27
Ocak

‘Güneşi Güldüren Soytarı’ çocuklarla buluştu

27 Ocak 2003 Yazar: Aykırı Akademi
Tüm Yazılar

‘Güneşi Güldüren Soytarı’ çocuklarla buluştu

Batur Ilhan - NTV-MSNBC

‘Güneşi Güldüren Soytarı’ 2003 Haziran ayına dek, her haftasonu Mydonose Showland’de sahnelenecek. Kaynakları tükenen dünyayı, ormanlarını yitiren sevimli hayvanları dile getiren müzikalin, yazarı ve yönetmeni Enver Aysever’le, bu müzikali, çocukları ve çocuk tiyatrosunu konuştuk    

Konseptin genel sanat yönetmeni Enver Aysever, kendisi tarafından kurulmuş olan Tiyatro Çisenti ile Mydonose Productions’ın güçlerini birleştirerek ‘Güneşi Güldüren Soytarı’ adlı çocuk müzikalini sahneye koyuyor. Geçtiğimiz Cumartesi günü ilk gösterimi yapılan müzikalin dekor-kostüm tasarımları Şirin Dağtekin’in. Koreografisini Gülüm Pekcan’ın yaptığı eserin müzikleri ise Alper Maral tarafından hazırlamış. Oyuncuları da ‘Tiyatro Çisenti’nin daimi sanatçılarından oluşuyor.

Bu projenin mimarı Enver Aysever kimdir?

‘Tiyatro Çisenti’ ile onbir yıldır profesyonel tiyatro yapıyorum. Mimar Sinan Üniversitesinde Sosyoloji bölümünü bitirdim. Bu durum tiyatroculuk mesleği ile ilgisi yok gibi gözüküyor genelde. Oysa doğru değil. Özellikle de tiyatroda düşünce üreten insanların, kuramsal bakan insanların sosyoloji ile, felsefe ile ve hatta edebiyatla yakın ilişkisi olmak gibi bir durumları var, malum. Sanatsal yapıdaki eğitimin usta-çırak ilişkisine dayalı olduğunu düşünüyor ve bunu önemsiyor, anlamlı buluyorum. Beni yetiştiren kişi Feridun Benden. Kendisi medyada da tanınıyor.

 

Neden ‘Çocuk Tiyatosu’nu seçtiniz?

İşin kolaycı ve ticari görülmesi ile mücadele etme gereğini duydum. Buradaki vergilendirilmemiş kazanç bir çok kişiye çekici geliyor. Ancak bunun salt ticari olmayan, geleceğe yani yeni seyirciler üretmeye dair çok önemli bir alan olduğunu söylemek istemem tercih sebebimi oluşturdu.

 

Yetişkin tiyatrosu, bence haz ve sezgi merkezli. Çocuk tiyatrosunun tamamiyle eğitime yönelik olduğunu düşünüyorum ama didaktik anlamda değil. Sanatsal duyarlılığı geliştirmek, yaşama ve topluma dair bir tavır alabilmek adına önemsiyorum. Çocuklarla ilişki kurmanın, Türkiye’nin demokratik geleceği adına da anlamlı olduğunu düşünüyorum.

 

‘Güneşi Güldüren Soytarı’ hazırlanırken pedagojik danışman desteği alındı mı?            

“Sanatçının sezgileriyle yolunu bulmasının ve deney kazandıkça yetkin olmasını çok önemsiyorum. Türkiye’deki pedagojik eğitim bence sezgilerle ve el yordamıyla yapılıyor. Formasyonum itibari ile, sosyolojide psikoloji, drama vb. eğitimleri aldım. Sanatçının sezgileriyle yolunu bulmasının ve deney kazandıkça yetkin olmasını çok önemsiyorum. Şu ana kadar, oynanmış altı oyunumun sonucunda beni izlemiş beşyüz bine yakın seyircimin olması bana büyük bir pedagojik formasyon getiriyor. Kıbrıs’tan Mardin’e, Diyarbakır’a Erzuruma ve en nihayet İstanbul’da Etiler’inden Ümraniye’sine kadar bir çok yerde sahneledik oyunlarımızı. Tümünün dönüşlerini gördüm. Bu açıdan çok şanslıyım.

 

Ülkemizde örneği az görülen büyük bir prodüksiyonun oluşumu nasıl oldu?

İki sene önce yazıldı oyun. Mydonose için tekrar gözden geçirildi, büyütüldü. Yeni besteler eklenerek bir müzikal haline getirildi. Yüzde yüz ‘Made in Turkey’ olan, tümüyle Türk sanatçılarının yarattığı bir çocuk müzikali bu. Yurtdışından Türkiye’ye gelen çocuk organizasyonlarından fazlamız var eksiğimiz yok. Bunu ispatlamış bulunuyoruz. Dünyanın her yerinde kafa tutabilcek bir çalışmadır Mydonose’la yaptığımız.         

 

‘Güneşi Güldüren Soytarı’nın taşıdığını söylediğiniz misyon nedir, ne anlatacak çocuklara bu müzikal?

 Ben suya sabuna dokunmayan herşeyden hefret ediyorum. Özellikle çocuk konseptinde. Benim bütün oyunularım politiktir, siyasal bir tavır taşır. Ancak bu bir angajman sağlamak değil, Türkiyeli çocukların Anadolu’ya, Anadolu değerlerine sahip çıkmasını önemsiyorum. Milliyetçi bir anlamda söylemiyorum. Bu coğrafyada antik çağdan bu yana yetişen uygarlıklara sahip çıkılması gerekiyor. Burası bir uygarlıklar cenneti. Türk çocuklarının da entelektüel yetişmesi gerekiyor. Dolayısıyla tavır alması gerekiyor. Bugün Türkiye’de bir çevre katliamı yaşanıyor. ‘Güneşi Güldüren Soytarı’nın sorunu da bu.

      

Hitap ettiği belirli bir yaş grubu var mı?

Bütün yetişkin çocuklara sesleniyoruz. 5-9 yaş arası çocuk izleyiciler temel hedef kitlemiz. Ama ilköğretimin ilk beş sınıfının, bizlerle başarılı bir ilişki kurabileceğini söyleyebilirim.

      

Radyo ve televizyonda programı yapımcılığı ve sunuculuğu yapan bir sanatadamı olarak, bu birikiminizi nasıl yansıtıyorsunuz sahne üzerine?   Radyo ve televizyon programlarından öğrendiğim şeyleri, yeni bir görsellik ve yeni bir durumla tiyatroya taşıdım. Kullandığım dil bu kez daha yalındı, daha ekonomikti.

Türkiye’de tiyatro’yu gerçekleştirmenin önünde ne gibi engeller var, çıkış yolları neler?

En büyük dert tiyatrocular bir kere. Tembel, üretmeyen insanlar büyük sorun. Başarılı örnekler yok değil ancak öne çıkamıyorlar. En iyi önerme, popüler kültüre hizmet etmeyen ideal tiyatro yapmaktır. Bir yanda çok marjinal işler yapılırken öte tarafta çok popüler birşeyler yapılıyor. Bir ülkenin merkezdeki tiyatrosu sağlıklı değilse zaten avangard işlerin seyircisi hiç olmaz!

 

 ‘Tiyatro Çisenti’ ile sahne üstünde hedeflediğiniz farklılığa erişebildiniz mi?

 Aradığımız dil; atmosfere yönelik, sinemda ya da televizyonda gösterilen ilizyonun canlı olarak başka noktalar taşındığı bir dil. Hedeflenen fark henüz ortaya çıkmadı ama yakında sanatseverlerin beğenisine sunacağım müthiş bir projeyle Türkiye’de çok farklı, çok yeni bir şey başlamış olacak.

 

Türk tiyatrosu, neden ‘oyun yazarı’ ortaya çıkarmakta ciddi bir sıkıntı içinde ve bu nasıl aşabilir?

Hayır var Türk oyun yazarı. Ancak bu insanların önüne dikilen Devlet ve Şehir Tiyatroları gibi büyük engeller de var. İkisinin de yok olmasını istiyorum. Ödenekli tiyatrolara aktarılan kaynakların, orada görev yapan kişilere bağımsız ‘company’ler kurmaları için verilmesinden yanayım. Sanat kurumları, bağımsız ve özerk olması gereken yegane kurumlardır. Devlet güdümünde, bankamatik memurluğu çerçevesinde tiyatro yapmak, sanatçı onurunu zedeliyor.

 

http://arsiv.ntvmsnbc.com/news 27 ocak 2003

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri