesi, denizi kadar ünlüydü, Bodrum'un simgesiydi Şenol Özbakan. Köpekleri dostu olarak değil süsü püsü olarak görenlerin tatil bitişinde bıraktığı Golden Retreiever'larla bir 'Golden Çetesi' kuran Şenol Özbakan, hayata veda etti.

Devamı →

New York Modern Sanatlar Müzesi’ne (MOMA) eserleriyle giren ilk kadın ünvanına sahip heykel sanatçısı Louise Bourgeois, 31 Mayıs 2010 tarihinde kalp yetmezliğinden öldüğünde 99 yaşındaydı.

Devamı →

Denizden 400 metre yükseklikte İzmit Kartepe’de doğanın tam merkezinde çiğ vegan beslenme ile ilgili bir tesis yer alıyor. Tesisi Şef Mehmet Ak işletiyor. Ünlü şefle çiğ vegan beslenme ve sağlık üzerine sohbet ettik.

Devamı →

Burası sıçrama diyarı aşkın sapağına, uğur böceğinin yanına, huzur ağacının gölgesine...

Devamı →

Daha çok yolumuz var güzele ve iyiye. Yol uzun ama bizde de sıkı inat var iyi ki. Güzel günler göreceğiz...

Devamı →

Burada yazdıklarımız, Sovyetlerin verdiği insanlık savaşının seyrinden; yani dünyanın kaderinin değiştiği Stalingrad Savaşı’ndan küçük bir anekdot, bir simgesel olay olarak okunabilir. Kurtarıcı olan insanlığın muazzam birikimidir.

Devamı →

Sosyal medyadan bir süre uzak kalmalısınız ki karın tüm kötülükleri örttüğünü düşünmeye devam edebilesiniz…

Devamı →

Haftalardır yurdun büyük bir kısmını etkisi altına alan kar İstanbul’a da yüzünü gösterdi. bu büyülü manzaraya usta şairlerimiz de kayıtsız kalamaış elbet...

Devamı →

Demokrasi denilen şey bir kurmacadır. Politik tiyatro hepimize korku salarak pasifleştirmek amacı taşır. Diktatörlük ve otoriter rejimlerde en çök özlenen ve beklenen ‘gerçek’tir. Snowden bize ‘gerçek’ olanı vermiştir. Puan: 65

Devamı →

Bir roman karakteri düşünün; bir doğum tarihi var ve her sene tüm dünyada milyonlarca kişi onun doğum gününü kutluyor, partiler veriyor. Polisiye deyince ilk akla gelenden bahsediyoruz; Sherlock Holmes 162 yıl önce bugün doğdu.

Devamı →

29 Aralık 2016’da Dissident Europa (Aykırı Avrupa) isimli sitede Victor Hugo’nun Lamartin’e Sefiller’i neden yazdığını, romanın politik alt yapısında hangi düşüncelerin yattığını açıkladığı oldukça sert bir üslupla kaleme aldığı mektup yayınlandı.

Devamı →

Şilili komünist şair Pablo Neruda’nun ölümünden sonra evinde bulunan 21 şiirinin oluşturduğu ‘Ayaklarına Dokunurum Gölgede’ kitabı, şair Adnan Özer çevirisiyle artık Türkçede…

Devamı →

Bugün kardeşimin doğum günü, bu vesileyle uçurtma uçuracağız bir kez daha vicdanlarınıza dostlar... kaldıracağız umudu oturduğu yerden...

Devamı →

“Yazmak, kendini yanlış anlaşılmaya ve anlaşılmamaya maruz bırakmak demektir. Bunu iyi biliyordu babam. Küçük bir kızdım ama çevresindeki saldırganlığı seziyordum..." Cathrine Camus

Devamı →

Mutlu Ölüm’deki Dünyanın Karşısındaki Ev Camus’nün yaşadığı Cezayir koyuna bakan evdir. Bu ev Camus’ün sığınağı ve karargahı olmuştur.

Devamı →

Hür demokratik parlamenter sistemde... olağanüstü haller, geçis dönemleri, sıkıyönetimler, "simdi sırası değil"ler, fikir suçları, idam cezası... çeliskiler keskinlessin diye böyle mi geçsin ömrüm?

Devamı →

Bugün Çevre Mühendisleri Odası’nda bir araya gelen Kuzey Ormanları Savunması destekçileri, askeri alanların yapılaşmaya açılmasına tepki gösterdi, ‘Ormandan alınan alanların ormana iade edilmesini’ istedi.

Devamı →

The Telegraph’ta yer alan habere göre, İngiltere Ulusal Güvenlik Bakanı Ben Wallace, IŞİD’in İngiltere’de kitlesel bir saldırı düzenlemek istediğini ve kimyasal silah kullanmasının önünde “ahlaki açıdan bir engel” olmadığını açıkladı.

Devamı →

Hayatımız, insanlarla kurduğunuz ilişkilerden mi ibaret? Şöyle bir düşünün; gün içinde ruh halinizi en çok ne dalgalandırıyor? En mutlu anınıza bomba gibi düşen haberlerin kaynağı ne? Homurdanarak “Türkiye!” dediğinizi duyar gibiyim…

Devamı →

Görme Biçimleri

03 Ocak 2017

Bize dayatılmış tepetaklak âlemlere bu kadar kolay inanmamız nasıl mümkün olabiliyor? Uzaya onlarca uydu göndermiş /24 saat dünyayı izleyen bir uygarlığın ahfadı olarak, haritaların çarpıtılmış projeksiyonlar olduğunu söylense şaşırmaz mıyız?

Devamı →

‘Yeşil alan’ kavramına oldukça aşinayız. Nedir yeşil alan? Herkesin vereceği yanıtlar elbette vardır. Ama mesele yanıt vermek değil, yanıtlarımızın da tıpkı kentlerimizdeki yeşil alanlar gibi daralması…

Devamı →

105. Doğum gününü kutladığımız Rıfat Ilgaz’ı, oğlu yayıncı Aydın Ilgaz RS FM’de Enver Aysever’e anlattı. İşte Aydın Ilgaz’ın cümleleriyle Rıfat Ilgaz...

Devamı →

Enver Aysever’in RS FM’deki ‘Oyuna Devam’ isimli programında konuşan Ali Rıza Binboğa “Yarınlar” şarkısının 1975 yılındaki Eurovizyon seçmelerinde yaşadığı ilginç serüveni anlattı.

Devamı →

Kuzey Ormanları Savunması, ‘2016 Altın Testere’ ödülüne ‘layık’ gördüğü adayları oylamaya sundu. Oylamada şimdiye kadar geçen sürede Cengiz İnşaat birinci, Ağaoğlu ise ikinci sırada…

Devamı →

Kanada, dijital dünyanın en büyük ihtiyacını nihai kural haline getirerek yüksek hızlı internet erişimini vatandaşlık hakları kapsamına aldı. Buna göre tüm Kanada vatandaşları en az 50 mbps indirme ve 10 mbps yükleme hızına sahip olacak.

Devamı →

Eskiden yılbaşlarında, bayram-seyranlarda kart atılırdı. Aziz Nesin’in ‘Bayram Tebriği’ isimli anısını paylaşalım dedik, siz de ‘bayram’ ibaresini ‘yeni yıl’ olarak okursanız her şey tamam olur. Yürekten, gülerekten yeni bir yıla merhaba…

Devamı →

Aykırı Akademi olarak yayınevlerine sorduk: “2016’nın göz bebeği olan beş kitabınız hangileridir?”

Devamı →

2016, Türkiye ve dünyada saldırıların, olağanüstü hallerin gölgesinde geçti. Böylesi bir ortamda kültür-sanat adına çok konuşulamadı ama bazı kültür-sanat olayları vardı ki, onlar kendilerinden bahsettirmeyi başardı.

Devamı →

Bilimsel sosyalizmin kurucularından Karl Marx'ın gençliğini anlatan filmin ilk fragmanı yayınlandı.

Devamı →

‘Noel Baba’ların sünnet edilmeye çalışıldığı, kafalarına silah dayandığı, Yeniçeriler’e kovalatılıp padişah tarafından Müslüman yapıldığı ülkemizde polisler ‘Noel Baba’ kılığında asayişi sağlayacak…

Devamı →

İstanbul Üniversitesi önünde balondan Nobel Baba’yı bıçaklama eylemleriyle başlayan ve artık geleneksel hale gelen şenlikler bu yıl da devam ediyor. Bu kez Aydın’da Noel Baba’nın başına silah dayadılar…

Devamı →

Dünyanın ne ünlü hayvanlarından biriydi Pan Pan. Her yıl, uluslararası basın kuruluşları Pan Pan’ın doğum gününü yayımladıkları haberlerle kutluyorlardı. Dünyanın en yaşlı pandası Pan Pan, dün yaşamını yitirdi.

Devamı →

Senenin son günleri, geriye dönüp o sene içinde sinema adına neler yaşandı, neler izledik, neleri sevdik, nelere kızdık bakmak zamanıdır.

Devamı →

İnternetten korsan olarak indirilen yabancı diziler arasında birincilik, 2011 yılından bu yana izleyiciyle buluşan ‘Game of Thrones’ta. İkinci sırada ‘The Walking Dead’ yer alırken, üçüncülük, bu yılın yeni gözdesi ‘Westworld’ dizisine ait…

Devamı →

2016 yılını sevgi ve özlemle anmak için herhangi bir neden bulmakta güçlük çekiyoruz. Ardımızda kalan günler boyunca, sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyada farklı coğrafyaların kan, gözyaşı, sefalet ve acıya doyduğunu söylemek yanlış olmaz...

Devamı →

Arjantin’in Santa Cruz eyaletindeki Rio Pinturas’da bulunan Eller Mağarası’nda, günümüzden 13 bin ila 9 bin yıl önce yapılan tarih öncesi dönem mağara sanatına ait muazzam bir örnek sergileniyor.

Devamı →

National Geographic'in fotoğrafçısı Ricardo Stuckert, Brezilya'nın Peru sınırındaki yağmur ormanlarında 20 bin yıl önceki ataları gibi yaşayan bir kabileyi fotoğraflamayı başardı.

Devamı →

Yıl bitiyor. 2016’yı devirmemizle birlikte yayın kuruluşları “2016’nın en’leri…” şeklinde uzayıp giden listeler sunuyor okuyucularına. Müzik Saati’nde bu hafta biz de bir liste yaptık. Ancak bu liste diğerlerinden biraz farklı…

Devamı →

“Sadık Bey” kaybedenin romanı… Hayallerin, sevginin, değerlerin, doğru bilinen her şeyin kaybedildiği bugünümüzün romanı…

Devamı →

...umarım kendi gözlerinizle izler ve biraz nefes alırsınız, zira oksijen git gide azalmakta...

Devamı →

George Michael: 1963-2016

26 Aralık 2016

George Michael 1963 - 2016

Devamı →

Sır Saklanmaz Artık...

26 Aralık 2016

Mahremiyet dediğimiz şey nerede... Mahremiyetin olmadığı bir yüzyıl mı, bu? Herkes her zaman gözetime açıksa, sorunun cevabı kendiliğinden ortaya çıkıyor.

Devamı →

Öfkeli bir şair, yenilikçi bir öğretmen, tutkulu bir yayıncı. Devrimci, idealist bir düşünce adamı. Osmanlı devrinin Nazım Hikmet’i…

Devamı →

Film, gerçek hikayesi ile halk arasında kötü bir şakaya ve kaba bir karikatüre dönmüş olan Florence karakterini, izlemesi keyifli, çok yönlü sıcak bir portreye çevirmeyi başarıyor.

Devamı →

Enver Aysever’in bugünkü konuğu eki CHP milletvekili Hüseyin Aygün’dü. Maraş katliamının 38.yılı nedeniyle açıklamalara bulunan Aygün, mezhepçiliğin önemini vurguladı..

Devamı →

“Ben muharririm… O unvan benim yegâne servetim, biricik iftiharım ve ekmeğimdir” der, yazar Suat Derviş. Bu sözü, “TKP’nin Genel Sekreteri Reşat Fuat Baraner’in eşi olarak” tanıtılmasından sonra söylemiştir.

Devamı →

Yıllardır soL Haber Portalı ve Cumhuriyet gazetesi başta olmak üzere birçok yayında müzik yazıları yazan Murat Beşer’in görüp de anlattığı insân hikayeleri artık bir kitapta ölümsüzleşti.

Devamı →

Ahmet Osman, Londra'da kurulan ilk Türkçe kitap kulüplerinden Troy Kitap Kulübü’nün davetlisi olarak, “Kayıp Şehir” kitabı başta olmak üzere diğer çalışmalarını da içeren bir söyleşi ve imza gününe katıldı.

Devamı →

Kat sayılarındaki durdurulamaz artışlarıyla akıl sınırlarımızı zorlayan bu gökdelenler, metaller, robot insanlar ve vahşet çağında; doğa, hiçbir şey yapmadan her şeyi onarabilir mi?

Devamı →

Son gösteriminin yapıldığı Balıkesir’in ilçesi Burhaniye’de, AKP’li Belediye Başkanı Necdet Uysal tarafından yapılan şikâyetle oyun hakkında soruşturma açıldı. “Üç Kuruşluk Diktatör”ün yönetmeni Gül Göker, savcılığın çağrısıyla ifade verdi.

Devamı →

Bazı insanlar böyledir, tek başına tiyatrodur, sığmaz kabına. “Kim bilir belki bir gün sadece yakışıklı ya da sadece güzel değil de gerçekten iyi oyuncular izlemek istersiniz.” Onur Alagöz’ü Joker’de izleyin.

Devamı →

Erkek şiddeti devlet eli ile başlıyor, iktidar eli ile destekleniyor. Hem ataerkil hem yobaz bir sistem içine daha da gömüldüğümüz bu günlerde iki farklı kadının sert portrelerini mutlaka izleyin.

Devamı →

Suriye’de Esad rejiminin düşüp düşmemesi açısından büyük önem arz eden Halep’in tamamen Suriye ordusunun eline geçmesiyle, bir anda Batı ve Türk basınında "Halep’te ordu sivilleri katlediyor" minvalinde yüzlerce haber görmeye başladık.

Devamı →

Müzik Saati’nde bazen unutulanları gün yüzüne çıkartacağız, bazen yeni seslerin peşinde koşacağız. Bu maceralı yolculukta bu hafta Türkiye’nin yavaş yavaş ısındığı bir müzik türü var: Reggae…

Devamı →

İspanya’nın Malaga Üniversitesi UNESCO Kürsüsü 7.Uluslararası Basın Özgürlüğü ödülünü alan Prof. Dr. Doğan Tılıç, “Bu ödülün bu yıl kendine verilmiş olmasının Türkiye’nin basın özgürlüğü açısından içinde olduğu durumla ilgili” olduğunu söyledi.

Devamı →

Her yüz içinde onlarca hikâye saklar. Aradığınız, yahut hiç ummadığınız. İyi portre fotoğrafı çekmek, o hikâyelerin kapısını aralamak için makineyi çilingir edip dokunmalısınız insanlara….

Devamı →

Asgari ücret kazanmak için 7 gün çalışan, yerin yedi kat altına giren, yemek molaları bile olmayan, birilerinin cebi daha çok dolsun diye hep daha çok çalışmaya zorlanan 301 işçi. 301 aile o gün babasız, evlatsız kaldı.

Devamı →

Türkiye’nin "en kanlı" yıllarından biri olarak hatırlayacağımız 2016'yı geride bırakmaya çok az zaman kaldı. 10 Aralık akşamı gerçekleştirilen iki terör saldırısının da bilançoya eklenmesiyle, neye üzüleceğimizi şaşırdığımız korkunç bir sene yaşadık.

Devamı →

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim görevlisi ve soL Haber Portalı yazarı Doç. Dr. İlker Belek, RS FM’de hafta içi her gün “Oyuna Devam programını sunan Enver Aysever’in konuğu oldu.

Devamı →

Ansızın bir mektup gelir, Vâlâ “beyaz keten pantolon” der. Nâzım Heybeli’yi hatırlar güler, güler. “Damda” olduğunu bile unutur, hem kahkahalara nasıl vurulur ki kilit?

Devamı →

Nocturnal Animals (Gece Hayvanları) karanlık ve rahatsız edici bir melodram. İzledikten sonra uzun süre etkisini üzerinizde hissettiğiniz o filmlerden.

Devamı →

Enver Aysever, RS FM’de sunduğu ‘Oyuna Devam’ programında, yazar Hamide Yiğit’le Halep operasyonunu, Suriye’deki son gelişmeleri konuştu.

Devamı →

Gezi Direnişi sırasında İstanbul Okmeydanı'nda polisin attığı gaz fişeğiyle vurulan ve 269 günlük yaşam mücadelesini kaybeden Berkin Elvan'ın cinayetiyle ilgili iddianame, Elvan vurulduktan tam 1270 gün sonra tamamlandı.

Devamı →

Kültür-sanat denince akla ilk gelen başarılı isimlerden olan ve birden çok alanda başarılı işlere imza atan Yekta Kopan’ın yeni kitabı “Sakın Oraya Gitme” kısa bir süre önce okurla buluştu.

Devamı →

Cezaevinde başka bir üyesi bulunmadığı için “tek kişilik örgüt” olarak anılan 16 Haziran örgütünü kurduğu iddiasıyla 7 yıl 8 aydır tutuklu bulunan 71 yaşındaki Sarp Kuray tahliye edildi. Kuray bugün RS FM’e bağlandı ve Aysever’in sorularını yanıtladı

Devamı →

Türkiye’den Fidel Castro’nun cenazesine katılan Komünist Parti Merkez Komite üyesi Kemal Okuyan Enver Aysever’in RS FM’de konuğu oldu, Castro’nun cenazesini, Küba sosyalizmini anlattı.

Devamı →

Beraat kararı sonrası Akademi’ye açıklamalarda bulunan Gökdemir bu tür davalarla gericilerin “Yargı da bizim” mesajı verdiklerini söyleyerek “Olabilir. Ama unuttukları şu: o yargı hiç bizim olmadı. O yüzden korkmayız ve geri çekilmeyiz."dedi

Devamı →

Bazen ahşap banklı bir kilise, bazen küçük de olsa kırmızı koltuklu kültür merkezi salonları. Şanslarına hangi şehirde hangi salon denk gelirse orada yan yana gelip müzik yapıyorlar. İsimleri Latincede çoksesli devri tanımlayan “Ars Nova”.

Devamı →

Sahneden esen samimiyet sayesinde sıcak koltuklarımızda oyunu izlerken, esen dondurucu soğuğun Akakiyeviç’in incecik paltosundan geçerek yarattığı ürpertiyi iliklerimizde hissediyoruz...

Devamı →

''Sonucun bazen öldürücü olabileceğini bilsek dürüst olmaktan vazgeçer miydik ?'' Geçmezdim yahu neden geçeyim ki dediğinizi duyar gibiyim ya da geçmeyiz herhalde canım bilmiyorum ki, dürüstlük iyidir sonuçta dediğinizi...

Devamı →

Kadraj

05 Aralık 2016

Hava soğudu -aralığın ilk günleri- Kar yağacak, bembeyaz olacak unutulmuşluğum.

Devamı →

Yurtta yanan kızının cenazesinin başında acı dolu bir yüzle bekleyen bir babaya kadrajdan çıkmasını söyleyenlerin rahatlığı, aymazlığının sonucudur o çocukların üzerine kapıların kilitlenmesi

Devamı →

Brad Pitt’i hiç bir filmde bu kadar gergin ve mutsuz gördüğümü hatırlamıyorum. Sanki setin bir köşesinde Angelina Jolie saklanarak onu izliyor ve her an önüne zıplayabilir gibi endişeli bir hali vardı.

Devamı →

Ayağındaki çivisi

03 Aralık 2016

Ne şöhretle, ne ünle, ne de popüler kültürle tanımlayabileceğimiz ama sessiz sedasız hepimizin hafızasında, anılarında yer eden bir oyuncunun üzerine ölüm, barikattan fırlayarak çöktü.

Devamı →

Erkeklere özgür kentte köle gibi yaşayan kadınlar gittikçe daha durgun zekalı, konuşmaktan aciz hale gelip, efendilerinin ona vereceği işleri yapmaya başlar, elbet.

Devamı →

Şiirli Bahçe - VI

02 Aralık 2016

Cahit Sıtkı, Galatasaray Lisesi’nden arkadaşı, Ziya Osman Saba’nın anlattıklarıyla yazın dünyasının belleğine nakşolmuştur diyebilirim.

Devamı →

Onların derilerini yüzebilirsiniz, onların saçlarını yakabilirsiniz, onları aç bırakabilirsiniz, ama düşüncelerini zerre değiştiremezsiniz... Onlar yürüyen çıplak düşüncelerdir; yüzlerinden bile bellidir... Konuşmasalar, yazmasalar bile…

Devamı →

Peyk, Türkiye’de Indie müziğin en çıplak temsilcisi. Indie, İngilizce’de “bağımsız” anlamına gelen “Independent” kelimesinden geliyor.

Devamı →

Murdoch, rastlantısallığa inanan bir yazardır. Romanları gerçek hayatta olduğu gibi ani gelişen olaylarla ve rastlantılarla doludur.

Devamı →

Bir televizyon programında söylediği “Cumhurbaşkanı vatana ihanetten yargılanacak” sözleri nedeniyle AKP’lilerin eleştirilerine maruz kalan eski AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, Enver Aysever’in RS FM’de sunduğu “Oyuna Devam” programına telefonla bağlandı

Devamı →

Ankara’da oturma eyleminde olduğu için 17 kez gözaltına alınan açığa alınan Akademisyen Nuriye Gülmen, “İnsanlar böyle bir süreçte umut olduğumu söylüyorlardı. Çok güzel bir sahiplenme var” diye konuştu.

Devamı →

İnsana insan muamelesi yapmayan bir devletin, sebep olduğu ölümleri saymakla bitiremeyeceğimiz bir kültürün onlara atfettiği değer bu kadar az olduğu müddetçe, yetkililer her katliamın içinden "kader" diyerek kolayca sıyrılabilecek.

Devamı →

VAZİYET-İ UMUMİ * Ortadoğu din kontağından, mezhep kontağından, tarikat kontağından çıkan yangınlarla insanlar için bir cehenneme dönmüş durumda. Çok şükür bizde tarikat kontağı falan yok. Biz de olsa olsa elektrik kontağı olur.

Devamı →

FOTOĞRAF - National Geographic’in düzenlediği 2016 Doğa Fotoğrafları Yarışması’na katılım süresi doldu. Jüri aralık ayında seçimini yapacak.

Devamı →

Prensesin Ölümü

29 Kasım 2016

Eril faşizan zihniyetin hüküm sürdüğü Suudi Arabistan’da hukukun da, kadının durumu da hâlâ ‘petrol karalığında’… Cahil bırakılmış halk kitleleri, çoluk çocuk meydanları doldurarak futbol maçı izler gibi, hemcinslerinin öldürülmesini seyrediyor hâlâ.

Devamı →

Elli Yılın Delisi

29 Kasım 2016

Genco Erkal yarım asır önce sahneye çıkardığı deliyi sanki aradan yarım asır geçmemişçesine taşıyor sahnede. Ne temposundan düşürüyor, ne jestinden ne mimiğinden.

Devamı →

Dünya Fidel Castro'suz artık. Biraz daha eksildik. Onun unutulmayacak anısına bir film seçtim bizlere... İzleyenler bir daha izlesin, çok güzeldir bazen geriye dönüp bir daha bakmak güzel bir şeye...O şeydeki eski kendimize de bakmaktır biraz bu.

Devamı →

Pastoral Amerika, Philip Roth’un özel romanlarından biri. Seneler önce kitabın sinema uyarlaması için çalışmalar başlamıştı. Değişen kararlardan sonra yönetmeni ünlü İskoç aktör Ewan McGregor olarak belirlendi.

Devamı →

Komünist şair ve soL portal yazarı Nihat Behram, Doğu Perinçek tarafından kendisine açılan hakaret davasında 5 ay 25 gün hapis cezası aldı. Yazısı ve hapis cezası sebebiyle Aykırı Akademi yazarı ve oyuncu Cansu Fırıncı Nihat Behram’la görüştü.

Devamı →

Küba'nın 90 yaşındaki Eski Devlet Başkanı ve Komünist devrimin lideri Fidel Castro bugün TSİ 06.29'da aramızdan ayrılarak, yol arkadaşı Che'nin yanına gitti.

Devamı →

Türkiye’nin 1959’da başlayan Avrupa Birliği dansı, 2016’da donma noktasına gelmiş durumda. Mevcut siyasal iktidarın vizesiz seyahat vaatlerinden, ilişkileri neredeyse koparma noktasına getirmiş olması müthiş bir beceri elbette.

Devamı →

Nazım Hikmet'in Havana Röportajı şiirinden...

Devamı →

Geçen hafta yana yakıla konuştuğumuz ‘cinsel istismar önergesi’ kısa süre önce geri çekildi. Hemencecik sular duruldu, galeyana gelen kitleler sakinleşti. Peki, ya önümüzde dev bir utanç anıtı gibi duran toplumsal gerçekler ne olacak?

Devamı →

DOSYA - EĞİTİM Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi’nin temsilcileriyle “Zorunlu din derslerine karşı neden mücadele edilmeli” ve “Din eğitimin zorunlu hale getirilmesine karşı hukuki olarak nasıl mücadele edilir” başlıklarında görüştük

Devamı →

Veli’nin diyeti…

24 Kasım 2016

2000 yılı yazı. Burdur Cezaevi ayakta. Güvenlik güçleri koğuş duvarlarını ağır iş makineleriyle yıkarak daldı içeri. Buldozerle geçiyorlardı tutsakların üzerinden. 60’ı aşkın mahkûmun kolu bacağı koparıldı.

Devamı →

"Sanatçı" sıfatı taşıyan insanın ne gibi donanımlara ve yeteneklere sahip olması konusunda çıtayı fazlaca yükselten Mercury; bugün hâlâ bilim insanları tarafından incelenen bir sese sahip.

Devamı →

Şair Ataol Behramoğlu, RS FM’de program yapan Enver Aysever’in konuğuydu. Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonla ilgili konuşan Şair Behramoğlu, “Bugün Cumhuriyet’e polis saldırısı olsun, gider panzerin önüne yatarım” dedi.

Devamı →

Nadir olan sanat eserleri, nadir filmler, kitaplar veya tablolar, durup onları öyle cips yer gibi seyredip, tüketip; tükettiğimizle birlikte yok olmamıza, sıcak koltuğumuza geniş geniş yayılmamıza izin vermiyor.

Devamı →

TBMM Genel Kurulunda verilen değişiklik teklifi ile cinsel saldırı failinin mağdurla evlenmesi halinde verilen cezanın ertelenmesi AKP tarafından yasalaştırılmaya çalışılıyor.

Devamı →

Şirin’in boynunda boncuklu bir kolye var, ablasının kolunda da başka bir takı. Gözlerinde sürme güneşten korunmak için... Çok yoksullar ama mırra kahvesi, bu kolyeler, sürme onları yaşama bağlayan sihirli bir değnek gibi...

Devamı →

Prof. Dr. Raşit Tükel, Enver Aysever’in radyo programına bağlanarak çocuk istismarı yasa teklifine dair açıklamalarda bulundu.

Devamı →

İyi bir biyografik film (yaşamöyküsü filmi) tıpkı kaynağı olan biyografik çalışma gibi metinsellik de taşıyabilen bir eserdir. Film yönetmeninden beklenen, film kişisinin yönetmeni teslim alması değil, önüne geçebilmesidir.

Devamı →

Ayaklarının bastığı yerde ot bitmeyen, gittiği yeri kurutan bu insanlar hâlâ sağda solda söyleyecek lafları varmış gibi itibar görüyor.

Devamı →

Yeni Şafak yazarı Salih Tuna, bugün Enver Aysever’in RS FM'deki programının konuğuydu. Tuna,15 Temmuz darbe girişiminden ‘FETÖ’ soruşturmalarına kadar pek çok konuda önemli açıklamamalda bulundu.

Devamı →

Zorunlu din dersinin mimarı 12 Eylül’dü. Kenan Evren’den bayrağı AKP devraldı. Bugün dağ taş imam hatip. Ovada ise din dersi zorunlu. Bu noktaya nasıl gelindiğinin hikâyesini sizin için derledik…

Devamı →

Süper Ay Manzaraları

15 Kasım 2016

Ay dün gece 70 yıldır Dünya'ya en yakın konuma geldi. Süper Ay olarak adlandırılan doğa olayı tüm dünyada kameraralara böyle yansıdı

Devamı →

Enver Aysever, RS FM’de yayınlanan “Oyuna Devam” programında Adıyaman Gerger’deki cinsel istismar olayını gazeteci Mustafa Hoş’la konuştu.

Devamı →

"Biz çocuklarımızı sevgiyle iyilikle büyüttük" diyen annesinin dileği Ali İsmail'in düşlerini gerçeğe dönüştürmek, çocuklara, gençlere imkânlar yaratmak. Bunun için koşuyor ve bağış topluyor.

Devamı →

OHAL süresi boyunca faaliyetleri engellenen 370 dernek arasında bulunan Barış Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi Aydemir Güler, RS FM’de Enver Aysever’in konuğu oldu.

Devamı →

Benim için o heyecanlı haftaya geldik işte. Gülriz Sururi'nin "Zefiros" unu anlatacağım size. Onun yazdıklarından bende kalanlar...Hocamın ilk iki anı kitabını da aldım hemen.

Devamı →

Şiirli Bahçe - 5

14 Kasım 2016

Sabaha karşı çakan, şimşekle başlayan, gök gürültüsü ardından boşalan yağmur; Ludvig Van Beethoven, Koral 9. Senfoni’nin son cümleleriyle biterken, Kur’Ağac’ın Fahrettin’i parke döşemede sonsuza dek yuvarlandı…

Devamı →

Mustafa Kemal’le ilgili “eleştirileri aşan” söylemlerden bahseden Timur, “Dindar olanların dışında, yani fanatik bakışla hareket edip de Atatürk’e düşmanca saldıranlar dışında iki grup var; biri Kürt siyasal hareketi, ikincisi de liberaller” dedi.

Devamı →

Yayıncılık dünyasının ve kitap kurtlarının iple çektiği Tüyap Kitap Fuarı kapılarını henüz açmışken, yazın dünyasının gizli kahramanları çevirmenlerin ödüllendirildiği Çeviri Derneği ve Talât Sait Halman Çeviri Ödülü törenleri de yaklaşıyor…

Devamı →

RS FM’de 10 Kasım yayınına bağlanan Prof. Dr. Korkut Boratav, ‘Milli Mücadele’ yıllarının örgütleniş şeklinden Mustafa Kemal Türkiyesi’nin iktisadi yapısına, Türkiye’deki aydınlanma mücadelesine kadar pek çok şey anlattı.

Devamı →

Yayıncılık sektörünün en önemli fuarlarından biri olan 35.Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı bugün başladı. Enver Aysever ve Orhan Gökdemir, yeni kitaplarıyla tüm Aykırı Akademi okurlarını yeni kitap heyecanını paylaşmaya davet ediyor

Devamı →

Bu yıl kitap fuarı yerinde bir kararla İoanna Kuçuradi’nin onur konuğu olmasıyla anlam bulacak. Çorak düşün ortamımıza bir soluk katacak mı bu çaba göreceğiz.

Devamı →

Enver Aysever, RS FM’deki programında, hayatını kaybedişinin yıldönümünde Mustafa Kemal’i andı. Aysever’in ilk konuğu yazar-düşünür Yalçın Küçük’tü.

Devamı →

DOSYA - Gericiliğin ve Piyasacılığın Kıskacında Eğitim (1) İlk bakışta belli sayıda okulu kapsadığı düşünülse de ‘Proje okul’ aslında tüm öğrencileri ilgilendiren, eğitim sisteminde köklü değişikliklerin habercisi bir ‘çılgın’ proje.

Devamı →

Dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen binlerce cihatçı tarafından ülkede gerçekleştirilen yıkımlara, kentlerde patlatılan bombalara rağmen sanat etkinliklerinin ısrarla devam ettirilmeye çalışılması önemliydi.

Devamı →

Mayakovski’nin Pantolonlu Bulut’unun sevdalanmış hali gibi bir masal bu… Yahut Nâzım Hikmet’in Sevdalı Bulut’unu Mayakovski sahneye uyarlamış gibi.

Devamı →

Memlekette saat başına ortalama kaç son dakika haberi düştüğünü bilmezken, geçtiğimiz hafta Kültür Bakanı Nabi Avcı bir açıklama yaptı: “AKM yıkılacak” dedi.

Devamı →

Sanal Sahte Hakikatle...

08 Kasım 2016

...makinelerimiz de aslında bizleriz, bizler’den iz’leriz… Oluşlarımızı birbirinden ayıran yalnızca telefon seslerimizin tınıları, indirilen uygulamalarımız ve duvar kâğıtlarımız oluyor.

Devamı →

Ergenekon, Balyoz derken; kurusu yaşı ayırt edilmeden yakılan insanların kokusu henüz atmosferden uçup gitmemişken, şimdi de kimin, neden, nasıl yaptığını bilmediğimiz 15 Temmuz "darbe" girişiminin post travmatik cadı avını yaşıyoruz.

Devamı →

Ekim Devrimi bir yanıyla Rus İmparatorluğu’nun içindeki “uluslar hapishanesi”nin onu esir tutan monarşiye karşı harekete geçmesi ve onu alaşağı etmesidir.

Devamı →

ABD’nin başkanlık seçimlerinde artık sona gelindi. Tüm dünya nefesini tutmuş, TSİ çarşamba sabaha karşı gelmeye başlayacak olan sonuçları bekliyor.

Devamı →

Keşke dünyamızdaki kötülük, Chaplin’in filmlerindeki gibi olsaydı, kötüler de en fazla onun oynadığı kadar kötü...

Devamı →

Darülfünuna dönüş

07 Kasım 2016

Birçok kurumun önce içi boşaltılıyor, sonra liyakatsiz insanlarla dolduruluyor. Bu şekilde çöken kurumu kaldırıp çöpe atmak ise sadece bir zaman meselesinden ibaret oluyor.

Devamı →

Ataköy sahiline yapılması planlanan mega yat limanı projesiyle ilgili olarak Bakırköy Belediyesi tarafından düzenlenen ‘kamuoyu araştırması’ndan projeye ‘evet’ oyu çıktı.

Devamı →

Cumhuriyet gazetesi yazarlarına ve Cumhuriyet Vakfı yöneticilerine yönelik düzenlenen operasyon kapsamında adı gözaltı listesinde olduğu ileri sürülen Nebil Özgentürk, geçtiğimiz günlerde İstanbul’a döndü.

Devamı →

99 yıl önce bugün, Ekim’in öğrencisi kadınlar şimdilerde ayıp sayılan kahkahalarını, yine şimdilerde günah sayılan saçlarını savurarak attı, öyle özgür, öyle eşit...

Devamı →

Mahreme Sızan Otorite

03 Kasım 2016

Yaşamdaki toplumsal varlığını eylem üzerine kuran insanın yerini suskun izleyiciye, ardından dikizleyiciye bırakmıştır. Kamusal davranış bir gözlem, pasif bir katılım ve bir çeşit röntgencilik halini almıştır.

Devamı →

Bu yılki edebiyat ödülünün Bob Dylan’a verilmiş olması tartışmalara sebep olurken, kendisine uzun süre ulaşılamamış olması beraberinde akıllara ödülü reddedenleri de getirdi.

Devamı →

Moskova'nın Suriye'ye müdahalesi Batılı ülkelerce "Terörist grupları imha etmekten çok, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a yardım" olarak nitelendiriliyor.

Devamı →

RS FM’de yayınlanan “Oyuna Devam” programına katılan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan önemli açıklamalarda bulundu.

Devamı →

YENİ TÜRKİYE HALLERİ: Yine Kanun Hükmünde Kararnamelerin ardı arkasının kesilmediği ülkelerden birinde, bir cumhurun başı yaşarmış. 32 bin 643 liracık olan maaşı, 35 bin 295 liraya çıkartılmış.

Devamı →

Orta Doğu'daki gelişmelerin, özellikle DAEŞ'in Batı'da İslam dünyasına ve bölgenin tarihine olan merakı arttırdığı söylemek mümkün.

Devamı →

Enver Aysever'in RS FM'de devam ettiği programın konuklarından biri de Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz'dı. Emel Korkmaz, savcının Ali İsmail'e son tekmeyi atan polis Mevlüt Saldoğan'ın tahliyesini istemesiyle ilgili olarak konuştu.

Devamı →

SÖYLEŞİ: Faşizm karşısında sessiz kalanlardan, Berkin Elvan’a, Ali İsmail’e sahip çıktığını unutturmak isteyenlerden, tiyatronun kara gömleklilerinden, içimizdeki İngilizler’den bahsetti bize. İrlandalılar’a laf etmedi nedense.

Devamı →

Aykırı Akademi Editörlerinin geçtiğimiz hafta dünyada yaşanan olaylar arasından öne çıkardığı konular ve fotoğraflar dış/iç müdahalelerle evlerinden, ülkelerinden, hatta hayatlarından olan insanların dramını gözler önüne seriyor.

Devamı →

Ercan Kesal haklı, çok haklı. Sanat eserleri hayatı değiştirmiyor. Onları izleyen, dinleyen, duyan, etkilenen 'insan' değişmeye karar verince, dünya değişiyor.

Devamı →

Bir Bilene Sorduk: NASA’da görevli Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız yanıtladı…

Devamı →

Ayaspaşa’daki güzel evinde ziyaret ettiğimiz Gülriz Sururi, güler yüzü ve tatlı sohbetiyle gönlümüzü bir kere daha işte böyle fethediyor.

Devamı →

‘Savaş Günlükleri’ yazı dizisi, Musul tartışmalarının ardından şimdi de Türkiye ile Suriye arasındaki hava sahası gerginliğini konu ediyor. Gazeteci Musa Özuğurlu’yla Suriye hava sahası üzerinde dönen tartışmaları ve Suriye’deki son durumu konuştuk.

Devamı →

Cumhuriyet devrimi, cemaatlerden yeni bir halk yaratma işi ise, karşı devrim de halkı yeniden cemaate dönüştürme işidir. Bir cumhuriyet bayramında karşı karşıya olduğumuz şey tam da budur.

Devamı →

Anıtkabir...

29 Ekim 2016

FOTO-GALERİ: Atatürk'ün ölümünden sonra, dönemin hükümeti tarafından oluşturulan komisyon oy çokluğu ile Anıtkabir'in 906 rakımlı Rasattepe'de yapılmasına karar vermiştir.

Devamı →

Sıcacık, samimi, derdi reji numaraları, ışık oyunları, gözbağcılığı çekmek değil, yüzlerce yılın içinden süzülüp gelen tiyatro geleneklerimize yaslanarak memleket hikâyeleri anlatmak isteyen bir oyun bu.

Devamı →

YAZI DİZİSİ: Cumhuriyet, hükûmet başkanının, halk tarafından belli bir süre için ve belirli yetkilerle seçildiği yönetim biçimi. Egemenlik hakkının belli bir kişiye- aileye ait olduğu monarşi ve oligarşi kavramlarının tersi.

Devamı →

Haziran Direnişi’nde Eskişehir’de esnaf ve polislerden oluşan bir grup tarafından darp edilerek öldürülen 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, mezun olup öğretmen çıkmayı hayal eden oğlunun hayallerine koşuyor.

Devamı →

28 Ekim, Ahmet Kaya'nın doğum günü. Onu timsah gözyaşlarıyla ananlara maruz kalacağız yine. Onun bunun sahte kederine aldanmadan önce... Hatırlayalım...

Devamı →

DOSYA: MUSUL

Devamı →

Sol Gazetesi’nin yayımlandığı süre boyunca dış haberler editörlüğünü yapan Ali Örnek, Musul Operasyonu’nu Aykırı Akademi için yorumladı.

Devamı →

FOTOĞRAF: Unicef Ortadoğu Bölge Yöneticisi Geert Cappelaere, Musul’un IŞID’in işgalinden kurtarılması sürecindeki operasyonlarda önemli sayıda Iraklının evlerinden ayrılacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Devamı →

Nihat Behram’ın söylediğine göre seri ‘şimdilik 10 kitaptan oluşacak’. Bu seriyi yazmaya başladığı günden bu yana 3 kitap baskıya hazır ve TÜYAP öncesinde okurla buluşmuş olacak.

Devamı →

VAZIYET-İ UMUMİ: Sosyal medya üzerinden ilk duyurusu “demokrasi ve laiklik bildirisi” olarak yapıldı. Sonra “laiklik” uçtu, demokrasi bildirisi kaldı. Sonra o sihirli “barış” sözcüğü eklendi.

Devamı →

BİR BİLENE SORDUK Shiaparelli’nin Mars'a inerken parçalanması sonrası Mars yolculuğuna dair beklentiler üzerine Dr.SelçukTopal ile görüştük.

Devamı →

Enver Aysever, hafta içi her gün 7 ile 9 saatleri arasında radyoda “günaydın” diyecek. Yıllarca televizyon ekranlarında aykırı sorularıyla siyasetin ve hayatın nabzını tutan Aysever, RS FM’deki ‘Oyuna Devam’ isimli programına 31 Ekim’de başlıyor.

Devamı →

İklim Tamkan ve Senem Demircioğlu, iki genç kadın. İkisi de pek çok yabancı ülkede değer gören, sanatları ilgiyle izlenen, yetenekleriyle hayranlık uyandıran sanatçılar.

Devamı →

Kendileri için istedikleri iyiyi, güzeli halk için de isteyen, bunun için de kendi dönemlerinin karanlık iktidarlarıyla savaşan ilerici sanatçılara her çağda ve her coğrafyada rastlanır.

Devamı →

Bu haftayı sendromsuz atlatmanın yolu, Maricel Alvarez şahanesini tanımaktan geçiyor. 2010 yapımı "Biutiful" filminde bulabiliriz kendisini. İnarittu'nun kraliçesi olmalı.

Devamı →

Müjdemi isterim!

24 Ekim 2016

Yeni Türkiye Manzaraları

Devamı →

Selçuk Baran, edebiyatımızın küskün yazarlarından… Kimileri tarafından öldükten sonra tanınan, kimileri tarafından ise adı bile bilinmeyen usta bir kalem.

Devamı →

Sansürle hesaplaşılamadı. '88, 2014’ü yendi ama asıl kaybeden 2013’ün Haziran'ı oldu. Bir de utanmazca ödülleri onlara adadıkları Gezi'nin ölümsüz çocukları...

Devamı →

Reddeden Bedenler

20 Ekim 2016

Amerikalı bir sanatçıdan bahis açarak reddetmenin, karşı durmanın evrenselliğini vurgulamak arzusundayım. Eric Drooker genç bir adam. Kendi söylemiyle üçüncü nesil bir New Yorklu. Ülkesinde tanınmış bir resim sanatçısı, bir illustratör.

Devamı →

Muharrem orucu vesilesi ile Saray’da verilen iftar davetinden geriye bir halk müziği sanatçısının başbakan ve cumhurbaşkanıyla sarayda çekilen fotoğrafta görünmesi, bir diğerinin ise görünememesi tartışması kaldı.

Devamı →

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bartın'ın doğal güzellikleriyle ünlü ilçesi Amasra'da deniz kıyısındaki Çapak koyunda kurulması planlanan termik santralle ilgili, 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu' kararı verdi.

Devamı →

Öne sürülen tezler günümüzde insanların hayvanları neden insandan daha üstün bir yerde konumlandırdığına ve “yegâne dostları” olarak gördüğüne dair yeterli cevabı sunabiliyor mu?

Devamı →

Dönemlerine şan olan, aradan bin sene de geçse unutulmayacak iki aydın; Asım Bezirci ve Ruhi Su. İki aydın ve iki sıkı dost. Bir çırpıda “kader” deyiveriyorlar ya hani, diyenlerin deyişiyle kaderleri de aynı…

Devamı →

Prof. Dr. İbrahim Kaya ve Doç Dr. Şehriban Kaya ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin II.Bölümü

Devamı →

Selam dünyalı, ben Sevinç Pazartesi sendromuna inat. Güzel haftalar, güzel haberler; güzel hayaller olsun...

Devamı →

Eylülün toparlanıp gitmesinin en güzel yanı tiyatroların kapılarını birer birer açıyor olmasıdır belki de. Kadıköy’ün kıymetlisi Moda Sahnesi de bu sezona yepyeni bir oyunla “merhaba” dedi.

Devamı →

OHAL’de başınıza bir şey gelmemiş ya da işe gitmek için kullandığınız toplu taşıma araçlarından herhangi birinin şoförü keklik niyetine şemsiye ile dürtülmemişse yine beraberiz, yeni Türkiye’den haberler var.

Devamı →

Asi Florin’i Galatasaray’ın önünde, tramvay yolunun tam ortasında ya da Süreyya Operası’nın dibinde çalarken dinlemediyseniz, o davudi sesin akışına kendinizi kaptırmadıysanız kentin gürültüsünde boğulmuşsunuz demektir.

Devamı →

Moda’da bir pasajda 4 yıldır tiyatro üreten Alt Kat Sanat, yeni sezona iki yeni oyunla merhaba diyor. Biri Nâzım Hikmet’in masalı Sevdalı Bulut, diğeri farsa kaçan yönleriyle bir politik kara komedi olan Mutlu Aile Fotoğrafımızın Perde Arkası.

Devamı →

HABER: Rize Valiliği, OHAL kanunlarına sığınarak bin yıllık kamusal doğal alan olan Kavrun’a çıkışları yasakladı. İstanbul’daki Fırtına çocukları, 10 Ekim’de yaşanan bu girişime karşı eylemdeydi.

Devamı →

SÖYLEŞİ: Prof. Dr. İbrahim Kaya, Yeni Türkiye’ye farklı alanlarda ve eleştirel gözle bakan akademisyenlerin makalelerini derleyerek, kitaplaştırdı.

Devamı →

Tek bir muhalif tiyatrocu kalmasa bile, hatta tiyatrocuların hepsi zabıta yapılsa bile tiyatro ele geçirilemez çünkü tiyatronun kendisidir muhalif olan. Soruyorum bir kez daha Carl Valentin Valentin, tiyatroyu ele geçirmek kime nasip olmuştur?

Devamı →

Ağzı laf yapan liberal tayfa Fethullah Hoca ile birlikte çekip gitti. Geride kalanlar bunlar. Sevdikleri bir yurtları yok, inandıkları bir tarihleri yok. Cumhuriyete sınırsız bir düşmanlık ve kurucularına derin bir nefret tek ortak noktaları.

Devamı →

HABER - SÖYLEŞİ: Uğur Erman Karakoç 23 yaşında, İstanbul Üniversitesi’nden sıra arkadaşım. Dersim doğumlu Uğur, Emek Gençliği üyesi. 10 Ekim’deki ikinci bombanın ağır yaralılarından.

Devamı →

Bu Sette Çocuk Var!

10 Ekim 2016

HABER - SÖYLEŞİ: Oyuncular Sendikası Genel Başkanı Meltem Cumbul’la “Bu sette çocuk var” kampanyası ve sonuçları hakkında konuştuk.

Devamı →

HABER: Yıllardır içi boşaltılmaya çalışılan sahaf festivallerinde sona gelindi. Gezi Direnişi’nden beri zaten bir “fişleme” operasyonu sürüyordu ama sahaflara GBT yapılacağı kimsenin aklına gelmemişti!

Devamı →

HABER : Dünya Sağlık Örgütü’nce bu yılki teması “psikolojik ilk yardım” olarak belirlenen 10 Ekim Dünya Akıl Sağlığı Günü (*) Türkiye dahil pek çok ülkede kutlanıyor.

Devamı →

Tuhaf Karşılaşma

09 Ekim 2016

ÖYKÜ: Öğleye doğru, odadan ayak sesleri gelmeye başlamıştı. İleri, geri, ileri, geri... Zebercet saatine baktı; bir saat sürmüştü Raskolnikov’un yürüyüşü ki odanın kapısı açıldı, aşağı indi. Şimdi karşısında duruyordu.

Devamı →

İcabında kuş, icabında tırtıl, icabında şiir gibi davranabilen ansiklopedidir. Dünya hakkında dünya, kuşlar hakkında kuş, “var olan her şey yok olmayı hak eder” diyen o her şeyi yadsıyan ruh hakkında bir ruh…

Devamı →

KİTAP: En abarttığımız, yüzleşemediğimiz, eğer bir sorun varsa asla kabul etmediğimiz cinselliğimiz her şeyimiz. Başta kimliğimiz. (Yazan: Ayşegül Atalay)

Devamı →

Cezai ehliyetinizin olmamasına en çok ihtiyaç duyulan zamanlardan birindeyiz. E malumunuz OHAL üç ay süreyle uzatıldı. Çok yazıldı, çizildi dışarı çıkarken yanınıza almanız gerekenler…

Devamı →

Oyunda iş dünyası ve kirli ilişkileri, beyaz yakalılık kavramı, sınıf atlama özlemi, kısa yoldan köşeyi dönmecilik, tüketim kültürü, marka bağımlılığı, kadın bedenini meta olarak gören uçkur düşkünlüğü, kısacası kapitalizm sanık kürsüsüne çıkarılıyor

Devamı →

SÖYLEŞİ - Dr.Selçuk Topal ile söyleşimiz devam ediyor.

Devamı →

Kıyameti Beklerken

06 Ekim 2016

Ahmet Davutoğlu’nun dışişlerini bakanı olduğu günden bu yana adeta sıfırlanan dış politikadaki gelişmeler kimsenin umurunda değil haliyle. Öyle bir ruh hali ki, ipini koparmış TSK’nın Irak ve Suriye’de sürüklendiği çıkmazlar fark edilmiyor bile.

Devamı →

Şiddet sorunu – ya da kötülük hakkındaki sorun demek gerekir – temelinde acı çekme sorunuyla ya da acı çekme hakkındaki şaşkınlıkla aynı türdendir.

Devamı →

#gelecekuzayda!

04 Ekim 2016

SÖYLEŞİ: Selçuk Topal, bir astrofizikçi. “Uzaya gidecek ilk Türk” olmak için yarışmış bir bilim insanı. “Hâlâ dünyanın düz olduğuna inananlar var ve bunun için her yerde astronomi anlatmaya çalışıyorum” diyen bir bilim insanı aynı zamanda.

Devamı →

Bu okuyacağınız, Beyoğlu’nun yeri en doldurulamaz karakterinin, Beyoğlu kültürünün ve hafızasının taşıyıcısı Madam Anahît’in öyküsüdür…

Devamı →

ANALİZ & GÖRÜŞ: Gazeteciliğin içinde bulunduğu bataklığı görmek ve oraya nasıl düşüldüğünü anlamak için sadece geçmişi bilmek, bugünü kavrayabilmek açısından yeterli.

Devamı →

Tabutta Röveşata

02 Ekim 2016

Siyasal İslam, inancı semadan yeryüzüne indirmiş, seküler hayatın bir parçasına dönüştürmüştür.

Devamı →

FOTOĞRAF ÖYKÜSÜ: Adamın adı Ahmet Gelincik. Otuzunda, onbeşinde çocuk ile düğünü var... Faik Kaplan'ın ödüllü fotoğrafları eşliğinde Çocuk Gelinler...

Devamı →

HABER: Geçtiğimiz günlerde Başbakanlık emriyle pek çok radyo ve televizyon kanalı kapatıldı. Süreç işlemeye devam ederken, kapatılan kanallardan İMÇ TV’ye ve Hayatın Sesi Televizyonu’na sorularımızı yönelttik.

Devamı →

KENT - HABER: Koruma kurulu ve yargının kararları ile halkın tepkileri bir kez daha hiçe sayılıyor; tarihi Haydarpaşa Garı ve yakın çevresi için ‘Kruvaziyer limanı’ yine gündeme geldi.

Devamı →

TİYATRO: Kadıköy Tiyatro Şenliği'nin açılışı için Mehmet Ayvalıtaş Meydanı'ndayız. Çok kalabalık değil meydan ama boş da sayılmaz. Malum, OHAL günlerindeyiz. Açılış konuşmasını yapmak üzere mikrofon Mert Fırat'ın elinde.

Devamı →

HABER: Kadıköy tiyatroları büyük bir şenliğe hazırlanıyor. 14 farklı sahnede 28 oyunun oynanacağı Kadıköy Tiyatro Şenliği yarın başlıyor.

Devamı →

Şölen (2)

28 Eylül 2016

Gün batmakta; dizelerin seslerini duyan ve Şairler Park’ında soluklananlar, Kız Kulesi’nin, yakamoz tozlarıyla yıkanışını seyrederek ağır adımlarla şiirlerin ıslattığı parkı terk ettiler… (Feridun BENDEN)

Devamı →

Ohal biter, Buhal sürer

28 Eylül 2016

Ülkenin rejimi, tuğralı tabloda temsil edilen lümpen bir kalabalığın özgüven patlamasından kaynaklı bir islamofaşizm ile köylü demokrasisi arasında gidip geliyor.

Devamı →

Yarın, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik”ten yargılanması gereken Kabataş yalancılarının değil, Kabataş yalancılarına “yalancı” dediği için “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik”ten yargılanan Enver Aysever’in davasının ikinci duruşması görülecek.

Devamı →

Sinemalar, tiyatrolar, gösteri mekânları, kısacası özgür ve yaratıcı aklın tadına baktığımız sahneler yerle bir ediliyor, kadrolar dağıtılıp, sanatçılar aşağılanıyor. Kişisel tarihimizin tanığı olan yerleri bir bir yitiriyoruz. (Sebla Kutsal)

Devamı →

AYKIRI AKADEMİ - HABER: “Sertifikalı tecavüz sanığı” ifadesinden nasıl oldu da “Öğrencisiyle ilişki kuran öğretmen” ifadesine geçildi? Davanın tanıkları mahkemede aklandı, peki toplum vicdanında?

Devamı →

Europa, bir süredir NASA'nın araştırmalarının odağında. Atmosferik özellikleri son derece soğuk olan uydunun yüzeyi kilometrelerce kalınlığında buzlarla kaplı. Ancak NASA, kalın buz tabakalarından altında devasa bir okyanus olduğuna inanıyor.

Devamı →

HABER - FESTİVAL: Kadıköy Belediyesi bu yıl ilk kez plak festivali düzenledi. İki gün boyunca süren ve binlerce plakseverin buluştuğu etkinlikte sabah saatlerinde söyleşiler, akşam saatlerindeyse konserler vardı. (Serdar Nazım Yüce)

Devamı →

"analar ve anılar..."

24 Eylül 2016

BehçetAysan'ın Arjantin'de cunta yönetiminin zorla yok ettiği çocuklarını bulmak için Plaza Del Mayo meydanı'nda toplanan anneler için yazdığı şiiri Cumartesi Anneleri'nin 600. toplantısı için hatırlıyoruz...

Devamı →

Drakula'nın Sırrı

23 Eylül 2016

GEZİ: “Yazarlarla Kitap Turları” projesinin ilk yolculuğu Gülşah Elikbank’ın “Yalancılar Ve Sevgililer” kitabının fonu olan Romanya’ya yapıldı. Tur sonrasında Gülşah Elikbank ve Ülkü Burhan izlenimlerini Aykırı Akademi okurlarıyla paylaştılar...

Devamı →

GÖRÜŞ: Sarığı çıkarıp fes giymek, fesi çıkarıp şapka giymek altındaki kafayı değiştirir mi? Değiştirmediğini biliyoruz. Şimdi şapka çıkarılıp yeniden sarık, çarşaf ve türban giyiliyor. Kafayı değiştirmek zor çünkü.

Devamı →

Kafamda bir kulaklık...

21 Eylül 2016

KENT-Kültür devamlılığı bakımından ne kendinden öncesi ne kendi dönemiyle en ufak bir ilişki kurmayan, kurması bile beklenmeyen hatta kendi cinsleri arasında bile pespaye olmaları dışında bir tutarlılığı olmayan o binalar... (Yazan: Aslıhan Kazancı)

Devamı →

Tatil Dönüşü Kent

21 Eylül 2016

KENT: Çok ev, çok apartman kule, çok yaşam tarzı vaadi ile karşı karşıyayız. Daha önce yazıldığı gibi; tanrı/yaratan göklerde değil artık, yere indi ve alacağımız rezidansın 38inci katında vaat ettikleri ile bizi bekliyor. (Yazan: Aytuna Tosunoğlu)

Devamı →

Arabın Şemsiyesi

20 Eylül 2016

Kara taşın kutsal sayılmadığı bir din var mıdır? Peki, taşın “semavi dinler” tarafından kutsal sayılmasını bir taşlaşma vakası mı saymalıyız? Dinde bir taşlaşma varsa bu kara taştır; çünkü hiç değişmemektedir.

Devamı →

MÜZİK: Bir büyük ozan, Türkiye’nin aydınlığının bas bariton sesi Ruhi Su… Kalkıp göç eyleyeli yıllar yıllar oldu ama sevenleri hiç azalmadı, aksine çoğaldıkça çoğaldı. (Yazan:Serdar Nâzım Yüce)

Devamı →

Nice sanatçı, aydın ve gazetecinin seyirci karşısına çıktığı son sahne olmuştu Muhsin Ertuğrul; ancak böyle bir izdiham uzun zamandır yaşanmamıştı. (Yazan: Sebla Kutsal)

Devamı →

SAHNE - SÖYLEŞİ: Önce hakkında başlatılan soruşturmalarla, ardından da Şehir Tiyatroları'ndan ihracıyla gündeme gelen Ragıp Yavuz'la hem 12 Eylül'de, hem de 15 Temmuz sonrasında yaşadıklarını konuştuk.

Devamı →

Kimini şarkılarıyla, kimini filmleriyle, oyunlarıyla, kitaplarıyla sevdik de, ihanet ettiler halklarına; aydınlığa, ilericiliğe, özgürlüğe. Tarık Akan’ın terazisi hiç bozulmadı. (Yazan: Enver Aysever)

Devamı →

Yetmez Ama Hayır!

11 Eylül 2016

HABER - ANALİZ: Böyle ilginç gözaltı nedenleriyle karşılaşınca, hele de gözaltına alınan Ahmet Altan olunca insanın aklına ister istemez Taraf gazetesi ve onun 5N1K dâhil olmak üzere gazetecilik ve etikle bağdaşmayan haberleri geliyor.

Devamı →

EDEBİYAT - KİTAP: Mısır’a nereden bakmalı? Medyanın göstermek istediği yerden mi, kalemi eline geçirenin kendini sosyolog ya da siyasetçi sandığı yazılardan mı? Mahfuz’un sızlayan kelimelerinden mi? (Yazan: Esra Karaduman Okay)

Devamı →

KENT KÜLTÜRÜ – İstanbul’da kentsel dönüşüm adı altında yapılan ‘daha da çirkinleşme operasyonu’ na karşı fantastik yaklaşımlar edinmenizi sağlayacak üç kent projesinden bahsetmek istiyoruz

Devamı →

EDEBİYAT - Melih Cevdet Edebiyat Ödülü için yola koyulduğumuzda, amaç büyük düşünürün çok yönlü kimliğini yansıtmaktı.

Devamı →

MÜZİK - ŞİİR: 2 Ocak 1935’de yürürlüğe giren Soyadı Kanunu’yla Tevfik Kolaylı olarak T.C. nüfus kütüğünde yerini buldu. Ney’inden çıkardığı gönül okşayıcı, mest edici, ‘HİÇ’in varlığını hissettiren seslerden dolayı, Neyzen ön adıyla onurlandırıldı.

Devamı →

EDEBİYAT - ALINTI: “Gökova’da laciverdin mora karıştığı çivit mavisini, Homeros’un menekşe ya da şarap rengi dediği denizi göreceksin...” (Mavi Yolculuk -Azra Erhat)

Devamı →

KİTAP: Alınan beklenmedik haberle Patriklik Fotoğrafçısı ve gazeteci Dimitrios Kalumenos fotoğraf makinesini kaptığı gibi sokağa fırlar. ...

Devamı →

SİNEMA - Amerikan macera türü sinema filmleri tanrının gözünden “görmemizi” olanaklı kılar. Peki, görürüz de bunun insandaki karşılığı ne olur... (Yazar: Aytuna Tosunoğlu

Devamı →

Rıfat Ilgaz… Koca bir çınar. Çileli geçen yıllarından geriye kalan 70’e yakın eser… Hep üç duvar bir kapı arasında, ya hastanede ya hapishanede… Evinden ve ailesinden uzak… Yalnız… (Yazar: Reyhan Karaarslan)

Devamı →

Ve bir düğünde patladı bomba. Kana bulandı çocuk sevinçleri, kadın sevinçleri, insan sevinçleri. Kim olduğuna, neye inandığına bakmadan ayrımsız öldürdüler bir sokakta toplanmış insanları...

Devamı →

Bir idamın kara safrası

19 Ağustos 2016

EDEBİYAT - KİTAP: Son aylarda Fransa’daki kitapçıların ‘en çok satanlar’ listesinde yer alan bir biyografi; kadının başka bir kadına, yazarın idam mahkûmuna tanıklığı. (Yazar: Sebla Kutsal)

Devamı →

Hazır, kalabalıklar “isteriz de isteriz” diye bağırmakta iken, sultan da “siz isterseniz olur” diyerek olumlarken yazarınıza bu durum karşısında yapabileceği tek şey olan yazmak ve bir tür bellek tazelemek kaldı. (Yazar: Aytuna TOSUNOĞLU)

Devamı →

Şairler Parkı - II

07 Ağustos 2016

EDEBİYAT - ŞİİR: Üç beş adım atalım, “Yalnızlık paylaşılmaz/ paylaşılsa yalnızlık olmaz.”dizelerinin şairi, sizi şöyle süzer ve “Meğhaba, neğden düştünüz buğaya?” ‘R’lere basamayan peltek diliyle karşılar (Yazan: Feridun Benden)

Devamı →

Neden Hep Fransa?

15 Temmuz 2016

HABER - ANALİZ: IŞİD tarafından düzenlenen Charlie Hebdo saldırısı, Bataclan konser salonu başta olmak üzere birden çok yerinde gerçekleştirilen saldırılar ve Nice’de yaşanan vahşet, "Avrupa ülkeleri arasında neden hep Fransa?" diye sordurtuyor.

Devamı →

Hâlâ titr’lerin, isim merkezli ve merkezdeki sanatçıların dışında, bu ülkede kadın olmaklığa dair özgün ve iddialı çalışmalar yapan (sayıları hayli azdır) kadın sanatçılarla kimsenin derinlikli bağı yok.

Devamı →

SÖYLEŞİ - MÜZİK: Zaman içinde özel bir bağ kurduğumuz, sahnede kaç kez izlemiş olursak olalım konserini kaçırmak istemediğimiz sanatçılar vardır ya hani, Hindi Zahra da onlardan biri…

Devamı →

EDEBİYAT - DOSYA: Alice’in tavşan deliğine atlayarak, gerçeküstü karakterler ve olaylarla dolu harikalar diyarına düşmesinin ardından 150 yıldan fazla zaman geçti...

Devamı →

Kelepçeli Kadınlar

27 Haziran 2016

EDEBİYAT: “Kelepçe” romanının ilk tohumu Tan’ın “Çikolata Kaplı Hüzünler” adlı kitabındaki baş kahraman olan Yeter’in cezaevine düşüşünün hikayesiyle atılmış aslında. Onun hikayesi diğer kadınlarınkini de beraberinde getirmiş.

Devamı →

SÖYLEŞİ - MÜZİK: Ensemble Olivinn’in bu sıra dışı dörtlüsü geçtiğimiz akşamlarda Sakıp Sabancı Müzesi’nin yasemin kokan bahçesinde olağanüstü bir konser verdi. topluluğun kurucuları Sinem Altan ve Begüm Tüzemen ile konser öncesinde söyleştik.

Devamı →

Serzanya...

24 Haziran 2016

ÖYKÜ - ONUR BEHRAMOĞLU'NUN SEÇTİKLERİ: Sene 1942.. Güz başı, Ekim.. Sislerin dağlara hüküm sürdüğü bir öğle yarısında. Aydınlıklara atlar sürüleli yıllar olmuş, umuda zorba koşanlar sessizce ölmüş, geçmiş, gitmiş.. (Yazan:Yâren Nacaroğlu)

Devamı →

DOSYA - ALINTI: Eski İstanbul Deniz Hamamları ve Plajlarının Öyküleri...

Devamı →

Şairler Parkı

17 Haziran 2016

Burası Beşiktaş, ‘Diren Çarşı’ diye de bilirsiniz; geçmişi mitolojinin derinliklerine dek uzanır. (Yazan: Feridun Benden)

Devamı →

EDEBİYAT: Nilgün Marmara üzerine düşünüp, onun yazdıklarını okuyup yolumun bir başka yazar ve şaire, Sylvia Plath’e çıkmaması ise mümkün değildi. (Yazan: Reyhan Karaarslan)

Devamı →

Eyüp Karakolunun işçiler tarafından basılıp nezarethanedeki yoldaşlarını söküp almaları kalmış bende yalnız. Çok küçüktük daha. 50’sinde anladık ki 15-16 Haziran bizim çocukluğumuzun Gezi direnişidir.

Devamı →

SÖYLEŞİ: Geçtiğimiz günlerde Emrah Cilasun’un “Fırtınalı Yıllarda İbrahim Kaypakkaya” isimli kitabı yayımlandı. Tekin Yayınevi, İbrahim Kaypakkaya’nın 43.ölüm yıldönümü nedeniyle yeniden bastı kitabı.

Devamı →

TİYATRO - SÖYLEŞİ: “Yaşamaya Dair” oyununda canlandırdığı Piraye karakteri, kusursuz sesi ve etkili anlatımıyla bizleri kendine hayran bırakan Tülay Günal ile söyleştik.

Devamı →

SÖYLEŞİ - EDEBİYAT: BirGün’deki köşe yazıları zevkle okunan ve takip edilen Ali Murat İrat’ın geçtiğimiz aylarda “Yalnızlığa Övgü” isimli kitabı çıktı. Kitabın bir de alt başlığı var: Bililtizami Burukluklar Külliyatı…

Devamı →

Mahalia Jackson kürsüdeki Doktor Martin Luther King Jr.'a "Onlara düşümüzden bahset, Martin!" diye haykırırken, kalabalığın arasında Mary, kızının iki yandan örülü saçını okşuyordu. (Yazan: Onur Bayrakçeken)

Devamı →

Mete Atatüre ve ekibinin ölçtüğü, meczuplarca hissedilegelen ve bilimsel olarak da öngörülen fakat kanıtlanmamış kuantum gürültüsü de; uzaysal ve uzamsal senfoniler için yeni şanslar sunuyor. (Yazan:Aslıhan Kazancı)

Devamı →

MÜZİK: ‘Blowing in the wind’ hâlâ zor sorular sormaya devam ediyor..

Devamı →

Sultanahmet Mitingleri…

23 Mayıs 2016

AYKIRI AKADEMİ - Yunanlıların işgaliyle yurtta büyük bir infial yaşanır. İşgalcilere karşı halk ayaklanmıştır. Baskılara rağmen 23 Mayıs 1919 Cuma günü Sultanahmet Meydanı’nda miting düzenlenir.

Devamı →

SÖYLEŞİ: Hüseyin Aygün, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret suçundan 1 yıl 2 ay hapis cezası aldı. Yakın zamanda Mahsur isimli kitabı yayımlanan Aygün’le memleketin durumu, kitabı ve Aydınlanma Hareketi üzerine konuştuk.

Devamı →

AYKIRI AKADEMİ - HABER: Mısırlı yazar Ahmed Naji, “Hayat İçin Kullanma Kılavuzu” adlı romanında geçen ifadeler yüzünden “terbiyeye aykırı hareket” ettiği gerekçesiyle hapse atıldı.

Devamı →

TİYATRO - ELEŞTİRİ: Wilson’ın Üç Kuruşluk Operası, Brecht’i güncel bir dille seyirciye mi taşıyor, yoksa Wilson Brecht’i kendi tiyatrosu için bir aracı mı kılıyor, üzerinde durulması gereken bir soru.

Devamı →

SÖYLEŞİ - EDEBİYAT:Enver Aysever’in yeni kitabı ‘Aykırı Sorular’ okurlarıyla buluştu. Daha önce yaptığı televizyon programıyla da aynı ismi taşıyan kitap içerik olarak ekrandaki görüntüsünden derin farklılıklara sahip. (BirGün Gazetesi - Burak Abatay

Devamı →

SÖYLEŞİ - EDEBİYAT: Hem tiyatro hem televizyon çalışmaları, hem de farklı türlerde kaleme aldığı kitaplarıyla başarılı bir çizgide ilerleyen Enver Aysever’in yeni kitabı “Aykırı Sorular” bir deneme kitabı. (Vatan Kitap - Merve Akıncı Almaz)

Devamı →

AYKIRI AKADEMİ - SÖYLEŞİ: Enver Aysever, televizyon programıyla aynı adlı bir kitap yazdı: Aykırı Sorular. Aysever ile ‘özgürleştiren’ sorularını konuştuk.

Devamı →

HABER: Nil deltasında bulunan ve bin yıldan uzun bir süre önce sular altına kalan antik Mısır’a ait pek çok tarihi eser gün yüzüne çıkarıldı.

Devamı →

Yücel Erten'le Söyleşi

12 Mayıs 2016

EDEBİYAT & TİYATRO - SÖYLEŞİ: Tiyatromuzun yenilikçi ve özgün yönetmeni Yücel Erten ile Brecht üzerine çok boyutlu bir söyleşiyi gerçekleştirdik.

Devamı →

EDEBİYAT: Yaşamın hudutlarını bize usulca gösteren ve içimizdeki boşlukları eşsiz bir üslupla dolduran hakiki, saf şiirdir onun sözleri. Romancılığında da bu musiki tat, felsefe ve haylazlık hissedilir aslında. (Yazan: Gülşah Elikbank)

Devamı →

SÖYLEŞİ: Orhan Bursalı'yla “Herkese Bilim ve Teknoloji” portalını ve dergisini, Cumhuriyet Gazetesi’nde olup bitenleri, bilim ve aydınlanmanın akademik boyutunu, dergi yayıncılığını konuştuk.

Devamı →

Denizleri Anıyoruz...

09 Mayıs 2016

Bir insanın değerleri uğruna, hele de genç yaşta, yaşamından vazgeçecek kadar gözü pek olması, hem felsefi bağlamda, hem de siyasal alanda üzerinde durmaya, tartışılmaya değer.

Devamı →

AYKIRI AKADEMİ - HABER: Demokratik Almanya Cumhuriyeti eski Eğitim Bakanı; DAC’ın Devlet başkanı ve Sosyalist Birlik Partisi (SED)’nin Genel Sekreteri Erich Honecker’in eşi Margot Honecker 89 yaşında hayatını kaybetti.

Devamı →

SÖYLEŞİ: Kompozitör, piyanist ve öğretim görevlisi kimliklerinin yanı sıra zamana karşı yarışan, sürekli üreten, titiz ve kafa bir kadın Çiğdem Erken… Eğlenceli bir defa, anlatırken kocaman kahkahalar atarak enerjisini size de geçiriyor.

Devamı →

HABER - RESİM: Frida Kahlo ve eşi Diego Rivera’nın 50 yıldan uzun süredir kilit altında tutulan fotoğraf ve belgeleri, Rivera’nın bir dönem Kahlo ile yaşadığı stüdyo evde (San Angel Studio) sergilenmeye başlandı.

Devamı →

Ölümün üzerinden 150 yıl geçti. Yendi, yenildi, düştü, kalktı. Ama hâlâ insanlığın düşünsel serüveninin en ışıltılı durağı.

Devamı →

O sözlerin her biri yüreğinden damıtılmış, zekanın imbiğinden geçmiş; Türkçenin en güzel sesi bulunarak yan yana getirilmiştir. Hiçbir Nazım Hikmet dizesi reklam ajanslarında çalışan söz cambazlarının oyuncağı değildir.

Devamı →

Alberto Diaz Korda Che’nin artık marka haline dönen 'Guerrillero Heroico' adlı fotoğrafını 5 Mart 1960 yılında devrim karşıtı bir terörist saldırı sonucu ölen 136 Kübalı'nın cenazesi esnasında çekmişti.

Devamı →

Devrim için dans

02 Mayıs 2016

HABER - FOTOĞRAF: Emma Goldman’ın deyişiyle “dans edemediğim devrim devrim değildir” diyor; sizi Omar Robles’in olağanüstü kareleriyle baş başa bırakıyoruz.

Devamı →

EDEBİYAT - ŞİİR: Mısra benim haysiyetimdir, diyen şairleri düşünüyorum; elimdeki kitabın sayfaları arasında kendimi kaybederken. (Yazan: Gülşah Elikbank)

Devamı →

İnsanlığın tek evrensel bayramıdır 1 Mayıs. Öte yandan bir sınıf savaşıdır; işçiler kutlamak için, iyi saatlerde olsunlar engellemek için daima teyakkuzdadır. Umut vericidir işçiler için, korkutucudur varsıllar için.

Devamı →

İşçi sınıfının tarihsel mücadelesini, 1 Mayıs’ın Bakırköy’de kutlanacak olmasını, sendikaların bugünkü durumunu, Gezi sürecinin sınıf kavramına etkisini sorduk. Gazeteci Barış İnce cevapladı.

Devamı →

İşçi sınıfının tarihsel mücadelesini, 1 Mayıs’ın Bakırköy’de kutlanacak olmasını, sendikaların bugünkü durumunu, Gezi sürecinin sınıf kavramına etkisini sorduk. Aydemir Güler cevapladı.

Devamı →

GÖRÜŞ-3: İşçi sınıfının tarihsel mücadelesini, 1 Mayıs’ın Bakırköy’de kutlanacak olmasını, sendikaların bugünkü durumunu, Gezi sürecinin sınıf kavramına etkisini sorduk. Mustafa Yalçıner cevapladı.

Devamı →

Çok basit aslında; devlet yönetiminde herhangi bir referans alınmayacak ve devlet dinler arasında taraf tutmayacak. Demek ki “din adamları” dışında kalan halk laik olacak.

Devamı →

Suriye Ordusu, Rusya desteği ile Palmira'yı geçtiğimiz ay tekrar kontrolü altına aldı. Antik kentte yapılan incelemelerde IŞİD tarafından öldürülmüş 40 kişinin toplu mezarına ulaşıldı.

Devamı →

Nikos A. Salingaros ’un Fraktal Kentin Bağlantısını Kurmak (doxa, sayı 10, Haziran 2011) adlı muhteşem yazısından menevişlenerek yazımın başlığı kendiliğinden ‘Fraktal Dünyanın Bağlantısını Kurmak’ oldu.

Devamı →

HABER: Nâzım Hikmet Kültür Merkezi özgür çocuklar için, düşlerin gerçeğe dönüşmesi ve yaratıcı insanlar için 23 Nisan’ı olması gerektiği gibi şenlikle kutluyor.

Devamı →

SÖYLEŞİ - SİNEMA: Ülkemizin son 15 yılına damga vurmuş bir sorunu, siyasal islamı konu alan “Yolculuk”filmi, yarın gösterime giriyor. Filmin yönetmeni Mustafa Kenan Aybastı ve oyuncusu Cezmi Baskın ile söyleştik.

Devamı →

EDEBİYAT: Türk edebiyatının en önemli ve en özgün kalemlerinden olan Sevim Burak’ın oğluna yazdığı mektuplarda onu ölüme götüren yalnızlığını, mutsuzluğunu, korkularını, kalemini yok sayanlara karşı verdiği mücadeleyi okudum.

Devamı →

SÖYLEŞİ - EDEBİYAT: Şarkıları kadar küçük hikâyeleri ve iç döküşleriyle de ruhumuzu sarıp sarmalayan, bizi yüreğinin içinden taşan kelimeleriyle kucaklayan Jehan Barbur,bu kez çok özel bir kitapla bizi baba - evlat öykülerinin tam kalbine çağırıyor.

Devamı →

EDEBİYAT: Bu şiir-mektup, İzmir Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde 23.03.2016 tarihinde düzenlenen etkinlik dahilinde, Neslihan Yalman tarafından Nilgün Marmara için yazılmıştır.

Devamı →

SÖYLEŞİ - TİYATRO: Ülkenin ve tiyatronun meselelerine içtenlikle kafa yoran iki güzel adam, Alican Yücesoy ve Doğacan Taşpınar ile Söyleşi...

Devamı →

EDEBİYAT - KİTAP: “Boşbeleş Çalış-ma! “Çalışma, Toplum, Politika, Savaş” üzerine “Restoran Köleleri”nin yazdığı kolektif bir kitap.

Devamı →

Goethe, kendisine, edebiyat tarihinde yeni sayfa açtıracak bir kadına aşık olur. Bu aşk onu çok mutsuz edecek, hırpalayacak ve nihayetinde ona Genç Werther'in Acıları'nı yazdıracak olan karşılıksız bir aşktır. (Yazan: Esra Karaduman Okay)

Devamı →

Kendisi de bir ‘Karadenizli’ olan Orhan Gökdemir Artvin Cerattepe'de yaşanan gelişmeleri ve Karadeniz’in geleceğini değerlendiriyor...

Devamı →

Elimde, o yumuşacık gülümsemesi ile boşluğa bakan Tezer Özlü’nün, Leyla Erbil’e yazdığı mektuplarının olduğu kitap… (Yazan: Reyhan Karaarslan)

Devamı →

SÖYLEŞİ - MÜZİK: Dolunay Obruk, profesyonel grafik tasarımcı, söz yazarı, besteci ve caz yorumcusu. 6.Kadıköy Caz Günleri kapsamında vereceği konser öncesi kendisiyle caz üzerine söyleştik.

Devamı →

SÖYLEŞİ - MÜZİK: Sanatçı 6.Kadıköy Caz Günleri’nde “Şirin Soysal Kurt Weill Söylüyor” sloganıyla konser verecek. Konser öncesinde Şirin Soysal ile aykiriakademi.com için söyleştik.

Devamı →

EDEBİYAT - HABER: Deneme, tiyatro, roman ve şiir dallarında özgün ürünlerin yaratıcısı Melih Cevdet Anday artık bu türlerde verilecek ödüllerle de anılacak. Her yıl ayrı dalda verilecek ödül, 2016 yılında ‘deneme’ türüyle başlayacak.

Devamı →

EDEBİYAT - ALINTI: Bir yazarın kendini nasıl hissettiği, dilinin özgür olmasıyla kavranabilir. İki anlamda; hem sözünü baskılardan uzak söyleyebileceği bir ortama gereksinimi vardır, hem de dilini kullanacağı bir dünyaya! (Yazan: Enver Aysever)

Devamı →

SÖYLEŞİ - SAHNE Bambaşka kültürlere sahip insanların bir arada barış içinde yaşadığı eski İstanbul’un kozmopolit dokusunun yansıtıldığı müzikali Nükhet Duru, Cezmi Baskın ve Caner Cindoruk ile Aykırı Akademi için konuştuk.

Devamı →

EDEBİYAT - KİTAP: Bir edebiyat eseri. Öykü ya da roman; kısa ve derin bir anlatı. Günümüzde daha bir yaygınlaşan ‘novella’ örneği bir çeşit. Sâdık Hidâyet, “Kör Baykuş”ta tekniği mesele bile yapmamış. (Yazan: Barış Özdemir)

Devamı →

SÖYLEŞİ - EDEBİYAT: Bibliyofil kimdir? Her kitap seven bibliyofil olabilir mi? Bibliyofil olmak için hangi kitapları almak gerekir? Kendisi de bir bibliyofil olan Selçuk Altun’dan bibliyofillik üzerine notlar...

Devamı →

Dostlarla buluşmanın ışıltısında pat diye Enver Aysever'in Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde henüz başlayan “Tavan Arası Sohbetleri” ne kaçabiliyorsunuz örneğin bir akşam... (SOL Haber - Şule Süzük Toker)

Devamı →

1983 yılının Mayıs ayı. Okuldan Piyerloti eteklerindeki Eyüp Mezarlığı ile neredeyse bitişik fakirhaneme dönüyorum. Hava sıcak. Otobüs biletinden yapılacak günlük tasarruf için yürünecek yol epey uzun.

Devamı →

SÖYLEŞİ - EDEBİYAT: Günlerden bir gün Doğu Yücel'in, "hayal et" demesiyle başladı her şey benim için...Yeni çıkanlar rafında dikkatimi çeken bir ilk kitapla... (Sevinç Erbulak)

Devamı →

a change is gonna come

03 Şubat 2016

bu okuyacağınız yalnızca bir şarkının öyküsüdür, siz yine de unutmayın: şarkılar daha gerçektir şarkıcısından da dinleyicisinden de... (Yazan: Onur Bayrakçeken)

Devamı →

Yüzeysel Olanın Sanatı

03 Şubat 2016

Donald Kuspit ‘‘Sanatın Sonu’’ adlı kitabında yüksek sanatı mutlu azınlığa hitap eden, ama mutsuz çoğunluğa seslenemeyen bir şey olarak tanımlamıştır.

Devamı →

28 Şubat 2016'da Enver Aysever'le Aykırı Kumpanya Zürih'te sahnelenecek.

Devamı →

SÖYLEŞİ - Gökçer Tahincioğlu'nun kitabının çıkacağını duyar duymaz röportaj için harekete geçtim. Devlet Dersi adlı kitabın konusu, çocukların devlet eliyle uğradığı hukuksuzluklar...

Devamı →

DOSYA - J.D.SALINGER Holden Caulfield, Salinger'in kalemiyle edebiyat dünyasına doğduğunda, kendi yaşıtları arasında bir “el kitabı”na, onu bir yere koyamayan yetişkinler dünyası içinde ise gençlerin ondan korunması gereken bir esere dönüşecektir.

Devamı →

SÖYLEŞİ: Hayatımıza giren insanlar gibi hayatımıza giren kitaplar da tesadüf değil. İşte Bedia Ceylan Güzelce’nin ikinci romanı Göğün Bütün Çeyrekleri, bu acı çağının ortasında şifa arayanlar için tılsımlı bir roman...

Devamı →

SÖYLEŞİ - İhtiyaç Molası’nın “Kapılar”ı tekrar açması vesilesiyle grup üyeleri Taner Sarf(gitar, vokal), Tolga Çebi(keman, keyboard, vokal), Sinan Gürsoy(bas, vokal) ve Murat Güllü (davul, vokal) ile konuştuk.

Devamı →

EDEBİYAT - SÖYLEŞİ: "Canım Berrak'ım ne güzel bir şey seni tanımak, seninle aynı gezegende olmak, dostun olmak ve sana sorulacak sorular bulmak..."

Devamı →

EDEBİYAT - KİTAP Mısır kökenli İngiliz araştırmacı Ahmed Osman Mısır’ın meşhur “Kâfir Kralı” Akhenaton’un Musa Peygamber olduğunu ileri sürüyor.

Devamı →

Güneş, yürüyen adamın yüzünde sızının izdüşümünü elleriyle yokluyor. O anda yıllanmış acılar kaldırıp başını güneşe bakıyor…

Devamı →

EDEBİYAT - ALINTI: Ne geç kalınır, ne de erken varılır Oğuz Atay’a. Her döneme söylediği bir söz vardır. (Enver Aysever)

Devamı →

Gülşah Elikbank, genç kuşağın önemli yazarlarından biri. Onu çağdaşlarından ayıran farklı tarzlarda nitelikli eserler vermesi, türler arası geçişi tehlikeli bulanlara inat; her romanında farklı bir tarz, konu denemesi. (Söyleşi - Elif Hopyar)

Devamı →

EDEBİYAT - ALINTI : Tan Gazetesi’nin basılması Türkiye’nin en önemli siyasal olaylarından biridir. Basını güç kullanarak susturma girişimlerinin Cumhuriyet tarihindeki ilk örneğidir. (Sabiha - Zekeriya Sertel/ANI)

Devamı →

"Çimenler Büyürken Mavi"

03 Aralık 2015

Onur Behramoğlu ile yeni çıkan kitabı "Zaten Herkes Bir Denizdir Doğuştan" yola çıkarak şiir ve direniş üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşi - Handan Uğuz

Devamı →

Sevgi Soysal içimize yaşam sevinci veren bir hınzırlığın yazarı aslında. Kızı Funda’nın “‘Tante Rosa’yı okumadan Sevgi Soysal anlaşılmaz” demesi bundan. (Yazan: Enver Aysever)

Devamı →

DOSYA-EDEBİYAT: SEVGİ SOYSAL HAZIRLAYAN: Esra Karaduman Okay

Devamı →

Dostlarının Şairi...

15 Kasım 2015

Karşılaştık Galata Köprüsü’nün altındaki yoksul bir kahvehanede. Tarih 4 Haziran 1985. Akşamüstü Güneşi uğurlamaya gelmişlerden yer kalmamış kahvehanede, yersizlikten ilişti masamıza. “Ben şair Halim Şefik Güzelson” dedi. Yazan: Orhan Gökdemir

Devamı →

Bazı yazarlarla aynı yüzyılda yaşayamadığım için hayıflanırken "bağzı" yazarların varlığı kalbimi kuvvetlendiriyor, direncimi arttırıyor ve sadece bu dünyada olduklarını düşünmek bile beni mutlu ediyor. Söyleşi: Sevinç Erbulak & Mahir Ünsal Eriş

Devamı →

Ev sahipliğini Komünist Parti’nin yaptığı 17.Uluslararası Komünist ve İşçi Partileri Toplantısı seçimin arifesinde İstanbul’da toplandı. Söyleşi - Selnur Aysever

Devamı →

Üç fotoğraf var aklımdan çıkmayan. Aslında artık fotoğraf da olmayan. Fotoğrafı çekenin fotoğraftan artık tamamen kaybolduğu ve öneminin kalmadığı, ışığın tamamen mânâya dönüştüğü. Yazan: Aslıhan Kazancı

Devamı →

Türkiye, doğrudur, “yeni” Türkiye’dir, ancak burada “yeni” sözcüğü sizi yanıltmamalı. Türkiye, ilerlemeci, ileri bir çerçeveye girmemiş, aksine eskisinden daha köhne ve geri bir yapıya sokulmuştur.

Devamı →

30 Mayıs 1924, yer: Mantes, Fransa. Biri gençliğinin son zamanlarına yaklaşan, öbürü orta yaşları henüz aşmış şık giyimli iki adam karşılıklı oturmuşlar; ortalarında bir masa masanın üstünde bir satranç tahtası var. Yazan: Onur Bayrakçeken

Devamı →

Biyografisine göre, 1998–2002 yıllarında, Silahlı Kuvvetler Akademisi ve Harp Akademilerinde misafir öğretim üyesi olarak ders verdi. Yani, 28 Şubat döneminde orduya oldukça yakındı…

Devamı →

Türkiye’yi ‘yarım insanların’ tıka basa doluştuğu bir ülke olarak görüyorum. Aile içi ilişkilerimizden eğitimlerimize, yapmak istediklerimizden içimizdekilere değin her şey yarım yamalak ve yamalı yaşanıyor. Yazan: Neslihan Yalman

Devamı →

Söyleşi - Aykırı Akademi

Devamı →

Kıyıda bir çocuk, binlercesi derme çatma kayıklarda deryada. Binlercesi yollarda, sınır kapılarında… Az sonra içlerinden biri daha cansız kıyıya ulaşacak, sonra biri daha, biri daha… Yazan: Orhan Gökdemir

Devamı →

Daha Suruç’taki çocukların yere dökülen kanı kurumadan geldi Ankara. Sadece üç yılda yaşananlar morg soğukluğunda, mezar kıvamında bir ülke bıraktı arkasında. Yazan: Orhan Gökdemir

Devamı →

"Anarşik Kızlar"

08 Ekim 2015

EDEBİYAT - KİTAP: Her şey gazeteci, yazar Aysel Sağır’ın künyesinde “Sağmalcılar 72” yazan siyah beyaz fotoğrafın peşine düşmesiyle başlıyor.

Devamı →

EDEBİYAT - ALINTI: "Beauvoir ve Sartre 26 Haziran 1970’te Paris’in geniş bulvarlarında La Cause du peuple ‘ü (Halkın Davası) satarken tutuklanmayı başarırlar ve buna çok memnun olurlar."

Devamı →

"Yeşil" Sanat

08 Ekim 2015

18.yy Romantik Dönem ressamlarından günümüzün çağdaş sanatçılarına kadar uzanan süreçte, sanatçıların yapıtlarında, üzerinde yaşadığımız gezegene karşı duydukları yoğun hayranlığı ve saygıyı görebiliriz.

Devamı →

Yetmez ama yeter!

25 Eylül 2015

Suçun bizzat bireylerde olduğu fakat kolayca nam-ı diğer Matrix'e de atılabileceği bu bağlamda birde nefes almaya ve varoluşunu içtenlikle yaşamaya çalışan deliler var. Kelebek deliler…

Devamı →

“Sisli Tepe”nin ‘derin hikâyesi’, 1915’te birbirine vurdurulan iki halkın, belki de kendilerinin bile farkında olmadan kurdukları yoldaşlıklarının hikâyesi aslında. Onur Bayrakçeken

Devamı →

Sylvia Plath’ın şairliğinin intiharı bağlamında analizi - Nilgün Marmara’nın İngilizce kaleme aldığı lisans tezinden alıntı

Devamı →

Aysever'in Direnişi

15 Haziran 2015

Enver Aysever, “Kişisel Direniş Kitabı”nda hayatın ve düzenin hoyratlığına, zorlamalarına karşı edebiyatla, sanatla oluşturduğu kendi direniş noktalarını işaretliyor. Millyet Sanat/Milliyet Kitap

Devamı →

"Ama sen intiharın izini seçmişssin. Hele alt başlık (Pavese üzerine çeşitlemeler) kendi kendine bir haksızlık. Belki başlangıçta bu izi sürmek istedin. Ama sonra ,sürdüğün iz , bir de baktın ki(yazıp bitirdiğinde baktın mı?)kendi izin."

Devamı →

İkbal kahvesinde oturuyoruz; dostsuz, örgütsüz, parasızız. Yani, yığınla insan içinde yapayalnızız. İçeride kesif bir sigara dumanı, dışarıda sinsi bir güz yağmuru. Orhan Gökdemir

Devamı →

Nâzım Türkiyeli bir kuştur ve bi bakmışsınız Ankara’da bağımsızlık savaşı veriyor, bi bakmışsınız faşizme karşı Yunan dağlarında, bi bakmışsınız Fidel ve Ernesto’yla Havana’ya giriyor… Onur Bayrakçeken

Devamı →

Kız çocuklarının bisiklete binmesinin yasak olduğu bir ülkede kaykay yapmaya cüret(!) eden bu kızlar 5 ile 25 arasında.

Devamı →

The Phantom of the Opera’nın Türkiye macerasını başrol oyuncuları Anthony Downing ve Emilie Lynn, sanat yönetmeni Arthur Masella ve müzik direktörü Guy Simpson ile Aykırı Akademi için konuştuk. Işıl Gerek - Söyleşi

Devamı →

Gılgamış destanı bütün kahramanlık öykülerinde tekrarlanan üç temayı ilk kez yazıya dökmüştür. Tufan ve aşırılık gösteren bir neslin tanrılarca cezalandırılması, kahramanın cehenneme inişi, gelecekten haber veren rüyalar. Bülent Efe

Devamı →

Seken bir kurşunum babamın sıktığı ne yapayım buradayım. Uluer Aydoğdu

Devamı →

Türkiye’de dindarlığın tamamen belli ibadetlerin ne ölçüde yapılıp yapılmadığı ile ilgili olması, büyük bir kültürel yıkımı beraberinde getirmiştir. Orhan Gökdemir

Devamı →

Dünya vatandaşlığı, evrimsel bir yaratık olmaklık, toplumsal varlık durumları, cinsiyet, etnik kimlik, din, dil, aile, yapı vd… Hangisini nerede, ne için kullandığımız belli değil. Neslihan Yalman

Devamı →

Askerlerin ateş açma tehdidi faydasızdır. Bütün tutuklular Victor Jara'ya katılır, onun sesine ses olurlar. Fakat faşizmin şarkıya, şiire, türküye tahammülü yoktur. Onur Bayrakçeken

Devamı →

Bu yazı gerçeküstü bir yazıdır. Yazıdaki kişi ve kurumların gerçek(?) hayatla doğrudan ilgisi vardır ancak anlamlandırması güç ve bir o kadar da ilkel "şey"lerden ve onların yarattığı izdüşümlerden bahseder.

Devamı →

Kenan Evren, Turgut Özal, Recep Tayyip Erdoğan. Arada Mesut Yılmaz, Tansu Çiller gibi önemsiz duraklar var ama Türkiye’nin son 35 yılının belirleyici isimleri işte bunlar. Orhan Gökdemir

Devamı →

İnsani her türlü hissiyatın ve inceliğin eziklik / özgüven eksikliği olarak yorumlandığı; saldırganlık ve kabalığın güç göstergesi olarak görüldüğü tuhaf yayınlar, yabancılaşmış zamanlar... Aybike Serttaş

Devamı →

Konser:Olten Filarmoni / İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi

Devamı →

Jules Verne'in Hindistan yolculuğunu bilir misiniz? Süveyş'ten başlar. Ana baba günü bir limandan biner gemiye Jules Verne. Herkes bir yerlere koşturmaktadır. Onur Bayrakçeken

Devamı →

Bir şey çıkmamış biletlerin kenarında bir şiir, şairi bilinmiyor. Ama mısralara sinmiş son pişmanlıklardan, kırık inceliklerden belli kimin yazdığı. Beşiktaş, Camgöz Sokağı'nda 22 numaralı ahşap evde oturur kendileri. Orhan Gökdemir

Devamı →

Bakırköy Belediye Tiyatroları dünya edebiyatının iz bırakan isimlerinin eserlerini tiyatro izleyicisiyle buluşturmaya devam ediyor. Işıl Gerek - Söyleşi

Devamı →

Nâzım Hikmet, 113’üncü doğum yıldönümünde Sarıyer Belediyesi ve Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen bir etkinlikle önceki akşam TİM Maslak Show Center’da anıldı.

Devamı →

Hayatın doğrusal olmayan geri bildirimlerle işleyen evrimsel ani sıçramalar sonucunda ortaya çıktığını söylemek mümkün. Uluer Aydoğdu

Devamı →

Bir distopyanın içinde yaşadığını düşünen insanın yaşamı gridir. Yemeği tatsız, havası pis, göğü bulutlu. Distopya kâbusu anlatır. Aybike Serttaş

Devamı →

Enver Aysever'den okurlarına sürpriz... Aysever'in Son Romanı "Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı" şarkı oldu.

Devamı →

11 yaşındaki Zlata Filipoviç’e ait satırları okuduğumda hemen hemen ben de o yaşlardaydım. “Zlata’nın Günlüğü”, bir çocuğun gözünden -olumsuzluklara rağmen- umutla yazılmış bir kitaptır. Neslihan Yalman

Devamı →

Senin Emekçin Olaydım

28 Kasım 2014

“Senin emekçin olaydım” demişti taa 1945’te çok sevdiğini ülkesine. Şiir emekçisi olmayı başardı ama beden emekçisi olmayı başaramadı. Orhan Gökdemir

Devamı →

Tutankhamun ideal muktedir değildi. 19 yaşında ölmesinin sebebi: bir hanedanlık bağlamında inanması daha tatmin edici olan at yarışı kazası ya da bir kumpas da değildi. Aslıhan Kazancı

Devamı →

Doğa sıçramayı pek sevmez, ancak daima başka seçeneklere, oluşlara açtır. Demek ki bir sistemin hep aynı kalmasını istemekte bir politika vardır. Seçenekleri azaltmak, kaçışları engellemek, ele avuca sığmazlığı denetlemek için. Uluer Aydoğdu

Devamı →

Aysever, ‘Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı’ adlı son romanında Yahudi bir genç kızla Müslüman bir erkeğin imkânsız ilişkisini anlatıyor. Şalom Gazetesi - Söyleşi

Devamı →

Yekta Kopan ile Söyleşi

10 Kasım 2014

Edebiyattan sinemaya, müzikten sahne sanatlarına ve plastik sanatlara uzanan hemen her alanda sahip olduğu derin bilgi birikimi ve kişisel deneyimleriyle bir kültür sanat gurusu Yekta Kopan. Söyleşi - Işıl Gerek

Devamı →

Aykırı Akademi'de sevgili Işıl ile yaptığım, beni ben olarak anlatabilen nadir röportajdan sonra içim öyle bir umut ve mutlulukla doldu ki, ben de bu güzel insanların bir parçası olmak istedim ve ne yapabilirim diye düşündüm. Sevinç Erbulak - Söyleşi

Devamı →

‘‘Ben’’in tutkusu, onun içinde yanan aşk, bir nesneyi arar. Ben ancak kendi dışına çıkarak özgürleşir’’ der ‘‘İç Deney’’ kitabında Bataille. Neslihan Yalman

Devamı →

Parkta dört kişi; Melih, Orhan, Oktay, bir de Şinasi. Paltolular da var aralarında, ceketliler de. Ama çoktan soyunmuş yaz giysilerinden arkadaki ağaçlar. Anlaşılan mevsim sonbahar. Orhan Gökdemir

Devamı →

Toplumlar, doğa, insanlar, anlam, değer ve kurallar, canlı cansız her şey istikrarlı ‘toplamlar’ olmayıp karışık, çalkantılı, fıkır fıkır kaynayan süreçlerdir. Uluer Aydoğdu

Devamı →

Kahverengi Pardesülü Adam, Bal Gözlü Kız, din-sınıf farkı ve imkansız aşk. Oysa aşk Romeo ve Juliyet’ten bu yana insanları dil, din, ırk farklarına rağmen bir araya getirmiyor muydu? Vatan Kitap - Söyleşi

Devamı →

Biraz Konuşmasak...

08 Ekim 2014

Kaan Koç’un şiiri, şiirli bir hayat içindir. Şiiri, hayata feda edeceklerden değil, dahil edeceklerdendir o. Manasını arayan bir hayatın şairi değil de, şiiri olmak çabasındadır hatta sanki. Onur Orhan

Devamı →

"Tabulara Paydos!"

01 Ekim 2014

Dünyaya bambaşka gözlerle bakan, yeni görme biçimleri sunan, sıradan hikâyeler üzerine yoğunlaşan ve yeni bir film tarzı yaratan sinemacı kuşağının sloganı… Bülent Efe

Devamı →

Enver Aysever Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı’da, Bal Gözlü Kız’la Kahverengi Pardösülü Adam’ın imkânsıza rağmen Cemal Süreya’ya sığınarak, “dört nala sevişmeleri”ni anlatıyor. Radikal Kitap - İpek Özbey

Devamı →

Geçtiğimiz Pazar günü, Genco Erkal’ın Ali Paşa Hanı’nda sahnelediği Yaşamaya Dair oyunu öncesinde, Eminönü’nün kalabalık sokaklarında buluştuk Sevinç Erbulak ile. Söyleşi - Işıl Gerek

Devamı →

Kara Kış

25 Eylül 2014

Yine Eylül’e vurduk işte; Yine bulutlar, yine yağmurlar, yine hazan mevsimi. Bak, sokaklar direnen çocukları çoktan unuttu. Orhan Gökdemir

Devamı →

Ayşe Arman - Enver Aysever Söyleşisi Hürriyet Cumartesi Eki

Devamı →

Şimdilerde eski gevşek toplamdan evrilen yapı Türkiye’deki malzemeyi ve dolayısıyla da kendini yeniden tarif edecek kadar belirgin ve baskın bir katman haline gelmiştir. Uluer Aydoğdu

Devamı →

Kimi anlar vardır ki; yığınla şey üst üste çaprazlanır, ayrışır ve sarmal biçimini alır. İçinden neyi seçeceğinizi ve hangi konuda yorum yapacağınızı bilemediğiniz bir enkazın altında kalırsınız. Neslihan Yalman

Devamı →

Şairin Son Yolculuğu

22 Ağustos 2014

Şimdi gemiler geçer uzaklardan. Varna önlerinden gelip geçen de vardır içlerinde kim bilir?... Belki şu Trabzon’a doğru gidenin güvertesindeki adam, rüzgâra karşı uyuya kalmış Turgut Uyar’dır. Orhan Gökdemir

Devamı →

Esintili bir yaz akşamında, İstanbul’da Harbiye Açıkhava Sahnesi’ni dolduran hayranlarını ‘Vuela’ ile selamladı Monica Molina. Söyleşi - Işıl Gerek

Devamı →

1 metre, ışığın boşlukta 1/299.792.458 saniyede aldığı yol olarak tanımlanmıştır. Parametreler; ışık, boşluk ve zaman. Işığı tanımlayan boşluk ve zaman mı? Boşluğu tanımlayan ışık ve zaman mı? Zamanı tanımlayan ışık ve boşluk mu?

Devamı →

İsyan vakti gelmişse isyansız şehirler bile tekin değildir. Belki sessiz sokaklarında illegal bir şair dolaşmaktadır ıslık çalarak. Islık çalmasına takılmayın siz, belki asi kelimeler devşirmektedir kapalı karanlık pencerelerden. Orhan Gökdemir

Devamı →

Günlerdir aklımda bir fotograf. Belki de daha çok bu fotografın düşündürdükleri. Fotografta üç kadın var. Türk edebiyatının üç büyük aklı, üç keskin kalemi, üç kıvrak zekâsı... Sırf yanyanalıkları bile insana çok şey anlatıyor. Zeynep Altıok Akatlı

Devamı →

Sait Faik’in 60. ölüm yıldönümünde Burgazada’da yapılan ödül töreninde sohbet etme şansını yakaladığım Mahir Ünsal Eriş ile Aykırı Akademi için söyleştik. Söyleşi - Işıl Gerek

Devamı →

Aykırı Kumpanya

14 Temmuz 2014

Aykırı Kumpanya 30 Temmuz - 7 Ağustos tarihleri arasında turneye çıkıyor.

Devamı →

Bir Şair Tutuşursa...

13 Temmuz 2014

Haziran Temmuz’a dönerken başladı yangın. Çıldırmış bir şehir toplandı ve ateşi körükledi, ülkesine yangın bir şairi yeniden yakmak için. Orhan Gökdemir

Devamı →

Frijot Capra’nın “gelecekteki tarihçiler tarafından çağımızın en etkili düşünürlerinden birisi olarak değerlendirilecek” dediği Gregory Bateson, “Dünya karmaşıklığı arttıkça daha bir güzelleşir” diyor. Uluer Aydoğdu

Devamı →

Gündemi takipteyseniz bir türlü, takipte değilseniz diğer. Böylesi üst üstelik durumlarında ben; dağılmamak için, maddeleyerek fikir bildirmeyi uygun buluyorum. Neslihan Yalman

Devamı →

Toprağın çocuğuydu; yere öylesine düşmüş, tutunup boy vermişti. Bir dağ çiçeği gibi düştüğü yerde büyüdü. Orhan Gökdemir

Devamı →

1993 Sivas katliamında yaşamını yitiren şair Metin Altıok adına konulan Metin Altıok Şiir Ödülü’nün yedincisinin töreni önceki akşam Beşiktaş Belediyesi Fulya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Haber - Cumhuriyet Gazetesi

Devamı →

Tardu Flordun ile Söyleşi

04 Haziran 2014

Doğum günü dolayısıyla arkadaşlarıyla program yapmış olmasına rağmen sohbetimize cömertçe zaman ayıran Tardu Flordun ile söyleşimizde gündeme ve tiyatroya dair samimi açıklamalar bulacaksınız. Söyleşi - Işıl Gerek

Devamı →

Hayat, hayatta kalmaktan daha çok “… bir olanaklar alanı, seçim yapmaya (…) bir davettir" Uluer Aydoğdu

Devamı →

Öğretmendi; atıldı, tutuklandı, hüküm giydi, mapushane eskitti. “Işıklarla oynamayın” demişti ki suçu sabitti. Orhan Gökdemir

Devamı →

Bakıyoruz... en iyi yaptığımız ‘şey’ sayarak. Bir alışkanlık mı bakmak? Dalmak, izlemek, seyretmek, odaklanmak... Bütün bu sözcükler, bakmanın karşılığı mı? Aydan Öksüz

Devamı →

Fazıl Hüsnü Dağlarca, Osmanlı Devleti’nin Balkan Savaşları’nı kaybettiği, 1. Dünya Savaşı’nın başladığı bir dönemde dünyaya gelmiştir. Bu durum bile, şairin varlığını belirleyen önemli bir imdir. Neslihan Yalman

Devamı →

Oturmuşuz sonsuzluğun kıyısına, ayaklarımızın ucunda başka bir sonsuzluk. Güneş parlamaya hazır, Shakespeare Sonelerini yazmakta, Rumi gördüğüne âşık olmakla meşgul... Orhan Gökdemir

Devamı →

Birçok kez, tekliği, biriciklik ve eşsizliği düşlemeye çalıştım. Bu herhangi bir şey olmayacak, bu ne dışarıda duran bir efendi/otorite, ne de gizli bir el olacaktı. Uluer Aydoğdu

Devamı →

Hemen olmasını istediklerin “hemen” olmuyorsa ve hatta yakın zamanda olacak gibi de görünmüyorsa, “hemen” harekete geçmekten başka bir kür ve “hemen” harekete geçmek kadar etkili başka bir şey yok sanırım.

Devamı →

En son Berkin Elvan’ın cenazesinde, basın açıklamasını dinlemek üzere gitmiştim DİSK binasına. Bu kez Arzu Çerkezoğlu ile görüşecek ve 1 Mayıs’ı konuşacaktık. Söyleşi - Selnur Aysever

Devamı →

Leyla Erbil kitabın başındaki “Benim Gözümle Tezer Özlü” bölümünde kaleme aldığı dört yazıyla anlatır ‘en parlak yazın dönemine girdiği anda yitirdiğimiz’ Özlü’yü...

Devamı →

Ruby Nell Bridges 6 yaşındaydı öfkeli kalabalığın çığlıkları altında, kendisini korumak üzere atanmış iri yarı dört polis şefinin arasında, sadece ‘Beyaz’ öğrencilerin okuduğu William Frantz Kamu İlkokulu merdivenlerine doğru yürürken.

Devamı →

Orhan Veli elindeki şişeye mahzun bir tebessümle baktı. Şişe bitmek üzere idi. Kadehlere birer tane daha koyduk. Şişe boşaldı. Sait Faik & Orhan Veli Söyleşisi

Devamı →

Bizler, Milet filozoflarının kuşaklar boyu süren arayış hikâyelerinin o aramaya devam eden çocuklarıyız. Onların evrene sordukları ilk sorularız ve hâlâ, tazeliğimizi koruyoruz. Neslihan Yalman

Devamı →

Mavi Hareketi, toplumcu gerçekçi ve İkinci Yeni'nin son kuşak temsilcilerinden Ahmet Oktay ile Göztepe'deki evinde söyleştik. Söyleşi - Aydan Öksüz

Devamı →

Mektepten kaçtı bir çocuk, birden işitilmez oldu ayak sesleri. Gölgesi bir sokağa saptı, deniz kenarına gidip fena çocuklarla konuştu. Kuş tuttu, duvarlara fena resimler yaptı. Anlaşılan fena çocuktu. Orhan Gökdemir

Devamı →

Raks Eden Kaos

20 Mart 2014

Nietzsche, çevremizde gördüğümüz her şeyin yapımında çalışan atom altı parçacıkları aşağı, yukarı ve tılsımlı kuarklar ve despotluk planlarına nanik yapan Çapulcular’la birlikte aynı kompartımandaydım, amma şamataydı ha! Uluer Aydoğdu

Devamı →

“Gene bir sis kaplamış ufuklarını, inatçı bir sis, git gide büyüyen bir ak karanlık..." Orhan Gökdemir

Devamı →

Hukuk ve adalet kavramları başta olmak üzere insanca ve özgürce yaşamaya dair inançlarımızı kaybetme noktasına geldiğimiz, havanın kurşun gibi ağır olduğu bu günlerde, sanatla şifa bulmaya çalışırken karşımıza çıkıyor Darrow. Söyleşi - Işıl Gerek

Devamı →

Yeni şiirden, yeni bir şiir dilinden yahut eskiyi sorgulaması, sarsması, hatta devirmesi bakımından devrimci bir sanattan bahsedeceksek, bunun sanat başlığı altından gidilerek yapılması yeterli olmuyor. Neslihan Yalman

Devamı →

Aysever; modern zaman meddahı gibi bir bir anlatıyor bildiğimiz gerçekleri. Ece Göktay'ın Haberi / Sol Gazetesi (25.2.2014)

Devamı →

Hayatı Can Yücel’ce yaşamak hem güçtür, hem de biraz cesaret işidir. Bir ayağı intihardadır, ötesi doyasıya/kıyasıya dövüşmekte ve sözünü sakınmamakta! Enver Aysever

Devamı →

Deniz olunmalıdır, yosun olunmalıdır, martı olunmalıdır. Aşka hesapsız pikeler yapılmalıdır her bahar ve içimizde insani olan ne varsa açığa çıkarılmalıdır. Orhan Gökdemir

Devamı →

"Moliere’in Huysuzu" lakabıyla Armağan Özcan, bir huzur evinde, tekerlekli sandalyede otururken belirdi seyircinin karşısında. Meral Saklıyan

Devamı →

Bir figür olarak arkadan görünüyoruz; biz kendi gördüğümüzü süzerken, görünenlere dalarken.

Devamı →

Onur Orhan & Onur Behramoğlu söyleşisi

Devamı →

Bin yıl önce Hindistan’ın kuzeyinden yola çıktılar. Asya’yı kat ettiler boydan boya ağır aksak adımlarla, dağıldılar eski dünyanın üzerine. Orhan Gökdemir

Devamı →

Aykırı Kumpanya

29 Ocak 2014

Buket Ahçı'nın Vatan Gazetesi Bizim Kahve Eki'ndeki 18.1.2014 tarihli yazısıdır.

Devamı →

Fotoğrafçılığı da hayatı gibi kalıplara sığdırmıyor. Kültürü özünden geliyor. Sabah kahvesi davetiyle, martılarla konuştuğu evinde buluştuk. Söyleşi - Aydan Öksüz

Devamı →

Mayıs ayında başlayan direniş sürecinde öne çıkan figürlerden biri oldu Boğaziçi Caz Korosu’nun yetenekli şefi Masis Aram Gözbek. Söyleşi - Işıl Gerek

Devamı →

Tek, biricik ve eşsiz olan yoktur. Olsa, hiçbir şey olmazdı! Uluer Aydoğdu

Devamı →

Televizyonda yayınlanan programların basın yansımalarından yola çıkarak hazırlanan, 2013 yılı “Ekranın En Çok Konuşulan TV Programları” araştırması açıklandı.

Devamı →

"Holding medyasında muhalif seslerin geride bıraktığımız yıllarda tek tek ayıklandığını biliyoruz, şimdilik kalabilen “aykırı” bir sesle Enver Aysever’le medyadaki kaotik hali konuştuk." Evrensel Gazetesi - Söyleşi

Devamı →

Üçüncü sınıftayken 12 Eylül gelmiştir üzerine, Cengiz’i işkence tezgâhına çekmiştir haliyle; Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı bütün sorunların hesabı ondan sorulmuştur. Orhan Gökdemir

Devamı →

Aykırı Kumpanya Ocak ve Şubat ayları içinde İstanbul'da gösterilerine devam edecek.

Devamı →

Kendinden usanmış, esrik geceler geçirmekten yorgun düşmüştür şair. Yenilgiler tarihidir yaşamı. Baştan başa kırık, yaralı. (Remzi Kitap Gazetesinde yayınlanmıştır)

Devamı →

Bilenler bilir, Barış Manço’nun mesajlar verdiği şarkılarındandır. Şarkı, zalim Nick’den bahseder.

Devamı →

Hüseyin Rahmi’nin “Utanmaz Adam” romanını okuyunca memleket ne tür insanlar yetiştiriyor görürsünüz. Enver Aysever

Devamı →

Fazıl Say, ilk kez canlı yayınla ekran başındaki izleyicilerle 20 yıl önce ünlü şairlerin şiirlerini bestelediği "İlk Şarkılar’ albümüyle Aykırı Sorular Cumartesi'de buluştu.

Devamı →

“Ressam Yunus Emre”

17 Aralık 2013

Bursa Cezaevi, Cumhuriyet’in ilk yılları, Anadolu’nun hali, resim ve halk, usta-çırak ilişkisi, hem akrepsi hem serçemsi hem midyemsi ve hem koyunsu Anadolu desenleri…

Devamı →

Beyaz adam “yırtıcı hayvanlara” hak ettiği gibi davranmakta mahirdi. Apartheid’a aykırı hareket ettiği için 1975-1984 yılları arasında tutuklanan Afrikalı sayısı iki milyondan fazlaydı. Orhan Gökdemir

Devamı →

Enver Aysever'in ilk kitabı "Geç Kalmış Romantik" Remzi Kitabevi tarafından yeniden basıldı.

Devamı →

Aykırı Kumpanya

06 Aralık 2013

Enver Aysever'le Aykırı Kumpanya 8 Aralık Pazar Ankara MEB Şura Salonu'nda izleyicisi ile buluşuyor...

Devamı →

Kötü kötülüğünü açıkça sunarken sadece “seyrede-kalma” halini tuhaf buluyorum. Belki de biz de seyretmekten ötürü gerçekleri kavrama mekanizmasından iyiden iyiye kopmuşuzdur. Aslıhan Kazancı

Devamı →

Aykırı Kumpanya

01 Aralık 2013

Abbas Güçlü - Milliyet

Devamı →

Sosyoloji mezunu, tiyatro oyuncusu, köşe ve oyun yazarı, iyi müzik dinliyor, enstrüman çalıyor. Yolu son kertede edebiyata çıkıyor. Yunus Nadi ödüllü Enver Aysever kendinden geriye yazdıkları kalsın istiyor... Ömür Şahin Keyif

Devamı →

‘Zamana Karşı’ birlikte bir mektup yazmak için yüz yüze buluşuyoruz Aykırı Kumpanya’da!

Devamı →

Kendi deyişiyle “silahsız askerlik” yapıyor olsa da, öyle bir ortamda memurluk yapmak mizacına, kişiliğine uymuyor. Gencecikken gittiği Posof’ta karısı, çocuğu ve şiirinden başka kimsesi yok. Yazan: Ali Esen

Devamı →

Çingeneler ya da “Romanlar”. Siz nasıl ifade etmek isterseniz edin ama ben “çingene” demeyi daha samimi, resimsi, renkli ve ahenkli buluyorum. Aslıhan Kazancı

Devamı →

Tüyap 32.Kitap Fuarında 9 Kasım 2013 Saat 14:00'de imza

Devamı →

Garipti, sıra dışıydı, asiydi ama yine de bizden biriydi. Sokakta karşılaşsanız, tanışma faslından iki dakika sonra oracıkta bir rakı faslına ikna edebilir veya ikna edilebilirmişsiniz gibiydi samimiyet aralığı. Orhan Gökdemir

Devamı →

Momento Mori sanat tarihinde sanatçıların eserlerinde yer verdikleri; ölümü, ölümlülüğü hatırlatmak üzere kullanılmış, yaşarken unutulan bu gerçeği çağrıştıran konseptleri ifade eder.

Devamı →

Bilinen en eskisi “Aya Yorgi”dir; beyaz atının üzerinde, elinde kılıcıyla resmedilmektedir ki, ejderhayı öldürerek imdada “Hızır” gibi yetişmektedir. Orhan Gökdemir

Devamı →

“Soyut nedir?”, “Soyut sanat nedir?”, “Nasıl soyut yaşanır?” uzun zamandır irdelediğim sorular...

Devamı →

“...şafağa karşı yazarlar, sanatçılar, öğretmenler, avukatlar, doktorlar, mebuslar teker teker alınıp götürüldü; aralarında o da vardı.” Orhan Gökdemir

Devamı →

Kimileri dünyayı güzel kılmak için gelir. Onlardan biridir Turgut Özakman. Benim uzun yıllar önce okuduğum en güzel satırların yazarıdır. Enver Aysever

Devamı →

‘Doğuştan engelli insan’la ‘normal insan’ kavramının algılanışını sorgulayan ve sorgulatan freaks/ucubeler, gözümüzü açtığımız andan itibaren algımıza işlenen “altın oran” kurallarını yıkarcasına eleştiriyor. Arya Su Altıoklar

Devamı →

Öylesine masum, öylesine güzeldi ki söyledikleri, darmadağın olmuş bir koca ülke tabutunun arkasında yeniden bir bütün oldu. Orhan Gökdemir

Devamı →

Anımsatmak İstedim

27 Eylül 2013

Tuncel Kurtiz öldü! Her fani gibi onun da toprakla buluşacağı bir gün gelecekti elbet. Ancak ardından gözyaşı döken, hayranıyım diyen kimselerin bu ölümden sonra kendilerini sorgulaması için bir fırsat da doğmuştur belki.

Devamı →

Ülke gündemini şekillendiren, mevcut ekonomik, siyasi ve toplumsal gelişmelerin konuşulacağı Kahvaltı Toplantısı 26 Eylül Perşembe günü KAGİDER’de gerçekleştirilecek.

Devamı →

İşgal Altındaki İstanbul'da çekilen ilk konulu filmlerden biri olan 'Mürebbiye', Türk Sinema Tarihine ilk sansür edilen film olarak geçti

Devamı →

CHP Milletvekili Emine Ülker Tarhan'ı konuk olacağı program ile bugün 20.45'te CNNTürk'de yeni yayın dönemi başlıyor.

Devamı →

2012-2013 sezonuna genel bakış

Devamı →

Rengarenk Protesto

05 Eylül 2013

Eski orman mühendisi Hüseyin Çelikel’in Cihangir’den Boğaza doğru inen ‘bakımsız’ Fındıklı merdivenlerini “insanları gülümsetmek” amacıyla gökkuşağı renklerine boyaması Türkiye genelinde bugüne kadar yapılmış en renkli protestoya hayat verdi.

Devamı →

Enver Aysever, iki kitaptan oluşan yeni denemeleri "Nasıl Yazar Olunur?" ve "Edebiyat Ölmelidir!" ile karşımızda. Vatan Kitap, Söyleşi,İpek Ceylan Ünalan

Devamı →

Cumhuriyet Kitap Ekinde Gamze Akdemir ile söyleşi

Devamı →

'Aysever'in Yeni Kitapları'

14 Ağustos 2013

Selim İleri, Radikal Kitap'da Enver Aysever'in yeni kitaplarını değerlendirdi "Her iki kitap da edebiyat, sanat ve siyaset konusunda tartışmalar yaratacak nitelikte."

Devamı →

"Edebiyatçı, TV programcısı, gazeteci Enver Aysever 'Edebiyat Ölmelidir!' adlı deneme kitabıyla okurla buluştu. Aysever ' Bir hayat sürersiniz ama esas olan yazmak için yaşamak' diyor" Haberturk Gazetesi, Ümran Avcı Röportajı

Devamı →

Görüşme: Onur Behramoğlu 'Edebiyat Ölmelidir!' ve Nasıl Yazar Olunur?' kitapları geçtiğimiz ay okurlarla buluşan Enver Aysever'le edebiyat üzerine... Edebiyattan yola çıkarak sinema, aydın, gericilik, şiir, şöhret ve hayat üzerine görüştük SOL Kitap

Devamı →

Bodrumdaydık...

12 Ağustos 2013

Aykırı Sorular Ekibi Temmuz Ayı boyunca Bodrum'dan yayın yaptı

Devamı →

Dikkat ederseniz, ihtisas sahibi oldukları konularda çok üstün başarı gösterenlerin; “Yetenek” denilen hasletlerin “Tanrı vergisi” olduğuna inananlardanız… gazeteciler.com/haber

Devamı →

Konuklarını köşeye sıkıştıran Aysever ile bu kez rolleri değiştik Tan Sağtürk, Söyleşi, Radikal

Devamı →

Enver Ayseverin Umberto Eco ile yaptığı röportaj

Devamı →

'Günah Keçisi'

26 Ağustos 2012

'Günah Keçisi' Cumhuriyet Gazetesi'nde Ali Sirmen Yazdı...

Devamı →

Hürriyet Cumartesi, Ceren Arseven ile Röportaj

Devamı →

Yazgıcılar Üzerine

21 Şubat 2012

Yazgı kavramını tartışmaya açan, mizahi yönlerin ağır bastığı, zaman zaman alaycı, zaman zaman ise sorgulayıcı ‘Yazgıcılar’ üzerine Enver Aysever’le söyleşi Hurriyet.com.tr, Deniz Öner

Devamı →

'Körleşme, Dilsizleşme, Sessizleşme Çağındayız Remzi Kitap Gazetesi Irmak Zileli

Devamı →

Sol Haber Portalı, Söyleşi

Devamı →

Gibi Site ve Sakinleri

17 Şubat 2012

Enver Aysever, “Yazgıcılar” romanında Gibi Site ve sakinleri üzerinden günümüz dünyasında iktidarın toplumu gözetleyerek denetlemesini eleştiriyor Milliyet Kitap, Mine Özdemir

Devamı →

Vatan Kitap CananHatipoğlu ile Söyleşi

Devamı →

Radikal İpek İzci ile Söyleşi

Devamı →

'Herkes Sırtında Hapisanesini Taşıyor' Akşam Gazetesi, Söyleşi: Elif Aktuğ

Devamı →

"Bir Dönem Romanı" Cumhuriyet Gazetesi'nde Emre Kongar yazdı

Devamı →

Enver Aysever'le 'Yazgıcılar' üzerine konuştuk Odatv.com, Şenor Çarık

Devamı →

Entellektüel Paparazzi

06 Nisan 2000

Frankie & Johnny Milliyet, Elif Korap

Devamı →

ntvmsnbc.com'da söyleşi Batur İlhan

Devamı →

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri