06
Nisan

Entellektüel Paparazzi

06 Nisan 2000 Yazar: Aykırı Akademi
Tüm Yazılar

Tiyatro Çisenti, aynı anda hem İstanbul'da hem Ankara'da "Kafka'nın Şeyi" ve "Frankie ve Johnny" adlı oyunları sahneye koyuyor.

 

Milliyet, Elif Korap, 6.4.2000

 

Tiyatro Çisenti, hem İstanbul'da hem de Ankara'da yerleşik tiyatro kimliğiyle iki oyunu aynı anda sahneye koyuyor: "Kafka'nın Şeyi" ve "Frankie ve Johnny". Enver Aysever'in yönettiği iki oyun da nisan ayının ilk haftasında Türkiye prömiyerlerini yapacak. Yeni bir dil arayışıyla farklı ve oynanmamış oyunları sahneleyen Tiyatro Çisenti, "Kafka'nın Şeyi"yle sürrealist bir dekorda, Kafka'nın dünyasını ironik bir biçemde sunuyor. Daha önce, Al Pacino ve Michelle Pfifer'dan sinemada izlediğimiz "Frankie ve Johnny" ise,bir kadın ve erkek arasında bir gece içinde geçen olaylar üzerinden modernitenin insanı yalnızlığa itişine tanıklık ediyor...

"Kafka'nın Şeyi"nde Köksal Engür, Suat Sungur, Gülen Kahraman, Levent Yılmaz, Özdemir Çiftçioğlu, Nejat Öğünç rol alıyorlar. Alan Bennet'in yazdığı oyun, Kafka'nın, dostu Max Brod'dan kitaplarını yakmasını istemesiyle başlıyor. Yazar bu gerçek olay üzerine bir fantezi dünyası kuruyor. 21. yüzyılda Kafka'ya çok düşkün bir aristokrat ailenin evine Kafka ve Max Brod gelir, üstelik Kafka'nın babası Hermann Kafka da oyuna dahil olursa ne olur?

Aysever oyunu, "entelektüel paparazzilik" olarak tanımlıyor:

"Bu oyunun ilginç yanı hem Kafka'yı tanıyanlara hem de tanımayanlara hitap etmesi. Ben bu oyuna bir çeşit entelektüel paparazzilik diyorum. Oyunu üç aşamalı görmek mümkün. Ön oyun, ana oyun, bir de final. Bir taraftan Kafka'yı tanıyanlar için düşünsel anlamda zengin, diğer taraftan sıradan bir izleyici için durum komedisine varan bir komik oyun. Bu oyunu repertuvarımıza almamızın bir nedeni de, Türkiye'de Kafka'nın asık suratlı anlatılmasından duyduğumuz rahatsızlık. Kafka aslında çok derin mizaha sahip bir yazar."

Oyunun dekoru, Kafka'nın iç dünyasını yansıtması için iki boyutlu tasarlanmış:

"Çok stilize bir dekorla çalıştık. Kafka'nın dekoru iki boyutlu, üç boyutlu değil. Bu bence tam da Kafka'nın dünyasını yansıtıyor. Bu dünya, bu sürrealist oda tam da onun dünyasını anlatıyor. Dekoru böyle belirleyerek zaten baştan bir ipucu veriyoruz. Öyle bir şey düşünün ki, 20. yüzyılın sonlarında bir burjuva aile gerçekten bu evde yaşıyor. Kafka 'Cennet tam bir cehennem' diyor. Böyle matrak bir öykü."

Terence Mc Nally'nin yazdığı "Frankie ve Johnny"de ise, Özlem Ersönmez ve Levent Ülgen rol alıyor

"Aynı restoranda çalışan bir aşçıyla garsonun bir gece yemeğe çıkmalara, sonra birlikte olmaları ve bunun arkasında modernite içinde çürümüş insanın kodlanarak birbirlerine benzetilmeye çalışılması var 'Frankie ve Johnny'de."

Aysever, oyunu hazırlarken gündelik bir dil kullanmaya çalıştığını ifade ediyor: "Bu iki insanın ilişkisini dramatik bir kurgu içerisinde, hikayesini romantizmin ya da popülizmin batağına saplamadan, çok gündelik bir dille anlatmaya çalıştım."

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri